Josef Klíma je zpět s dalším dílem investigativního pořadu. Už v neděli ve 21:30 představí na Primě, jak sám řekl, „trochu ušpiněné reportáže“. První z nich je o čističkách vzduchu, které měly prostřednictvím dluhopisů vydělat drobným investorům pěkné peníze. Jenže místo toho přišli o statisíce. Firma šla do insolvence, přístrojů bylo vyrobeno jen pár a zbytek vybraných peněz se rozplynul. A Jaroslav Mareš následně přinese nové informace k největšímu výbuchu v historii Československa – v Záluží u Mostu v roce 1974.
Mělo to být hezké zhodnocení peněz, majitel firmy se dušoval, že za investici ručí i vlastním majetkem. Nejdřív to i fungovalo a půjčené peníze se vracely zpět. Jenže pak se vše zhroutilo. Velká část z desítek milionů investovaných do dluhopisů společnosti vyrábějící čističky vzduchu zmizela neznámo kam, firma šla do insolvence a její majitel do osobního bankrotu. Část drobných investorů přišla až o stovky tisíc korun. „Celkově to bylo 600 tisíc korun… Vzhledem k tomu, že jsem právě ve věku, kdy přecházím do důchodu, je to pro mě vysoká částka,“ komentuje jeden z investorů svou situaci v Případech Josefa Klímy.
K TÉMATU: Nevinné chceme očistit a vinné dohnat k odpovědnosti. Klíma popsal zákulisí nového pořadu
Skutkem se teď zabývá policie. Reportérka Marcela Sobotková mimo jiné zjistila, že čističek vzduchu se vyrobilo jen zhruba sto kusů. Co se stalo s desítkami milionů korun investovanými do firmy? A na co si dát pozor při investici do dluhopisů? Prozradí středeční Případy Josefa Klímy.
Výbuch u Mostu: Křivá obvinění i záměny těl v hrobech
Díky nově objevenému vyšetřovacímu spisu a výpovědím pozůstalých po obětech výbuchu v Záluží u Mostu vyšla nyní najevo řada šokujících zjištění. „Kdyby se to neštěstí stalo o hodinu později v době, kdy se střídaly směny, mohly tam být i stovky mrtvých,“ komentuje historik Jan Setvák v Případech Josefa Klímy tragédii z roku 1974. Obětí nakonec bylo osmnáct. Komunistický režim spustil vyšetřování, ale jak už to tehdy bývalo, řada informací zůstala utajena.
Nově objevený spis odhaluje třeba to, že neštěstí způsobila neuvěřitelná laxnost vedení podniku, které nereagovalo na opakované výstrahy o poškozeném potrubí. Nebo to, že tehdejší režim hodil odpovědnost za neštěstí na člověka, který se podle dcery snažil všemu zabránit. A hrozivé zjištění je, že někteří pozůstalí kvůli záměně těl možná stále chodí na hroby, v nichž leží někdo jiný.
Sledujte Případy Josefa Klímy. Repríza dalšího dílu začíná už v neděli ve 21:30 na CNN Prima NEWS.