Když Rusko vypne plyn, energie bude na příděl. Gavor prozradil detaily státní pomoci

K věci (523)

Pokud dojde k zastavení plynu z Ruska, energie budou na příděl. Uvedl to ředitel Asociace nezávislých prodejců energií Jiří Gavor v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Prozradil, jak má vypadat pomoc vlády v době zdražovaní pomocí tzv. zvláštního energetického tarifu. Gavor potvrdil, že opatření by se nemělo týkat jen lidí s nízkými příjmy a mělo by obyvatele České republiky motivovat ke spoření.

Ministerstvo průmyslu a obchodu pracuje na zvláštním energetickém tarifu, který má lidem pomoci s vysokými cenami energií. I když mnoho detailů vláda zatím neprozradila, některé nastínil Gavor, který je účastníkem připomínkového řízení. Základ by měl spočívat v tom, že se pomoc nerozprostře jen na sociálně nejpotřebnější.

„Drahota postupuje a dopady už zasahují větší počet odběratelů. Jde o tíživé břemeno pro celou střední třídu, která je základem společnosti. I když se vláda z pochopitelných rozpočtových důvodů bránila, je potřeba přinést plošnou úlevu. Kabinet se snaží o spojení s motivačním efektem. Vše směřuje k tomu, že úspora na ceně bude omezena na část spotřeby. Souhlasím, že nelze snižovat administrativně ceny energie na celou dodávku,“ nastínil Gavor.

Co to v praxi znamená? Mohlo by se jednat o energetický voucher, jehož hodnota se nebude odvíjet od sociální situace dané domácnosti. „Sleva bude omezena na určitý objem energie nebo plynu, nad tento rámec by platila vyšší tržní cena. Jedná se o psychologický efekt, že do určité úrovně platím nižší cenu,“ uvedl expert. Nemělo by záležet na denní době, kdy lidé elektřinu odebírají. Pokud bude čtvrteční jednání ministerstva úspěšné, následuje cesta přes vládu a schválení ve Sněmovně. Gavor se obává, že celý proces, i s vyřešením technických a administrativních záležitostí, může trvat ještě tři měsíce.

Nabízí se i další opatření, kterými může stát lidem v ekonomické krizi pomoci. Vše ale záleží na chování Ruské federace. „Pokud dojde k černému scénáři a zastavení plynu z Ruska, bude to konec trhu a smluvních vztahů, v jakých žijeme. Energie by byly na příděl. Na krizový scénář bychom museli reagovat jinak,“ podotkl host pořadu K Věci.

Rok 2022? Žádné dobré zprávy

V současné situaci se Gavorovi zamlouvá ještě například odpuštění příspěvku na obnovitelné zdroje energie. Jednalo by se o plošnou úlevu, která by příliš nezasáhla státní rozpočet. Domácnosti by ušetřily na každé megawatthodině 495 korun. „To je rozumný peníz, ale výhoda spočívá hlavně v tom, že by nebyla žádná nová administrativa, jen by se eliminovala dosavadní platba,“ konstatoval.

Bez ohledu na chování Ruska není na další období příliš optimistický. Obchodníci totiž nakupují komodity s časovým předstihem. Z let 2020 nebo 2021, kdy byly ceny nízké, mají ještě zásoby na současný rok a část toho následujícího. „Zásoby se ale vyčerpávají a obchodníci zase musí nakupovat za nesrovnatelně vyšší ceny. Pro druhé pololetí roku 2022 nemám žádné dobré zprávy, spíše naopak,“ upozornil Gavor.

Tagy:
energie pomoc CNN Prima NEWS Ministerstvo průmyslu a obchodu zdražování plyn K věci vláda Česko Rusko Jiří Gavor Poslanecká sněmovna ČR Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky tarif Asociace nezávislých prodejců energií