reklama

Skopeček: Babišova vláda přifukovala inflaci, můžeme být až dva měsíce v provizoriu

Poslanec Jan Skopeček (ODS) má za to, že vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) svými kroky přifukovala inflaci. Řekl to v pořadu Jak volí vaše peněženka na CNN Prima NEWS. Vyčítá jí extrémní schodky a také rozdavačnou politiku před volbami. Kabinet naopak hájil poslanec Martin Kolovratník (ANO), který uvedl, že rostoucí inflace je celosvětový problém.

reklama

Inflaci musí podle Skopečka zkrotit nastupující vláda společně s Českou národní bankou. „Kdybychom s ní nebojovali, tak by si ji lidé začali započítávat do smluv a už bychom se jí nezbavili,“ zmínil poslanec, který byl v uplynulém volebním období místopředsedou rozpočtového výboru.

Za problematické považuje kroky končící vlády premiéra Andreje Babiše (ANO), která podle něj inflaci „přifukovala“ a vyčetl jí extrémní schodky. Resort financí pod vedením ministryně Aleny Schillerové (za ANO) prý navíc nekorigoval svoji politiku s ČNB.

Veřejné finance by zlepšil škrty. „Můžou to být například provozní úspory. V jednotlivých rozpočtových kapitolách lze ušetřit,“ myslí si Skopeček. Připomněl, že měsíc až dva bude nejspíš platit rozpočtové provizorium.

Skopeček ve vysílání pořadu Jak volí vaše peněženka svému oponentovi Kolovratníkovi vmetl, že v pozměňovacích návrzích k rozpočtu v předešlých letech on a jeho strana „nacházel desítky miliard úspor“. „Například na prázdných tabulkových místech a slevách na jízdném,“ konstatoval Skopeček.

Kolovratník: Rouškovné nebyla chyba

Kolovratník politiku současné vlády komentoval slovy, že problémy s rostoucí inflací má celý svět. „Můžeme s kolegou svést bitvu argumentů, ale když jsme kritizováni, že inflaci přifukujeme, tak politiku zrušení superhrubé mzdy jsme měli s ODS společnou,“ řekl poslanec hnutí ANO.

Podle něj by se situace mohla zlepšit již během jara. „Řada ekonomů říká: ‚Buďte zdrženlivější, odložte nákupy aut, domů či jejich rekonstrukce.’ Ale doufám, že situace bude lepší,“ řekl Kolovratník, který v končícím volebním období působil i jako místopředseda sněmovního hospodářského výboru.

Výtky ekonomů, že Babišova vláda dávala lidem předvolební dárky v podobě rouškovného či slevách na jízdném, odmítá. „To, co zůstane lidem doma, jim nezůstane ve slamníku. Vrací se to do ekonomiky. Nevidím tam jedinou chybu či problém, který bychom dnes měli udělat jinak či vzít zpátky,“ dodal Kolovratník.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů
Koronavirus

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Nevánoční nebo farmářské. Někteří trhovci našli skulinu v opatření a dál prodávají
Koronavirus

Nevánoční nebo farmářské. Někteří trhovci našli skulinu v opatření a dál prodávají

I když přísná vládní opatření zakazují vánoční trhy, obchodníci našli způsob, jak lidem nadále zprostředkovat vánoční atmosféru a stánky otevřít. Stačí změnit název akce z vánočního trhu třeba na zimní farmářské nebo nevánoční. I tam ale policisté kontrolují dodržování ostatních nařízení – popíjení alkoholu, rozestupy nebo třeba respirátory.

Djokovič? Hlupák, který jen umí tenis. Lékař se kvůli vakcíně obul do světové jedničky

Spor o povinném očkování proti covidu – právě to mnozí hází na hrb světové jedničce tenisu Novaku Djokovičovi, který kvůli odmítavému postoji vůči vakcíně zmešká úvodní grandslam sezony, tedy Australian Open. To se ale nelíbí mnohým z řad fanoušků i zdravotníků. Patří mezi ně i prominentní lékař a virolog Roberto Burioni, který se teď do Srba tvrdě opřel.

Reklama na sázení jako memento smrti. Nemůžu vzít syna na fotbal, vyčítá žena Leicesteru

Annie Ashtonová je Angličankou, která by ráda vzala svého syna na zápas fotbalového klubu Leicester City, nicméně má strach. Ne kvůli tomu, že by se bála násilného chování ostatních fanoušků, případně vulgarit. Není jí komfortní to, kolik sponzorů z řad sázkových kanceláří se objevuje na reklamních LED panelech na stadionu „lišek“. Právě kvůli gamblerství si její manžel vzal život.

Sníh komplikuje dopravu v Česku. Dálnice blokují uvízlé kamiony, řidiče trápí zmrzlá vozovka

Husté sněžení a silný vítr komplikují už od rána dopravu na českých dálnicích a silnicích. Například D8 u Ústí nad Labem byla kolem 6:30 uzavřená na 82. kilometru v obou směrech, tedy na Drážďany i na Prahu. Sněžení ovlivňuje i dopravu kolem Prahy. Příměstské autobusy mají zpoždění, některé zastávky se ruší. Na Mělnicku mají autobusy zpoždění desítky minut. Varování meteorologů řidičům před ledovkou platí i nadále.

reklama

Domácí zpravodajství

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

reklama