Slovenská vládní koalice je stále v krizi, které už má premiér Robert Fico zjevně dost. Se svými spojenci ztratil většinu v Národní radě. Ačkoli dokázal chvíli zdržovat hlasování o nedůvěře, sám nyní přistupuje k razantnímu kroku. Předseda Směru-SD dal ultimátum svým koaličním partnerům, Hlasu-SD a Slovenské národní straně (SNS), aby přišli s řešením, jak zajistit většinu pro vládní partaje. Jinak hrozí rekonstrukcí vlády.
Když se Fico v říjnu 2023 už počtvrté ujal moci, podařilo se mu pro koalici svého Směru-SD s Hlasem-SD a SNS zajistit většinu 79 poslanců ve 150členné Národní radě. Nešlo o příliš výraznou většinu, ale zajistila mu důvěru. Aspoň na čas.
ČTĚTE TAKÉ: Vážený ministře Elone Musku. Fico si stěžuje v USA, zpochybnil milionové dotace ze zámoří
Nyní je však situace zcela jiná. Ficovi koaliční partneři se zmítají v hádkách tak ostrých, že někteří jejich členové řady koalice opustili. Slovenský politický nestor čelil hrozbě hlasování o nedůvěře, ale prostřednictvím svého tvrzení o údajném pokusu o převrat se mu podařilo jednání parlamentu převést do utajeného režimu a zajistil si čas navíc.
Ten už však, jak se zdá, končí. Fico má navíc problémů svých koaličních partnerů očividně plné zuby a dal jim ultimátum, aby do 17. února předložili návrhy, jak parlamentní většinu zajistit. „Pokud Hlas-SD a SNS do tohoto termínu nedosáhnou vnitrostranické dohody s poslanci, kteří opustili jejich kluby, akceptují, že předseda Směru z pozice předsedy vlády přistoupí k řešení krizové situace a hned v ten samý den navrhne prezidentovi vícero změn ve vládě,“ prohlásil Fico. Krize by navíc mohla vést až k předčasným volbám, které by podle průzkumů, například čerstvě vydaného od NMS Market Research, vyhrálo nynější opoziční Progresivní Slovensko.
K dalšímu vládnutí Fico a spol. potřebují aspoň 76 hlasů. Jak jsou na tom vládní strany s většinou?
Směr-SD (41)
Strana, kterou už od jejího založení v roce 1999 vede Fico, je v koalici jediná stabilní síla. Partaj drží pod rukou čtyřnásobného premiéra pohromadě a pevný je i poslanecký klub. Ze zvolených poslanců v něm chybí pouze jediný, a to z dost prozaického důvodu: Dušan Muňko přešel z klubu Směru do SNS na „hostování“ (tak to Fico a spol. nazvali), aby SNS svůj klub udržela kvůli nutnému minimálnímu počtu členů.
Hlas-SD (24)
Aktuálně jde o nejvíce zasažený klub. Strana založená nynějším prezidentem Petrem Pellegrinim, dnes vedená ministrem vnitra Matúšem Šutajem Eštokem a částečně postavená na přeběhlících ze Směru-SD, ztratila nedávno hned čtveřici klíčových poslanců: Samuela Migaľa, Radomíra Šalitroše, Romana Malatince a Jána Ferenčáka. První dva byli nakonec po rebelii z Hlasu-SD vyloučeni a dnes o fungování strany dost negativně vypráví v médiích. Malatinec mezitím přešel na stranu rebelů z klubu SNS okolo Rudolfa Huliaka, čímž zvýšil jejich vliv na pokračování koalice. Poslední zmíněný, Ferenčák, stále může v Hlasu působit a vládu podporovat.
SNS (8)
Poslanecký klub partaje místopředsedy Národní rady Andreje Danka by bez pomoci Ficova Směru-SD už nefungoval. Pro udržení klubu potřebovala strana pomoci vstupem jednoho poslance, aby měla požadované minimum po odchodu tzv. huliakovců. Fico reagoval již zmíněným „hostováním“ svého poslance Muňka. Zároveň platí, že vzhledem ke složení poslanců zvolených za SNS rozhodně nejde o příliš stabilní uskupení.
Huliakovci (4)
Není tomu tak dlouho, co trojice poslanců okolo Rudolfa Huliaka opustila klub SNS po sporech se zmíněným Dankem. Huliak i nadále touží po větší moci a vlivu i poté, co mu nevyšla snaha prosadit svoji stranu, Národní koalici/Nezávislí kandidáti, do názvu společného klubu s Dankovým SNS. Ke trojici se nyní přidal ještě Malatinec a tato čtveřice může hrát ve Ficových plánech na udržení koalice prim. Vyjednávání však budou složitá – Huliak chce ministerský post. Původně byl za SNS nominantem na resort životního prostředí, ale jmenovat jej odmítla tehdejší prezidentka Zuzana Čaputová.
PODÍVEJTE SE: Ukrajinou obsazený Kursk za okupovaná území měnit nebudeme. Kreml odmítl návrh Zelenského