reklama

Sledujte ZÁZNAM tiskové konference: Vláda řešila návrat školáků i otevření obchodů

Ministři vnitra Jan Hamáček, průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček a zdravotnictví Jan Blatný
Zdroj: ČTK

Ministři Babišovy vlády po víkendu opět zasedli k jednání. Vyřešit musí především nákup testů pro děti do škol i to, zda do nich žáci a studenti vůbec vyrazí. Kabinet se dále bude zabývat plánem na testování ve firmách nebo prodloužení programu Antivirus i povinné nošení respirátorů v MHD či obchodech. Tiskovou konferenci po jednání můžete na CNN Prima NEWS sledovat živě.

reklama

Zřejmě nejdůležitějším úkolem je ale vyřešit zmatky kolem nákupu testovacích sad pro školáky. Ti nejstarší z nich, maturanti, se měli do škol začít vracet už 1. března. O tom, že se tak nejspíš nestane, ale minulý týden hovořil premiér Andrej Babiš.

Následně navíc přišel s tím, že chce zrušit tendr na testy pro školy. Jejich dodavatel byl vybrán meziresortní komisí pod vedením ministerstva vnitra, Babiš však následně zakázku i vítěznou firmu zpochybnil.

K tématu

Stát by podle něj měl testy koupit přímo od výrobce. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) výběr hájí, konkurenční firmu podle něj komise vyřadila kvůli varování BIS i nestandardnímu nátlaku. Varuje, že pokud bude soutěž zrušena, do konce února se testy sehnat nepodaří, což by znemožnilo slibovaný návrat školáků. Zda a kdy se děti do škol vrátí, je tak stále ve hvězdách.

Dalším tématem na jednání vlády bude například prodloužení programu Antivirus. Řešit se bude i to, zda budou v MHD a v obchodech respirátory povinné, nebo stále jen důrazně doporučené.

Vláda by měla schválit i plán testování ve firmách, což je podle odborníků místo, kde se aktuálně vir nejvíce šíří. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček navrhne, aby příspěvek státu byl hrazen snížením odvodů na zdravotní pojištění.

Kabinet se bude zabývat i rozhodnutím Ústavního soudu, který zrušil část usnesení vlády týkající se omezení pro maloobchod a služby zavedených kvůli šíření koronaviru.

Vláda podle soudu dostatečně nevysvětlila, proč přikročila k zákazu u některých provozoven a proč jiné mají ze zákazu výjimku. Rozhodnutí neznamená, že Ústavní soud otevřel maloobchod a vláda ho nesmí zakázat, zásah do práv jednotlivce ale musí racionálně vysvětlit.

Jan Blatný, Karel Havlíček a Jan Hamáček
Jan Blatný, Karel Havlíček a Jan Hamáček
Zdroj: ČTK

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Miliony respirátorů FFP2 nechrání proti koronaviru. Testování nepočítalo s aerosoly
Na Velikonoce bychom měli zavřít ekonomiku. Získáme 10 dní klidu, říká Levínský
Zasloužené odměny za boj s covidem. Dostanou je zdravotníci i sociální pracovníci
reklama
reklama
KOMENTÁŘ: Vláda žene zoufalé lidi do náruče extrémistů. Rozvrat státu pokračuje

Názory

Domácí zpravodajství

Další neshody ve vládě: Plaga nesouhlasí s Babišovým návrhem na úřední maturity
Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač
Poprask na Lvech: Herci pod palbou kritiky za pokuřování bez respirátorů
Další články
reklama
reklama