reklama

Sledujte ŽIVĚ tiskovou konferenci po jednání vlády: Zavede lockdown neočkovaných?

Vláda podle premiéra Andreje Babiše (ANO) v pátek rozhodne o plošném testování ve školách. Tiskovou konferenci po jednání vlády, na které ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) představí další změny, sledujte na CNN Prima NEWS nebo živě na webu. Předpokládaný začátek tiskové konference je v 9:30.

reklama

Přesnou podobu zpřísňujících opatření, která budou platit od 29. listopadu, chce odcházející vláda v pátek projednat s experty pětikoalice vytvářející příští kabinet. V pondělí je má ministerstvo zdravotnictví projednat se zástupci organizací, například těch kulturních. Rozhodovat o nich bude vláda v úterý odpoledne, řekl ve čtvrtek Babiš webu Blesk.cz.

S experty koaličního AntiCovid týmu chce v pátek dospět premiér k dohodě o tom, jak zpřísnit přístup na hromadné akce. Zda umožnit jejich návštěvu jen pro očkované a lidi, kteří prodělali covid, nebo i pro lidi s PCR testy.

Vláda v pátek zasedla v 7 hodin. Ale tým kolem Vlastimila Válka (TOP 09), o kterém se mluví jako o kandidátovi na nového ministra zdravotnictví, má podle Babiše čas až po 8. hodině. „Nevíme, jak budou reagovat,“ vysvětlil premiér.

Vládní rada pro zdravotní rizika ve čtvrtek podle něj jednala hodinu a experti nejsou jednotní. „Chtěli bychom, aby jednoznačně nový ministr a jeho tým potvrdili správnost těch navrhovaných rozhodnutí, my jsme v demisi, ale nezříkáme se odpovědnosti,“ uvedl Babiš.

Jaké kroky vláda chystá?

Ve hře je například to, že by se pro vstup na hromadné akce nebo do restaurací přestaly akceptovat testy. Kabinet by se tak inspiroval Rakouskem, kde se díky opatřením výrazně zvýšil zájem o očkování. Podle informací webu Seznam Zprávy by systém „očkování nebo prodělaná nemoc“ mohl platit všude kromě ubytování.

Zpřísnění by ale mohlo být zatím i mírnější. Šlo by například o zvýšení kontrol nebo uznávání jen PCR testů. Vláda také může opět apelovat na zaměstnavatele, aby svým zaměstnancům umožnili pracovat z domova.

Už ve středu rozhodla, že od 15. listopadu se budou povinně testovat pracovníci v nemocnicích a dalších lůžkových zařízeních, kteří nejsou očkováni proti covidu. Studenti vysokých škol budou muset nosit respirátory i v rámci výuky.

Tiskovou konferenci po pátečním jednání kabinetu sledujte na programu CNN Prima NEWS nebo na webu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku
Koronavirus

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku

Přestože jsou denní počty nakažených stále vysoké, nechtějí se Češi o vánoční návštěvy nechat připravit. Podle průzkumu National Pandemic Alarm jen čtrnáct procent z nás plánuje omezit setkávání s rodinou. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve vysílání CNN Prima NEWS označil Vánoce za rizikové a jeho resort chystá doporučení, jak se o svátcích chovat.

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka
Pořady

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka

Pandemie covidu trápí Čechy již takřka dva roky. Lidé jsou unavení a někteří začínají být vůči zdravotníkům agresivní. Jak se však pandemie podepíše na dětech? „Jsem přesvědčena, že situace na nich nezanechá následky, děti zvládnou vše. I za války z nich vyrostli skvělí lidé,“ podotkla v pořadu Co Čech, to politik! zpěvačka a herečka Petra Černocká. Advokátka Klára Long Slámová však oponovala.

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá

Miloš Zeman měl na úterní schůzce doporučit Janu Lipavskému (Piráti), aby nekandidoval na post ministra zahraničí. Podle koaličních partnerů Pirátů je to ale naopak Zeman, kdo by měl odstoupit. Lipavský je podle nich kandidátem celé koalice a budou na něm trvat. Mluvčí ODS Václav Smolka pro CNN Prima NEWS uvedl, že zatím žádné informace o tom, že by to Zeman skutečně řekl, nemají.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

reklama