reklama

Smečka vlků u Šumavy napadla fenku, ta neměla šanci. Byla členem rodiny, truchlí myslivec

Zcela ojedinělý případ útoku vlčí smečky na loveckého psa se odehrál u Nové Pece na Lipensku. Fence jagdteriéra se stala osudnou naháňka na divočáky, její majitel neměl šanci ji před vlky uchránit.

reklama

Na jihu Čech žije ve volné přírodě ve třech smečkách několik desítek vlků, kteří se sem dostali buď přirozenou migrací z okolních zemí, nebo se tady narodili. Po staletí žil predátor v krajině s člověkem, v posledních desetiletích se jeho výskyt zvýšil. Ale to, co přináší radost ochráncům přírody, zneklidňuje myslivce. Důkazem toho je zatím ojedinělý případ útoku vlka na loveckého psa.

Drama se odehrálo v pondělí v blízkosti kopce Šešovec u Nové Pece na Lipensku. Při naháňce tu vlk usmrtil loveckého psa. Tu myslivci pořádali na Novopecku, v lesích, které těsně přiléhají k Národnímu parku Šumava.

Byl to člen rodiny, posteskl si majitel psa nad svojí fenkou Kory. Osudné ráno s ní vyrazil na divočáky, zpátky domů se už ale vracel myslivec sám. Fena malého plemene neměla proti vlkům šanci. Podle svědků se jednalo o sedmičlennou smečku. Jeden z nich jagdteriérku napadl a okamžitě usmrtil.

Situaci přihlížel jak vlastník psa, tak několik dalších myslivců. „Ti vlci byli od člověka vzdáleni přibližně dvě stě metrů a neměli nějakou tendenci se vzdalovat,“ popisuje Jiří Janota, předseda Českomoravské myslivecké jednoty.

„Prostor, který vlci měli, se zmenšoval a ještě po nich vyběhl pes jednoho z lovců, tak pravděpodobně neměli jinou možnost,“ popsal situaci Jan Dvořák mluvčí Národního parku Šumava.

Proč by měli náhradu dostávat jen majitelé hospodářských zvířat?

I když jde především o citovou újmu majitele psa, myslivci přesto chtějí finanční náhradu. „My požadujeme, aby byla v náhradách zohledněná také náhrada za zabití psa vlky,“ stojí si za svým Janota.

V současné době se totiž odškodnění týkají pouze chovatelů hospodářských zvířat a pasteveckých psů. Role vlka v přírodě je na jednu stranu podle ochránců nezanedbatelná. „Živí se totiž převážně přemnoženou zvěří, jako jsou srnci či divoká prasata, ta dělají velkou škodu lesníkům a brání obnově lesa,“ vysvětluje Karolína Šůlová, mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Vlci jsou krásní, ale z bezpečné vzdálenosti

Pokud člověk vlka spatří, měl by klidně odejít a v žádném případě zvíře nelákat na jídlo nebo ho pronásledovat. „Zatím jsem neměl to potěšení setkat se s vlkem, ale rád bych to někdy zkusil,“ přeje si jeden z místních obyvatel obce, ze které je majitel psa. „Nevěřím tomu, že by měl nějaký zájem na člověka bezdůvodně útočit,“ doplňuje jiný.

Setkání člověka s vlkem ve volné přírodě je sice málo pravděpodobné, ale není nemožné. Vlci jsou však plachá zvířata a člověku se raději vyhnou. Alespoň prozatím.

Tagy:

Hlavní zprávy

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost
Politika

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros
Tenis

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros

Loni Novak Djokovič vyhrál Australian Open a při další grandslamové zastávce v Paříži si přivlastnil Pohár mušketýrů. Jisté je, že letos v australském Melbourne trůn přenechá někomu jinému. A zdá se, že ani na Roland Garros nebude mít možnost obhajovat titul z roku 2021. Francie totiž zpřísnila protikoronavirová opatření, kvůli kterým neočkovaní nemohou prakticky nic.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama

Domácí zpravodajství

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

reklama