Skupinové investování do nemovitostí
V rozhovoru v pořadu Byznys na CNN Prima NEWS představil Alan Pock, spoluzakladatel a ředitel společnosti Investown, možnosti skupinového investování do nemovitostí. Podle Pocka je tato forma investice stále populárnější. Zejména proto, že umožňuje lidem, kteří by jinak na investice do nemovitostí neměli dostatek prostředků, podílet se na větších realitních projektech a dosahovat solidních výnosů. V rozhovoru také zaznělo, proč je tato forma investování stále oblíbenější a jaká jsou její případná rizika a výhody.
Mezi českými investory jsou populární zejména akcie a nemovitosti. V posledních letech, díky vysokým úrokovým sazbám, někteří investoři také přesouvají část svých peněz do konzervativních bankovních produktů, jako jsou spořicí účty. Ty jsou sice jednoduché a relativně bezpečné, ale jejich výnosy bývají nízké. Akcie mohou být výnosné, ale jsou spojené s vysokým rizikem a nejistotou. „Nemovitosti jsou tradičně považovány za stabilní a výhodnou investici, ale mnoho lidí si nemůže dovolit investovat do nemovitostí přímo. Právě zde přichází na řadu skupinové investování,“ vysvětluje Pock.
Díky platformám, jako je Investown, mohou lidé investovat i menší částky do úvěrů zajištěných nemovitostmi a přitom dosahovat zisků podobných těm, které by získali při přímé koupi nemovitosti. „Lidé mohou investovat třeba jen 5000 Kč měsíčně a v dlouhodobém horizontu dosáhnout zisků mnohem vyšších, než by získali na spořicím účtu,“ říká Pock. Výnosy se pohybují kolem 10 % ročně, což je výrazný rozdíl oproti tradičním způsobům spoření.
Spoluzakladatelé zleva: Vít Strnad CIO, Filip Suk CTO, Dominik Vávra Frontend Developer, Alan Pock CEO Zdroj: Se svolenim investown.cz
Spoluzakladatelé zleva: Vít Strnad CIO, Filip Suk CTO, Dominik Vávra Frontend Developer, Alan Pock CEO Zdroj: Se svolenim investown.cz
Skupinové investování funguje na principu úvěrů krytých nemovitostmi, podobně jako u bank. Investoři tak mají jistotu, že i v případě poklesu hodnoty nemovitosti jejich investice neklesne tolik, jako kdyby investovali přímo do konkrétní nemovitosti. „Investoři půjčují maximálně 80 % hodnoty nemovitosti, průměrná půjčka dosahuje ale pouze 70 %. To znamená, že pokud by hodnota nemovitosti klesla například o 10 %, investoři stále mají dostatečnou rezervu, protože půjčili jen část její původní hodnoty. Díky této rezervě je riziko nižší.“ říká Pock. Tento přístup poskytuje lidem možnosti investování do nemovitostí, které by jinak byly nedostupné, a nabízí tak potenciálně vyšší výnosy než tradiční spořicí produkty.
Podle jeho slov je klíčové začít co nejdříve. „Čím dříve začnete, tím dříve můžete využít sílu složeného úročení. Důležité je také vybírat platformy s licencí České národní banky a plánovat své finance dopředu,“ radí spoluzakladatel a ředitel společnosti Investown. Celý rozhovor najdete v úvodním videu.
Investown představuje inovativní způsob investování
Investown je česká fintechová společnost, která se zaměřuje na skupinové investování do nemovitostí. Byla založena v roce 2020 s cílem zpřístupnit investice do realit i lidem, kteří nemají dostatečný kapitál na přímý nákup nemovitostí. Platforma umožňuje investorům vložit menší částky a podílet se tak na financování větších realitních projektů. Investice jsou realizovány formou úvěrů, které jsou kryty nemovitostmi, což snižuje riziko pro investory.
Investown funguje na principu crowdfundingu, kdy mnoho drobných investorů společně financuje úvěry na nákup nebo rekonstrukci nemovitostí. Investoři tak dosahují výnosů z úroků, které jsou spláceny příjemcem úvěru. Společnost je regulována Českou národní bankou (ČNB), což zajišťuje, že platforma musí dodržovat přísné finanční a právní standardy. To je klíčový aspekt, na který Alan Pock v rozhovorech klade důraz při výběru platformy. Investown rychle roste a stále více Čechů objevuje jeho výhody jako alternativní možnost investování do nemovitostí bez nutnosti velkého vstupního kapitálu.