Havlíček s prezidentem jednali o ekonomické krizi (Zdroj: CNN Prima NEWS)
Obchody se neotevřou, dokud budou čísla nakažených růst, pronesl v sobotu po jednání v Lánech ministr obchodu a průmyslu Karel Havlíček (za ANO). Podle něj by se zvýšila mobilita, pokud by se obchody znovu zprovoznily, a to nelze kvůli zhoršující se pandemii koronaviru připustit. Havlíček původně navrhoval otevřít obchody od pondělí 22. února, na jeho návrh ale vláda v pátek nekývla.
„Říkali jsme, že obchody otevřeme, pokud se začnou čísla lepšit. Dokud budou růst nebo stagnovat, pravděpodobnost bude velmi malá, blížící se nule. Začnou-li klesat, na vládě znovu nadnesu, aby se maloobchody otevřely,“ uvedl po jednání v Lánech vicepremiér Havlíček.
Zároveň uznal, že podnikatelům dali určitou naději, že v pondělí budou moci otevřít. „Nikdy jsme neřekli, že otevřeme, ale dali jsme určitou naději. Řekli jsme, že o tom jednáme. Nemůžeme o tom jednat samizdatově nebo za zavřenými dveřmi,“ podotkl Havlíček.
Kdyby se malé obchody otevřely, zvýšila by se podle Havlíčka mobilita lidí, protože do nich jezdili městskou dopravou, potkávali se na zastávkách a podobně. „Kdyby se maloobchod otevřel, mobilita by vzrostla řádově asi o pět procent, což z našeho pohledu není nic velkého. I proto bylo ministerstvo zdravotnictví a celá řada odborníků v zásadě pro otevření, ale za předpokladu, že se nebudou čísla zhoršovat. Ideálně, aby se zlepšovaly, minimálně aby stagnovala,“ popsal vicepremiér s tím, že minulý týden bohužel nastal přesně opačný trend.
Rozvolňování překazila britská mutace
Chvíli to vypadalo, že se v Česku začne rozvolňovat. Havlíček v pátek navrhoval vládě, aby se od pondělí 22. února otevřely obchody. Platila by v nich přísná hygienická pravidla. Personál by měl povinnost nosit respirátory třídy FFP2 a na 15 metrů čtverečních provozní plochy by připadl jeden zákazník. Vláda ale ministrův plán stopla kvůli zhoršující se epidemická situace kvůli rychle se šířící britské mutaci. Počty nakažených začaly růst a každý den byly vyšší než 10 tisíc.
Ve vážném stavu je stále přes 1 200 pacientů, což je rekordní počet od začátku pandemie. Na jednotkách JIP a ARO je aktuálně volných pouze 14 procent lůžek. Nemocnice se připravují na vyčerpání kapacit, pacienti s covidem by mohli ležet v tělocvičnách.
Vláda šíří falešnou naději
Podnikatelé však v pátek vládě vytkli, že šíří falešnou naději. Havlíček podle nich o otevření obchodů mluvil tak, že je skoro jisté, že na jeho návrh vláda kývne.
„S možností otevření přišla sama vláda. My jsme ještě před čtrnácti dny říkali, že do konce února nepřijdeme s novými požadavky. Samozřejmě, že když pan ministr Havlíček prohlásil, že by od příštího pondělka chtěl otevřít zbývající obchody, podnikatelé to uvítali. Začali jsme jednat o podmínkách, přijali jsme poměrně tvrdá omezující opatření včetně požadavku, aby všichni zaměstnanci v obchodech nosili respirátory typu FFP2,“ upozornil na svém pátečním brífinku prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý s tím, že rozhodnutí vlády komora respektuje.
Podle Dlouhého ale vláda šířila falešnou naději. „Byli jsme svědky prohlášení jako ‚světlo na konci tunelu‘ nebo, že opatření nefungují. Tato rétorika podnikatele naštve, ve společnosti prohlubuje nervozitu a přilévá olej do ohně,“ varoval s tím, že podle něj bylo možné predikovat nepříznivý vývoj pandemie už na začátku týdne, kdy vláda začala mluvit o otevření obchodů.
Karel Havlíček Zdroj: ČTK