Extrémní deště způsobily katastrofu. Ve Slovinsku se protrhla hráz, úřady evidují mrtvé

Slovinsko i Rakousko bojují se záplavami.

Největší přírodní katastrofa v historii Slovinska

Ve Slovinsku se kvůli přívalovým dešťům protrhla hráz na řece Mura na východě země a úřady evakuovaly několik obcí, informovala agentura STA. Podle serveru N1 muselo domovy opustit mimo jiné 500 lidí v obci Dolnja Bistrica. Slovinský premiér Robert Golob už v sobotu podle agentury AP prohlásil, že jeho země čelí největší přírodní katastrofě ve své historii. V souvislosti s nepříznivým počasím úřady evidují zatím čtyři oběti.

Záplavy zničily řadu silnic, mostů a domů a způsobily škody odhadem za půl miliardy eur. Zasaženy byly dvě třetiny území Slovinska, dodal Golob po sobotním jednání bezpečnostní rady země. Lijáky a povodně si vyžádaly evakuaci tisíců lidí, z nichž mnohé zachraňovaly čluny a vrtulníky.

ČTĚTE TAKÉ: Tragédie v Queenslandu: Pět chlapců a jejich otec uhořeli, matka před plameny stihla utéct

V sobotu večer evakuovaly kvůli protržení hráze na řece Mura asi 500 lidí z obce Dolnja Bistrica. Ohroženo bylo podle místních médií až deset obcí. Do bezpečí začaly úřady převážet také některé obyvatele z údolí řeky Meža na severozápadě země, a to kvůli hrozícím sesuvům půdy, píše STA.

Současné záplavy ve Slovinsku způsobily přívalové deště, podle slovinské meteorologické služby tam za ani ne den spadlo tolik srážek jako obvykle za měsíc, napsala AP. Mezi oběťmi jsou také dva Nizozemci, podle slovinských médií je na treku v horách poblíž Kranje zabil blesk.

„Česká ambasáda ve Slovinsku nemá žádnou zprávu o případném zranění či úmrtí českého občana. Někteří Češi ale uvázli v ubytovacích zařízeních a několik jich bylo evakuováno vrtulníky,“ řekl velvyslanec Juraj Chmiel České televizi.

Bleskové záplavy jsou hlášeny i ze sousedního Rakouska, kde bylo ve spolkové zemi Korutany asi osmdesát lidí nuceno dočasně opustit své domovy, napsala v sobotu agentura AP.

Situace v Rakousku zůstává i nadále napjatá a stále nepřestává pršet, informoval rakouský web Tagesschau. V Lavamündu se začaly sesouvat zcela podmáčené svahy, čímž ohrozily obytné budovy. Na jižním předměstí provinčního hlavního města Klagenfurt am Wörthersee musela být odčerpána retenční nádrž, protože hrozilo její přetečení.

Rakouský spolkový prezident Alexander van der Bellen poděkoval záchranným složkám prostřednictvím sociální sítě Twitter. Už večer vyzval obyvatelstvo zasažené bouří k větší opatrnosti a ohleduplnosti.

Tagy:
evakuace bouřky hráz Slovinsko Robert Golob řeka Mura živelné pohromy Alexandr van der Bellen Juraj Chmiel