Na Slovensku prošel ústavní zákon na prodloužení nouzového stavu. Z potřebných 90 hlasů bylo pro 91 poslanců. Hlasování se tentokrát mohli zúčastnit i činitelé, kteří byli nakaženi koronavirem.
Nová vyhláška totiž umožňuje slovenským poslancům, ministrům či prezidentce pracovat i v případě, že mají pozitivní test na koronavirus nebo byli v kontaktu s nakaženým. Podmínkou však je, aby neměli klinické příznaky, nosili respirátory FFP2, používali rukavice, dezinfekci a omezili pohyb na pracovišti.
Poslanci v pondělí odpoledne projednávali novely zákonů, které se týkají dalšího prodloužení nouzového stavu kvůli koronaviru, a také zákon o ústavním soudu. Jeho cílem je doplnit možnosti přezkoumání rozhodnutí o prodloužení nouzového stavu ústavním soudem.
Hlasování o novelách se přitom už dvakrát odložilo mimo jiné kvůli tomu, že vládní koalice neměla dostatek poslanců, protože část z nich vyřadila covidová nákaza. Kolik zákonodárců je infikovaných nebo v karanténě v tuto chvíli, není zcela zřejmé. Pokud ovšem splnili všechny zmíněné podmínky, mohli se pondělního jednání zúčastnit bez ohledu na to, zda jsou zrovna teď infikováni.
Kritika především od opozice
Mnoho slovenských politiků novou vyhlášku, s jejíž pomocí ústavní zákon prošel, kritizuje. Předseda opoziční strany Smer-SD Robert Fico už dopoledne žádal nakažené poslance, aby na schůzi nechodili. Ústavní zákon podle něj porušuje základní lidská práva. „To už hlavní hygienik rovnou mohl do vyhlášky napsat, že poslanec může na cestě do parlamentu někoho zabít nebo uškrtit. Toto je čistý rozklad právního státu,“ dodal bývalý premiér.
KAŽDÉMU POSLANCOVI, KTORÝ JE POZITÍVNY NA COVID A PRÍDE DNES DO NR SR, HROZÍ VÄZENIE OD 4 DO 10 ROKOVKAŽDÉMU POSLANCOVI, KTORÝ JE POZITÍVNY NA COVID A PRÍDE DNES DO NR SR, HROZÍ VÄZENIE OD 4 DO 10 ROKOV V nedeľu večer vyhláškou hlavného hygienika bolo umožnené poslancom národnej rady prísť do parlamentu na mimoriadnu schôdzu, aj keď sú pozitívni na covid 19 alebo boli v kontakte s pozitívnou osobou. Je to obrovská nehoráznosť a fašistické správanie sa vlády I. Matoviča. Upozorňujem, že každý poslanec NR SR, ktorý príde dnes do národnej rady a je pozitívny na covid 19, sa dopúšťa trestného činu šírenia nebezpečnej a nákazlivej ľudskej choroby, za ktorý mu hrozí 4 až 10 rokov. Vyzývam generálneho prokurátora, aby vysvetlil vládnej koalícii, že obyčajnou vyhláškou hygienika nemôžu obchádzať trestnoprávnu zodpovednosť poslancov NR SR.
Posted by Robert Fico on Monday, December 28, 2020
Bývalá ministryně vnitra Denisa Saková (Smer-SD) zase pondělní schůzi označila za „největší coronaparty“. Kromě opozice vyhlášku pranýřoval i Tomáš Valášek, poslanec strany Za lidi, která je součástí vládní koalice. „Když do jakéhokoliv jiného zaměstnání přijde nakažený člověk, hrozí mu stíhání. A poslanci mohou? Až se politici budou chtít ohradit opět proti porušování karantény, proč by je lidé měli brát vážně?“ napsal na svůj Facebook.
Premiér Igor Matovič (OĽaNO) však ve své reakci směrem k opozici nešetřil kritikou. „Dnes se mnoho politiků z opozice, ať už z fašistů, nebo z Ficovy a Pellegriniho mafie, předbíhalo silnými slovy, jak je nemorální, že poslanci mají od hygienika výjimku ohledně příchodu do práce v případě nutnosti během karantény. Nemorální papalášství je ve skutečnosti brát bez ostudy 4 500 eur čistého měsíčně a přitom s prominutím dělat hovno,“ uvedl na Facebooku Matovič.
PAPALÁŠI Z HRUŠKY DOLE Dnes mnohí politici z opozície, či od fašistov či z Ficovej a Pellegriniho mafie, sa budú...
Posted by Igor Matovic on Monday, December 28, 2020
Na schválení ústavního zákona bylo zapotřebí 90 hlasů, přičemž vládní koalice má v parlamentu 95 křesel. Pro bylo nakonec 91 poslanců. Nouzový stav by bez dalšího prodloužení na Slovensku skončil v úterý 29. prosince.