Fotbalisté Glasgow Rangers, kteří se ve čtvrtek utkají se Slavií, o víkendu ukořistili titul mistrů skotské ligy. Nedovolili tak Celticu, svému odvěkému rivalovi, triumfovat podesáté v řadě. S tímto vědomím přijíždějí do Prahy bojovat o postup do čtvrtfinále Evropské ligy – proti klubu, se kterým si je ostrovní celek v lecčem podobný.
Týmy Slavie i Rangers si nedávno prošly ekonomickými těžkostmi a po nich se doma vrátily na vrchol. Oba navíc mají ve svých městech nejméně oblíbené protivníky.
Co však platí mezi Slavií a Spartou, to se ještě stupňuje mezi Rangers a Celticem. Glasgowské derby patří nejen k nejstarším na světě, ale také k těm nejbouřlivějším. Vztah mezi oběma mužstvy je mnohými považován dokonce až za nejnenáviděnější ve fotbale vůbec.
Když na sebe narazí Rangers s rokem založení 1872 a o 15 let mladší Celtic, nejde jen o fotbal, ale také o náboženství. Protestanti proti katolíkům. Též o rozdílné národnostní identity – Britové proti Irům. A odlišné společenské třídy. Intelektuálové proti dělníkům.
Až po dlouhých 108 letech prolomil ve Skotsku tehdejší manažer Graeme Souness nepsaný zákon, že dres Rangers smějí oblékat jen hráči s protestantskou vírou. Thomas „Mo“ Johnson odehrál jako katolík v letech 1984–1987 tři sezony za Celtic, který neměl problém angažovat hráče bez ohledu na jeho původ, náboženství či kulturní a sociální identitu. Po působení ve Francii se vracel do Glasgowa, k překvapení všech však skončil v Rangers.
Také Slavia, založená roku 1892, je považovaná za klub akademiků, na rozdíl od o rok mladší „dělnické“ Sparty. Nikdy však mezi týmy nepanovaly takové rozbroje jako mezi Rangers a Celticem. Přestupy hráčů mezi pražskými „S“ se počítají na desítky. A vyvolávají sice určité napětí, tomu ve Skotsku se ale nevyrovnají.
Existenční problémy obou týmů
V téměř totožném období kolem roku 2011 začaly problémy obou čtvrtečních soupeřů. Slavia až po převzetí společností Natland a vyrovnáním dluhů získala licenci pro novou sezonu 2011–2012. A 13. února 2012 rozhodl soud v Edinburghu o zahájení insolvenčního řízení proti Rangers kvůli nezaplaceným daním ve výši devíti milionů liber. Následovaly spory o možnost užívání tradičního jména, převodu práv, rozpuštění klubu. Přesně o pět měsíců později pak vedení skotské ligy rozhodlo o přeřazení Rangers do čtvrté nejvyšší soutěže. Slávisté se v roce 2014 zachránili v první lize až v posledním kole, v létě 2015 klubu také hrozila insolvence.
Rok 2016 znamenal jak pro Slavii, tak pro Rangers bod zlomu. Pražané se vrátili do evropských pohárů, Skotové po čtyřech letech do nejvyšší soutěže. V následujících sezonách získala Slavia dva tituly a na třetí útočí, Rangers po dvou druhých místech letos ukořistili rekordní 55. vítězství v lize, Celtic má o čtyři méně.
Za obrozením Rangers stojí trenér Steven Gerrard, legenda anglického Liverpoolu, vítěz Ligy mistrů. Do klubu přišel v roce 2018 poté, co v Liverpoolu vedl mládežnickou akademii.
A jelikož jeho milovaný a jediný klub v profesionální kariéře – Liverpool – prochází výsledkovou krizí, kdy prohrál posledních šest domácích utkání a v tabulce se propadl na místa mimo postup do Ligy mistrů, spekuluje se o Gerrardově možném návratu do Liverpoolu.
On to však sám odmítá, prý se na klub takové velikosti a prestiže ještě necítí. Přesto připouští, že ho pozice trenéra u anglického týmu v nejprestižnější lize světa Premier League láká. „Ano sním o trenérském místě v Anglii, ale nikam nespěchám,“ citoval Gerrarda německý fotbalový magazín Kicker.