reklama

Smrdí vám kozí mléko? Čeští vědci pracují na metodě, jak ho zápachu zbavit

Zdraví prospěšné kozí mléko by mohlo získat lepší vůni i chuť, a tak se dostat k více lidem. Jak upozornil týdeník 5plus2, vědci České zemědělské univerzity v Praze experimentují s mandlovou moukou či­ syrovátkou.

reklama

Koza, které se dříve říkalo „kráva chudých“, a její produkty, zejména mléko, jsou mezi lidmi stále oblíbenější a patří k tomu nejzdravějšímu ze živočišné výroby. Důkazem může být i to, že kozy netrpí na rakovinu, stejně jako například žraloci. Z dosavadních výzkumů lze předpokládat, že za to může specifická bílkovina ubichon, kterou si zvířata tvoří. Některé konzumenty ovšem odrazuje typická chuť kozího mléka a přidružených výrobků, jako je kozí sýr, kefír, jogurt či tvaroh. To se snaží změnit vědci z České zemědělské univerzity v ­Praze (ČZU).

Pro zamaskování specifické vůně a chuti se rozhodli použít tři látky – mandlovou mouku, inulin (prebiotikum, které zjednodušeně slouží jako potrava pro prospěšné mikroorganismy osídlující trávicí trakt člověka) a syrovátkové bílkoviny. „Překvapivým výsledkem pro nás bylo zjištění, že přídavek mandlové mouky neměl očekávaný efekt zlepšení, neboť mandlová mouka ‚nezakryla‘ dostatečně nežádoucí kozí pach. Ale u vzorků, kde byly přidány syrovátkové proteiny, došlo ke snížení intenzity typického kozího aromatu,“ popisuje nadějný výsledek Veronika Legarová z katedry kvality a bezpečnosti potravin Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU.

„V současné době stále probíhá výzkum a věříme, že jsme se již přiblížili době, kdy budeme moci spotřebitelům nabídnout kozí výrobky, které doposud kvůli nepříznivému aromatu odmítali,“ uzavírá Veronika Legarová.

Proč má vlastně kozí mléko svůj specifický zápach, se dozvíte v pátečním vydání týdeníku 5plus2 a na www.5plus2.cz.

Tagy:
kozy vědci zápach mléko mléčné výrobky

Hlavní zprávy

Česká žaloba uspěla. Polsko má platit za provoz dolu Turów miliony denně
Polsko

Česká žaloba uspěla. Polsko má platit za provoz dolu Turów miliony denně

 • Aktualizováno
 • Soudní dvůr Evropské unie vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun) denně za to, že nezastavilo těžbu v hnědouhelném dole Turów poblíž české hranice. Finanční sankci má Varšava platit do chvíle, než uposlechne jarního příkazu soudu a práce v dole ukončí. Nejvyšší orgán unijní justice to oznámil v pondělní tiskové zprávě. Generální ředitel společnosti PGE, která důl vlastní, podle agentury Reuters uvedl, že s rozhodnutím soudu o pokutě nesouhlasí a očekává pokračování těžby v dole.

  Za nelegální večírek s Paroubkem či Šlégrem padly tři pokuty, 11 lidí trest nedostalo

  Po třičtvrtě roce od nelegální narozeninové oslavy podnikatele Petra Bendy v jeho hotelu Prince de Ligne v Teplicích teplický magistrát řízení s 11 lidmi odložil, třem udělil pokutu a v pěti případech věc zatím neukončil. Dva lidé pokutu zaplatili, informoval mluvčí radnice Robin Röhrich. Lednová oslava se konala v době, kdy byly hotely kvůli šíření covidu uzavřeny a hromadné akce omezeny. Všech 18 účastníků večírku bylo proto v podezření, že porušili vládní opatření proti šíření koronaviru.

  Střelba na ruské univerzitě: Studenti skákali z oken. Zemřelo šest lidí

  Aktualizováno

  Nejméně šest mrtvých si vyžádala pondělní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové agentury s odvoláním na ruské ministerstvo zdravotnictví. Vyšetřovací výbor dříve uvedl, že na místě zůstalo osm mrtvých. Další tři desítky lidí jsou podle úřadů zraněny. V univerzitním areálu střílel útočník, jehož vyšetřovací výbor identifikoval jako studenta této školy. Policie ho podle ruských médií zadržela. Při zatýkání se bránil a byl zraněn, píše agentura TASS. Jeho motiv je zatím nejasný.

  Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

  CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

  Komunista Luzar: Podpora Babišovy vlády byla menší zlo. SPD lže a chlubí se cizím peřím

  V pořadu K věci poslanec Leo Luzar (KSČM) kritizoval stávající vládu, kterou v mnohém komunisté podporovali. „Nyní se to může zdát jako chyba, ale tehdy jsme stáli před tím, zda podpořit tuto vládu, nebo pravici. Proto jsme zvolili menší zlo,“ podotkl ve vysílání CNN Prima NEWS. Vzhledem k blížícím se volbám si neodpustil ani kritiku SPD a její předvolební kampaně.

  Exkluzivní průzkum: Zájem o očkování stagnuje. Vakcínu odmítají voliči SPD a Volného

  Všichni, kteří se chtěli očkovat, jsou již očkovaní, vyplývá z exkluzivního průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS. 69 procent z 1 014 dotazovaných už dostalo alespoň jednu dávku a pouze 3 procenta to ještě mají v plánu. Vakcínu odmítají především voliči SPD, Volného bloku a koalice Trikolóra-Svobodní-Soukromníci. Mezi hlavními důvody jsou obavy z vakcíny nebo pochybnosti o užitečnosti očkování.

  KOMENTÁŘ: Jak nás Schillerová chtěla dál bezstarostně zadlužovat, ale ČNB jí to zatrhla

  Česká národní banka učinila začátkem srpna možná nejdůležitější rozhodnutí za několik posledních let. Nenechala se totiž ovlivnit orodováním ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) za zachování nezvykle nízkých úrokových sazeb. Šéfka státní kasy se přiznala, že 5. srpna zavítala na měnověpolitické zasedání bankovní rady, kterou dle svých slov varovala před razantním zvyšováním úrokové sazby.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

  CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

  reklama