reklama

Skončí Orbánova nadvláda? V Maďarsku čelí jednotné opozici, táhne ji nezávislý starosta

Premiér a nestor maďarské politiky Viktor Orbán má důvod k obavám. Již před časem se proti němu sjednotily opoziční strany, které napřímo říkají, že ho chtějí odstavit od moci. Dlouholetý lídr maďarské politické scény tak čelí riziku konce své vlády. Parlamentní volby se odehrají již na jaře a podle průzkumů jsou rozdíly v preferencích velmi těsné. Opozice si již zvolila svého lídra, který by mohl Orbána na postu předsedy vlády vystřídat.

reklama

Orbán Maďarsko vedl poprvé během let 1998 až 2002. Od roku 2010 pak v čele země stojí nepřetržitě. Jeho strana Fidesz si na politické scéně vytvořila mimořádně dominantní postavení, kdy k vládě v zemi nikoho dalšího nepotřebovala. Podporu v posledních letech měla kolem 50 procent.

O takových preferencích si jednotlivé opoziční strany mohly nechat jen zdát. Touha zbavit se Orbána je ovšem donutila k podobnému kroku, jaký zvolily české opoziční strany. Ty se spojily do dvou koalic, aby porazily českého premiéra Andreje Babiše a jeho hnutí ANO. Jdou však ještě o krok dál. Hned šestice stran totiž vytvořila jedinou koalici nazvanou Sjednocená opozice. Rozpory jdou stranou, cílem je porazit Orbána.

Zastoupeny jsou v ní přitom strany napříč celým politickým spektrem. Jsou zde maďarští sociální demokraté, konzervativní a nacionalistický Jobbik, zelení progresivisté i liberální strany.

Orbána vyzve konzervativní otec sedmi dětí

Sjednocená opozice si již zvolila svoji hlavní tvář, která by v ideálním případě měla v čele Maďarska nahradit Viktora Orbána. Překvapivě nejde o žádného z lídrů koaličních stran, nýbrž o nezávislého starostu města Hódmezővásárhely Pétera Márkiho-Zaye.

V opozičních primárkách zvítězil i díky tomu, že je považován za symbol odporu proti Orbánovi. Do čela zmíněného města se totiž dostal v roce 2018 coby nezávislý kandidát, kdy porazil i zástupce premiérovy strany. A to v době, kdy se Fidesz těšil ohromné přízni voličů.

Márki-Zay je jinak označován za konzervativce. Má sedm dětí, je katolíkem, několik let žil v Kanadě a USA a vyučoval na univerzitě v Segedínu.

Vzhledem ke svému zakořenění by se dalo očekávat, že by se pod jeho vedením maďarská politika například vůči LGBT komunitě příliš nezměnila, ale chyba lávky. Otevřeně hovoří o její podpoře a i když je katolického vyznání, tak nevidí problém ani ve stejnopohlavních svazcích.

Hlavní vyzyvatel Viktora Orbána současného premiéra kritizuje za přílišnou náklonost k Rusku a Číně. „Nadcházející volby budou o tom, jestli zůstaneme svobodní. Zda zůstaneme evropskou zemí, nebo se otočíme na východ,“ prohlásil mimo jiné Márki-Zay na říjnovém mítinku. Nyní navíc slibuje, že v případě vítězství nabídne Maďarům úpravy v ústavě, o které by případně rozhodli v referendu.

Těsné výsledky průzkumů

Maďarské parlamentní volby by se měly konat již na jaře příštího roku. V zemi platí smíšený volební systém. Z celkového počtu 199 mandátů se 106 zvolí v jednomandátových obvodech, kde zvítězí kandidát s nejvyšším počtem hlasů. Jde tedy o podobný formát jako u českých senátních voleb. Opoziční koaliční strany se rozhodly, že do jednotlivých obvodů pustí do klání jediného společného kandidáta. Zbylých 93 mandátů se přerozděluje poměrným způsobem podle hlasování pro celostátní kandidátní listiny stran.

V průzkumech se Orbánův Fidesz se Sjednocenou opozicí předhání o prvenství. Podpora vládnoucí strany se stejně jako v předešlých letech pohybuje mezi 40 až 50 procenty, ale opozičníci se díky společnému postupu pohybují na podobných hodnotách. Ve většině průzkumů v posledních dvou měsících získával mírnou převahu Fidesz.

Tagy:

Hlavní zprávy

Strach o Rockyho: Covid zkomplikoval porod Vémolovy Lely, s Karlosem teď spát nebude

Partnerka Karlose „Terminátora“ Vémoly Lela Ceterová ve středu porodila malého Rockyho. Jenže nic se neobešlo bez komplikací. Pár dní před nástupem maminky do nemocnice dostali novopečení rodiče covid. Ceterová v sobotu v živém vysílání na Instagramu popsala, že žila ve stresu a beznaději. Domů se vrací v neděli, se svým partnerem ale nemůže spát v jedné místnosti.

Asteroid větší než Eiffelovka se blíží k Zemi. NASA ho považuje za znepokojivý

Obrovský asteroid 4660 Nereus, který je větší než Eiffelova věž, se blíží k planetě Zemi. NASA jej považuje za znepokojivý, protože má více než 150 metrů a nachází se ve vzdálenosti 3,9 milionu kilometrů od oběžné dráhy Země. Kolem ní by měl proletět 11. prosince ve vzdálenosti asi 2,4 milionu mil. Podle vědců by ale nebezpečný pro planetu Zemi být neměl.

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Sníh komplikuje dopravu v Česku. Dálnice blokují uvízlé kamiony, řidiče trápí zmrzlá vozovka

Aktualizováno

Husté sněžení a silný vítr komplikují už od rána dopravu na českých dálnicích a silnicích. Například D8 u Ústí nad Labem byla kolem 6:30 uzavřená na 82. kilometru v obou směrech, tedy na Drážďany i na Prahu. Sněžení ovlivňuje i dopravu kolem Prahy. Příměstské autobusy mají zpoždění, některé zastávky se ruší. Na Mělnicku mají autobusy zpoždění desítky minut. Varování meteorologů řidičům před ledovkou platí i nadále.

reklama

Domácí zpravodajství

Laffita o vztahu s otcem: Byl to macho. Říkal, že jestli budu gay, zabije mě jako psa

Kubánec Osmany Laffita se živí jako úspěšný módní návrhář a více než 25 let žije ve šťastném vztahu s partnerem Guyem. V mládí to však neměl vůbec lehké. Svou orientaci musel dlouho skrývat. V době, kdy žil ještě na Kubě, to bylo trestné. Dlouho se s tím nemohli smířit ani jeho otec. „Táta mi kolikrát říkal, že jestli budu gayem, zabije mě jako psa,“ řekl Laffita v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS.

reklama