Ministři Babišovy vlády po víkendu opět zasedli k jednání. Vyřešit musí především nákup testů pro děti do škol i to, zda do nich žáci a studenti vůbec vyrazí. Kabinet se dále bude zabývat plánem na testování ve firmách nebo prodloužení programu Antivirus i povinné nošení respirátorů v MHD či obchodech. Tiskovou konferenci po jednání můžete na CNN Prima NEWS sledovat živě.
Zřejmě nejdůležitějším úkolem je ale vyřešit zmatky kolem nákupu testovacích sad pro školáky. Ti nejstarší z nich, maturanti, se měli do škol začít vracet už 1. března. O tom, že se tak nejspíš nestane, ale minulý týden hovořil premiér Andrej Babiš.
Následně navíc přišel s tím, že chce zrušit tendr na testy pro školy. Jejich dodavatel byl vybrán meziresortní komisí pod vedením ministerstva vnitra, Babiš však následně zakázku i vítěznou firmu zpochybnil.
Machinace s testy pro školy: Policie řeší nátlak na výběrovou komisi, říká Hamáček
Člen komise hodnotící nabídky na dodání testů pro školáky podal policii oznámení kvůli nestandardnímu působení na výběrovou komisi. Na Twitteru to v sobotu uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).
Stát by podle něj měl testy koupit přímo od výrobce. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) výběr hájí, konkurenční firmu podle něj komise vyřadila kvůli varování BIS i nestandardnímu nátlaku. Varuje, že pokud bude soutěž zrušena, do konce února se testy sehnat nepodaří, což by znemožnilo slibovaný návrat školáků. Zda a kdy se děti do škol vrátí, je tak stále ve hvězdách.
Dalším tématem na jednání vlády bude například prodloužení programu Antivirus. Řešit se bude i to, zda budou v MHD a v obchodech respirátory povinné, nebo stále jen důrazně doporučené.
Vláda by měla schválit i plán testování ve firmách, což je podle odborníků místo, kde se aktuálně vir nejvíce šíří. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček navrhne, aby příspěvek státu byl hrazen snížením odvodů na zdravotní pojištění.
Kabinet se bude zabývat i rozhodnutím Ústavního soudu, který zrušil část usnesení vlády týkající se omezení pro maloobchod a služby zavedených kvůli šíření koronaviru.
Vláda podle soudu dostatečně nevysvětlila, proč přikročila k zákazu u některých provozoven a proč jiné mají ze zákazu výjimku. Rozhodnutí neznamená, že Ústavní soud otevřel maloobchod a vláda ho nesmí zakázat, zásah do práv jednotlivce ale musí racionálně vysvětlit.
Jan Blatný, Karel Havlíček a Jan Hamáček Zdroj: ČTK