Sledujte ZÁZNAM brífinku vlády: Jakou podobu budou mít nové restrikce a co vše se rozvolní?

Na středeční schůzi vlády by měl kabinet schvalovat opatření, podle kterého už nebude pro vstup do restaurací a dalších provozoven nutné předkládat covidový certifikát. Řešit budou také návrh státního rozpočtu na letošní rok a kompenzace pro podnikatele, kteří byli omezeni protiepidemickými restrikcemi platnými od 25. listopadu do 26. prosince 2021. Jednání začne v 10 hodin, ve 14 hodin by se pak měla uskutečnit tisková konference, kterou přineseme živě.

Na programu má kabinet mimo jiné:

  • jmenování pověřeného šéfa Michala Koudelku ředitelem Bezpečnostní informační služby (BIS),
  • lednovou makroekonomickou predikci ČR,
  • zákon upravující postup v případě, že je do EU dovezen kulturní statek v rozporu s právními předpisy třetích zemí,
  • změnu statutu Ústředního krizového štábu,
  • poslaneckou novelu zákona o daních z příjmů, upravující podmínky přístupu OSVČ k paušální dani,
  • poslaneckou novelu zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, zvyšující příspěvek na mobilitu,
  • návrh na jmenování docenta Univerzity obrany Zdeňka Pokorného profesorem.

Kabinet plánuje od čtvrtka zrušit prokazování takzvanými covidovými certifikáty. Podle soudu je nezákonné vyžadovat prokazování se certifikátem o prodělané nemoci či očkování v restauracích, ubytovacích zařízeních a na hromadných akcích. Vláda avizovala, že uvolnění opatření rozšíří i na další provozovny a služby. Jednat by měla i o kompenzacích pro podnikatele, které omezily protiepidemické restrikce od loňského 25. listopadu do 26. prosince.

Kabinet chce šetřit

Letošní státní rozpočet, kterým se ve středu bude zabývat tripartita a vláda Petra Fialy (ODS), navrhlo ministerstvo financí (MF) se schodkem 280 miliard korun. Ve výdajích ministři našli úspory za 76,6 miliardy a MF počítá také s dodatečnými příjmy rozpočtu ve výši 62,2 miliardy korun, vyplývá z informací od důvěryhodného zdroje na ministerstvu.

Opozice ohlášené úspory kritizuje. Šéf ANO Andrej Babiš, jehož kabinet pro letošek navrhoval rozpočet se schodkem 376,6 miliardy Kč, označil Fialovu vládu za asociální. Podle ekonomů jsou škrty potřebné.

On-line přenos z tiskové konference můžete sledovat živě na webu cnn.iprima.cz.

Tagy:
ekonomika státní rozpočet Petr Fiala kompenzace vláda Česko Michal Koudelka Bezpečnostní informační služba Zdeněk Pokorný