Málokdo zná Novaka Djokoviče tak jako jeho slovenský trenér Marián Vajda. Poprvé se tehdy mladičkého a talentovaného tenisty ujal v roce 2006 a právě on má velký podíl na tom, že Srb získal 20 grandslamových titulů. Číslo 21 měl přidal letos na Australian Open, ale jak téměř celý svět ví, nakonec nedostal možnost. „Muselo to být obrovské utrpení,“ popisuje ságu světové jedničky s neúspěšným koncem Vajda.
Sám nebyl Djokovičovi v těžkých chvílích na blízku. Momentálně má totiž pozici kouče rozpůlenou s chorvatskou ikonou Goranem Ivaniševičem. Dopředu bylo ohledně grandslamů naplánováno, že do Melbourne a na Wimbledon vyrazí Ivaniševič, Vajda s Djokovičem obrazí Roland Garros a US Open.
A tak na dálku s nepochopením sledoval, co se na druhém konci planety děje. Po definitivním vyhoštění svého svěřence byl nesmírně zklamaný. „Šok, utrpení, velké emoce. Ani nevím, jak bych to psychicky zvládl, kdybych tam byl. I doma v Bratislavě jsem to však prožíval, pořádně jsem nespal a nevěřil jsem, že by se něco takového mohlo stát. Všichni věděli, že tam cestoval pouze s jediným cílem – chtěl hrát na prvním grandslamovém turnaji roku, aby hájil trofej,“ uvedl v rozhovoru pro Šport.sk.
Djokovič připravuje s právníky žalobu na australskou vládu, chce milionové odškodnění
Srbský tenista Novak Djokovič, jenž se kvůli svému neočkování proti COVID-19 nesměl zúčastnit prvního grandslamového turnaje Australian Open, údajně jedná se svými právníky o žalobě na australskou vládu a odškodnění ve výši šesti milionů australských dolarů (v přepočtu 93 milionů korun) kvůli „špatnému zacházení“ během pobytu v Melbourne. Podle deníku Herald Sun měl přitom paradoxně Djokovičovy soudní poplatky platit tamní tenisový svaz.
Vajda žádosti médii o vyjádření dlouho odmítal, potřeboval si celou záležitost srovnat v hlavě. A hlavně počkat na konečný verdikt. Když už se odhodlal promluvil, sdělil, že během celé kauzy si s Djokovičem nevolal, pouze si psali esemesky, případně posílali hlasové zprávy. I přes určitou formu komunikace podotkl: „Neumím si představit, jak to zvládal, muselo to být obrovské utrpení. Pokorně snášel všechna opatření, ale to, co mu udělali, ho musí poznamenat. Byl to politický proces. Určitě bude mít výrazné následky, těžko se z toho dostat zpátky do pohody. Byl do zásah do jeho soukromí i rodiny.“
Trenér 20násobného grandslamového šampiona si postěžoval na to, že chování Austrálie naznačovalo, že Djokovič je pro zemi obrovskou hrozbou. Naznačuje, že někdo, kdo měl po nedávném překonání onemocnění COVID-19 silnou imunitu, by neměl zavdávat tak přehnaný důvod k obavám. „Je to nemocné, nesprávné, důkaz dlouhé izolace. Austrálie doplácí na politiku uzavírání a toto je nyní důsledek tvrdého prosazování očkování,“ sdělil 56letý Vajda, který to v žebříčku ATP na konci 80. let dotáhl na 34. místo.
Djokovič se za ostatní během pandemie bil
Zároveň mu přijde nefér, že se za Djokoviče nepostavilo více hráčů. Zastání našel například u Vajdova krajana Martina Kližana, trochu překvapivě Australana Nicka Kyrgiose a pár dalších profesionálů. Ale žádná hromadná podpora se nekonala. Novinář Andrej Bučko ze Šport.sk uvedl příklad z roku 1973, kdy nenastoupil dnes již Chorvat Niki Pilič za Jugoslávii v Davisově poháru, jejíž svaz mu pak zakázal hrát ve Wimbledonu. 80 procent tenistů z ATP se za něj postavilo, bojkotovalo Wimbledon a o mnoho hvězd ochuzený turnaj pak vyhrál Čech Jan Kodeš.
Djokovič koupil většinu firmy vyvíjející lék proti covidu. Ředitel to prozradil až nyní
Srbský tenista Novak Djokovič, oblíbený nyní především mezi odpůrci očkování, koupil 80procentní podíl v dánské biotechnologické společnosti QuantBioRes, která vyvíjí lék na COVID-19. Agentuře Reuters to řekl šéf podniku.
„Dnes taková solidarita chybí. Přitom jemu, ale i mně mnozí píší a soucítí s ním. Nevystoupí však otevřeně na veřejnosti. Nikde se nedočtete, kolik nocí strávil Novak za počítačem a diskutoval s mnoha hráči o jejich životních podmínkách, jak jim může pomáhat, všem něco vyřizoval. Ještě i stacionární kola loni v Melbourne do hotelových pokojů v karanténě. Celou pandemii se za ně bil,“ poznamenal slovenský kouč.
Dodal, že od příletu Djokoviče do Bělehradu s ním nekomunikoval a ani on neví, jak se k celému fiasku s odstupem postaví.
Do Melbourne, kam by normálně mohli jen vakcinovaní, se Djokovič s neočkovaným statusem vydal na základě zdravotní výjimky díky prosincovému prodělání covidu. Spekuluje se, jestli jeho pozitivní test byl pravý. Každopádně s vědomím pozitivního výsledku z 16. prosince absolvoval Djokovič o dva dny později rozhovor a focení pro francouzský deník L'Equipe. Už 17. prosince se objevil na benefiční akci bez roušky po boku dětí, tvrdí, že tehdy ještě nevěděl, že je nakažený.
S obdrženou zdravotní výjimkou napřed po příletu do Austrálii neprošel přes pasovou kontrolu, bylo mu zrušeno vízum. Tenista proto strávil několik dní v detenčním hotelu než mu vízum obnovil soudce Anthony Kelly. Zdálo se, že bude moct na Australian Open obhajovat titul, už začal trénovat, nicméně zanedlouho zase Djokoviče o potřebný dokument připravil australský ministr pro imigraci Alex Hawke. Hvězdný hráč se zkusil ještě za pomocí právníků odvolat u soudu, ale neuspěl.