Slovensko patrně 2. listopadu začne na hranicích se sousedními zeměmi testovat cestující na koronavirus. Novinářům to ve středu řekl ministr obrany Jaroslav Naď. Ministr vnitra Roman Mikulec doplnil, že úřady ještě musejí rozhodnout například o tom, zda zůstanou otevřené všechny hraniční přechody. Při cestách z Česka na Slovensko musejí už nyní lidé mít, až na výjimky, negativní test na koronavirus, aby se v zemi pod Tatrami vyhnuli karanténě.
„Budou testováni všichni lidé, kteří budou projíždět hranice,“ uvedl Naď. Vláda podle něj předběžně počítá s tím, že testy by platily dva týdny.
Testování cestujících na hranicích by tak následovalo po prvním kole plošného otestování obyvatel Slovenska na koronavirus, na které Bratislava již zakoupila takzvané antigenové testy. Ty umožňují zjistit výsledek během zhruba půl hodiny.
Slovensko přináší tři šokující tipy k rouškám, o kterých hoaxeři mlčí
Máte pocit, že se pod rouškou množí bakterie? Že máte pod rouškou podrážděnou kůži? Nebo že se pod ní dusíte? Slovenské ministerstvo zdravotnictví na svém Facebooku zveřejnilo exkluzivní tipy a rady, které systematicky zamlčoval celý konspirační internet, píší s nadsázkou.
Podle Nadě test na hranicích nebudou muset podstoupit lidé, kteří se zúčastní zmíněného plošného testování obyvatel nebo budou mít výsledek testu, který absolvovali jinde.
Česko zařadili na seznam rizikových zemí Slováci v září
Test na koronavirus je už v současnosti podmínkou pro to, aby cestující při cestách na Slovensko z takzvaných rizikových zemí nemuseli nastoupit do karantény. Českou republiku zařadila Bratislava mezi rizikové státy na svém koronavirovém seznamu 18. září.
Zmíněné omezení se při cestování z Česka na Slovensko nevztahuje například na řidiče nákladní a autobusové dopravy, piloty a posádky letadel či vlaků, dále na jiné vybrané profese včetně zdravotníků, na pendlery dojíždějící v blízkosti hranice za prací, na studenty, umělce či členy sportovních klubů.