Českou kvalitu nenahradíš II. - COOP a MPO
Kvalita potravin, jejich původ i způsob získávání. To jsou tři kritéria, kterými se při nakupování řídí čím dál víc Čechů. Nejen, že se tak snaží zlepšit vlastní životní úroveň, ale také tím pomáhají posilovat udržitelnost, která se už ve všech pádech skloňuje napříč všemi odvětvími, v nichž se člověk pohybuje. A síť družstevních prodejen COOP spolehlivě drží krok s dobou i se svými zákazníky. Nabízí jim regionální produkty v moderním zázemí, a to i v malých obcích, které pro velké řetězce nejsou rentabilní.
Prodejen s logem společnosti COOP v České republice aktuálně najdeme zhruba 2300. Většina z nich slouží lidem ve venkovském prostředí. A protože v COOPu dobře vědí, že život mimo velká města bývá často těžší, protože služby bývají hůře dostupné, snaží se i tam pro své zákazníky dělat maximum, aby nakupování nebylo jen všední nutností, ale také příležitostí ke strávení příjemných chvil. Kromě cesty s košíkem mezi nákupními regály si lze dopřát i posezení u kávy. Podle Pavla Březiny, předsedy českých a moravských spotřebních družstev, se nakupující mohou spolehnout, že zboží, které tu nakoupí, za sebou nemá zdlouhavou cestu přes půlku světa.
„Zaměřujeme se na krátké řetězce, aby místní pekař zásoboval místní prodejny a abychom tím podporovali místní zaměstnanost. Současně tam je obrovské ekologické hledisko, protože výrobky necestují dlouhé vzdálenosti a vytváří se lokální ekonomika, která je odolnější třeba i vůči krizím.“
Automatická samoobslužná prodejna COOP v Ústí nad Orlicí Zdroj: Skupina Coop
Automatická samoobslužná prodejna COOP v Ústí nad Orlicí Zdroj: Skupina Coop
Automatická samoobslužná prodejna COOP v Ústí nad Orlicí Zdroj: Skupina Coop
Nákup po skončení otevírací doby? Žádný problém
A síť družstevních prodejen COOP se snaží být zákazníkům k dispozici i mimo nejfrekventovanější hodiny. Své nákupy si v nich lidé mohou vyzvednout i mimo otevírací dobu v automatických prodejnách. Pavel Březina vysvětluje, jak služba funguje:
„Když personál odchází domů, přepíná se prodejna do automatického režimu, funguje na základě mobilní aplikace. A s propojením na bankovní identitu občana, která vám vygeneruje QR kód, díky kterému si otevřete automatickou prodejnu, můžete nakupovat. A když si vyberete zboží, odbavíte se na automatické pokladně. Po zaplacení se vám vygeneruje další QR kód, díky kterému si prodejnu otevřete, a odcházíte i se svým nákupem.“
Nejen nákupy, ale i výběry peněz
Nakupovat zákazníci družstevní sítě COOP mohou i na e-shopu. Svůj nákup si tak mohou objednat třeba cestou z práce. Poté postačí jen jeho vyzvednutí. A přitom si mohou třeba vybrat i hotovost, což zajišťuje projekt Česko platí kartou, jehož gestorem je Ministerstvo průmyslu a obchodu.
„Zákazník si může vybrat až 3 000 Kč v hotovosti, což je obrovský benefit, protože běžně ve venkovském prostoru nejsou žádné bankomaty. Má tu možnost i v místě, kde bydlí, kde je prodejna,“ vyzdvihuje hlavní výhody služby Pavel Březina.
A tím výčet benefitů sítě COOP nekončí. Dalším projektem, na kterém se síť COOP podílela, je také program Obchůdek 2021+. Ten má podporovat prodejny v obcích, kde žije nanejvýš tisíc obyvatel, a to za pomoci státních dotací, které pomohou obchodníkům zvládnout náklady na provoz. „S podporou Ministerstva průmyslu a obchodu se snažíme udržet maloobchod na venkově tak, aby lidé všechny ty zmíněné služby měli k dispozici v místě, kde bydlí,“ uzavírá předseda českých a moravských spotřebních družstev.
Cesko platí kartou a Obchůdek 2021 Zdroj: mpo.cz