reklama

Smrdí vám kozí mléko? Čeští vědci pracují na metodě, jak ho zápachu zbavit

Zdraví prospěšné kozí mléko by mohlo získat lepší vůni i chuť, a tak se dostat k více lidem. Jak upozornil týdeník 5plus2, vědci České zemědělské univerzity v Praze experimentují s mandlovou moukou či­ syrovátkou.

reklama

Koza, které se dříve říkalo „kráva chudých“, a její produkty, zejména mléko, jsou mezi lidmi stále oblíbenější a patří k tomu nejzdravějšímu ze živočišné výroby. Důkazem může být i to, že kozy netrpí na rakovinu, stejně jako například žraloci. Z dosavadních výzkumů lze předpokládat, že za to může specifická bílkovina ubichon, kterou si zvířata tvoří. Některé konzumenty ovšem odrazuje typická chuť kozího mléka a přidružených výrobků, jako je kozí sýr, kefír, jogurt či tvaroh. To se snaží změnit vědci z České zemědělské univerzity v ­Praze (ČZU).

K tématu

Pro zamaskování specifické vůně a chuti se rozhodli použít tři látky – mandlovou mouku, inulin (prebiotikum, které zjednodušeně slouží jako potrava pro prospěšné mikroorganismy osídlující trávicí trakt člověka) a syrovátkové bílkoviny. „Překvapivým výsledkem pro nás bylo zjištění, že přídavek mandlové mouky neměl očekávaný efekt zlepšení, neboť mandlová mouka ‚nezakryla‘ dostatečně nežádoucí kozí pach. Ale u vzorků, kde byly přidány syrovátkové proteiny, došlo ke snížení intenzity typického kozího aromatu,“ popisuje nadějný výsledek Veronika Legarová z katedry kvality a bezpečnosti potravin Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU.

„V současné době stále probíhá výzkum a věříme, že jsme se již přiblížili době, kdy budeme moci spotřebitelům nabídnout kozí výrobky, které doposud kvůli nepříznivému aromatu odmítali,“ uzavírá Veronika Legarová.

Proč má vlastně kozí mléko svůj specifický zápach, se dozvíte v pátečním vydání týdeníku 5plus2 a na www.5plus2.cz.

Mnozí lidé výrobky z kozího mléka odmítají kvůli jeho specifickému zápachu. Čeští vědci to ale chtějí změnit (ilustrační foto)
Mnozí lidé výrobky z kozího mléka odmítají kvůli jeho specifickému zápachu. Čeští vědci to ale chtějí změnit (ilustrační foto)
Zdroj: Profimedia.cz

Týdeník 5plus2
Týdeník 5plus2
Zdroj: Josef Hora, týdeník 5plus2

Tagy: kozy vědci zápach mléko mléčné výrobky

Další hlavní zprávy

Volby 2021

Němcová: Jsme v zahřívacím kole, Babiš vytahuje pitomosti. Kampaň se teprve rozjede

Němcová: Jsme v zahřívacím kole, Babiš vytahuje pitomosti. Kampaň se teprve rozjede

Aktuální ostrá kampaň, kterou rozjel premiér Andrej Babiš (ANO) proti Pirátům, je podle zkušené političky ODS Miroslavy Němcové pouze zahřívací kolo. Finále očekává až měsíc před volbami. Útoky na Piráty ze strany Babiše chápe. Vyhodnotil si podle ní to, že koalice Pirátů a STAN je jeho nejsilnější soupeř, a snaží se ho pošpinit. Na koalici Spolu Babiš zatím nijak výrazněji neútočí.

EURO 2021

Česká superstar Schick: Z Ďolíčku až na miliardovou posilu. Pak ho zachránilo Německo

Česká superstar Schick: Z Ďolíčku až na miliardovou posilu. Pak ho zachránilo Německo

Prozatímní hvězda probíhajícího Eura? Patrik Schick. Tři góly na mistrovství Evropy má v tuto chvíli jen Cristiano Ronaldo. Ale hlavně – nikdo jiný se netrefil tak parádně jako český útočník proti Skotsku. V duelu s Chorvatskem pak zase ukázal pevné nervy, když si vzal i s krvácejícím nosem po direktu loktem od Dejana Lovrena míč a proměnil penaltu. Připomeňme si, jaká byla dosavadní fotbalová cesta zářícího 25letého muže.

Policie v Teplicích drsně zasáhla proti muži, který měl být zdrogovaný. V sanitce zemřel
Poklekávání nevadí, duhová páska ano? Neuer podpořil LGBT a UEFA chce trestat
Královna zveřejnila dojemný snímek s milovanými muži. Fanoušky chytil za srdce
Tenistce ruply nervy. Ve frustraci se poškrábala na krku tak, že ji museli ošetřit
reklama
reklama
Pospíšil: Prezident svými výroky o Vrběticích úmyslně nahrává ruské propagandě

Partie

Domácí zpravodajství

Asfalt jako horká kaše aneb Z dějin české Sahary 1911 a 1947, kdy vedra zabíjela
Další články
reklama
reklama