Slovenští zdravotníci varují před svévolným užíváním nepředepsaných léků při léčbě koronaviru. V posledních týdnech zachraňují velké množství pacientů, kteří se předávkovali ivermektinem. Veterinární verze léku, kterou část nakažených využívá k samoléčbě, může člověka zabít.
Použití ivermektinu k léčbě koronaviru není odborníky a infektology doporučováno. Přesto se část nakažených rozhodla léčit příznaky nemoci právě s jeho pomocí. Na území Slovenska je však tento přípravek špatně dostupný, a tak část nakažených užívá jeho veterinární verzi, která slouží k léčbě nebo prevenci parazitů u zvířat.
„Nežádoucí účinky tohoto léku byly popsány výzkumy ve Spojených státech, a to již během první a druhé vlny,“ vyjádřil se k situaci pro web noviny.sk primář infekční kliniky v Košicích Martin Novotný. Podle něj jsou jejich častými pacienty právě lidé, kteří svévolně užívali ivermektin. „U nás byly hospitalizovány dvě osoby, u kterých hodnoty léku přesahovaly trojnásobek doporučené dávky,“ doplnil jeho vyjádření primář toxikologické kliniky Marek Varga.
Podobné případy se nevyhnuly ani Česku. Zhruba šedesátiletý muž z Plzeňského kraje užíval veterinární ivermektin, aniž by svůj stav konzultoval s lékařem. Jeho zdravotní stav se však minulý pátek zhoršil a muž náhle upadl do bezvědomí.
„Na místě jsem jako první viděl krabičku s koňskou hlavou, kde byl ještě zbytek léků,“ popsal tento případ na Facebooku člen přivolané záchranné služby Robin Šín.
„Pacient byl zajištěn a převezen do fakultní nemocnice s podezřením na cévní mozkovou příhodu. Zde potvrzena rozsáhlá mrtvice. Takže dobře odčervený, ale do budoucna s největší pravděpodobností s neurologickým deficitem,“ dodal.