Slovensko podepsalo nové kontrakty na nákup zemního plynu, kterými do konce příštího roku sníží závislost na dodávkách suroviny z Ruska asi o dvě třetiny. Ministr hospodářství Richard Sulík v pátek řekl, že země má zajištěny dodávky plynu do konce roku 2023.
Podle Sulíka bude mít Slovensko, které bylo dosud značně závislé na dodávkách plynu i ropy z Ruska, v zásobnících dostatek plynu k pokrytí spotřeby do konce příští zimy.
„Od 1. června bude realita taková, že jsme snížili závislost na ruském plynu o 65 %. Ruský plyn budeme ovšem dál nakupovat, abychom co nejvíce naplnili zásobníky. Žádný plyn nenakupujeme dráž než ten z Ruska,“ řekl Sulík.
Když Rusko vypne plyn, energie bude na příděl. Gavor prozradil detaily státní pomoci
Pokud dojde k zastavení plynu z Ruska, energie budou na příděl. Uvedl to ředitel Asociace nezávislých prodejců energií Jiří Gavor v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Prozradil, jak má vypadat pomoc vlády v době zdražovaní pomocí tzv. zvláštního energetického tarifu. Gavor potvrdil, že opatření by se nemělo týkat jen lidí s nízkými příjmy a mělo by obyvatele České republiky motivovat ke spoření.
Státem ovládané slovenské plynárny SPP, které jsou největším dodavatelem plynu na Slovensku, podle Sulíka nakoupily norský plyn v objemu 32 % roční spotřeby. Kromě toho SPP uzavřela dohody o nákupu zkapalněného zemního plynu (LNG), který pokryje dalších 34 % spotřeby.
Slovenský ministr hospodářství také řekl, že Bratislava má zajištěno přečerpávání zkapalněného plynu na třech až čtyřech místech v Evropě. Mezi nimi zatím není Polsko, které spojí se Slovenskem nový plynovod. Slovenský premiér Eduard Heger v pátek řekl, že slovensko-polský plynovod je už naplněn plynem a podstoupí tlakové zkoušky. Následně bude zahájen jeho zkušební provoz.
Slovensko leží na hlavní přepravní trase plynu z Ruska přes Ukrajinu do Rakouska a České republiky. Evropská komise (EK) po ruské invazi na Ukrajinu ohlásila plán snížit závislost evropského bloku na ruském plynu. Ještě v roce 2020 Rusko zajišťovalo téměř 40 % spotřeby plynu v EU.