Slovenská vláda má zájem postavit do státního vlastnictví nový jaderný blok s výkonem do 1200 megawattů, řekl v pondělí novinářům premiér Robert Fico. První rozhodnutí v této záležitosti by měl kabinet přijmout na svém nadcházejícím zasedání ve středu.
Slovensko už dříve začalo připravovat projekt nové jaderné elektrárny ve spolupráci s Českem. V roce 2009 za prvního Ficova kabinetu byla kvůli tomu založena firma Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS), ve které 51 procent akcií kontroluje slovenské ministerstvo hospodářství a zbylý podíl má česká elektrárenská skupina ČEZ. Původně se počítalo s tím, že výstavba tohoto jaderného zdroje začne v roce 2014.
ČTĚTE VÍCE: Exploze v areálu Záporožské jaderné elektrárny. Byl to ukrajinský dron, tvrdí Rusko
Rusové slaví u Charkova úspěchy, přiznává Kyjev. Za masivní útok platí velkými ztrátami, tvrdí
Ruské jednotky mají v bojích o město Vovčansk na severu Charkovské oblasti taktické úspěchy, operační situace je tam složitá a dynamicky se mění. V pondělí to k situaci na frontě v Charkovské oblasti, kde Rusové v pátek zahájili novou ofenzivu, uvedl generální štáb ukrajinské armády.
"Z politického hlediska si nedokážeme představit, že by technologie přišla z Ruské federace. Bude připravena soutěž," uvedla po schůzce s Ficem ministryně hospodářství Denisa Saková k chystané nové elektrárně.
Podle Fica chce stát při výstavbě elektrárny využít stávající infrastrukturu v Jaslovských Bohunicích, kde Bratislava v letech 2006 a 2008 kvůli závazkům vůči EU odstavila dva bloky starší atomové elektrárny V1. Zároveň tam největší výrobce elektřiny na Slovensku, společnost Slovenské elektrárne (SE), provozuje vlastní jadernou elektrárnu.
Atomové elektrárny mají hlavní podíl na výrobě elektřiny na Slovensku. SE loni připojily do energetické sítě dokončený třetí blok jaderné elektrárny Mochovce. Do dokončovaného čtvrtého bloku v Mochovcích by podle SE mělo být palivo zavezeno v příštím roce. Dostavba této elektrárny se výrazně opozdila a prodražila.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Smrt v Temelíně