kozy

Výpis příspěvků ke štítku „kozy“

Jak se v Afghánistánu dělala demokracie: Miliardy rozházené za kozy, vily a letadla

Historie už mnohokrát ukázala, že export demokracie západního typu do afrických států či na Blízký východ je nesmírně složitý a v některých ohledech prakticky nemožný. Snaha Západu v čele s USA udělat z Afghánistánu svobodnou mocnost selhala kvůli kulturnímu nepochopení, korupci a utopickým vizím. Účet za experiment je ale děsivý. Za nesmyslné projekty se v Afghánistánu rozházely miliardy.

Když rozdíly mizí, 67. díl: Kozy jako suchozemští delfíni

Na kopytníky obvykle pohlížíme jako na nepříliš inteligentní zvířata, která dokáží jen přežvykovat a utíkat před predátory. Možná vás ale překvapí to, že mezi kopytníky patří i z našeho pohledu tak inteligentní zvířata, jako jsou sloni, delfíni či kosatky – tyto druhy jsou známy svou ostrou pamětí a složitými společenskými vazbami. I u ovcí a krav jsme si tento mýtus již vyvrátili. Jak jsou na tom ale kozy?

Víte, jaké zvíře lidé domestikovali jako úplně první? Nejspíš jiné, než byste čekali

Slyšeli jste o Darwinově ocenění? Je to ironická cena postavená na Darwinově teorii přirozeného výběru. Proto je toto ocenění určeno těm, kteří zemřeli za kuriozních okolností vinou své hlouposti. Dává to smysl –⁠ i sama příroda má pro různé druhy zvířat a rostlin podobný způsob udělování té nejprestižnější trofeje ze všech, a to přežití. Existuje také vědecký výklad podle Národní akademie věd týkající se pozorování umělého výběru, tedy domestikování.

Diamantová tkanina už není tak kvalitní jako dřív. Můžou za to klimatické změny

Život pastevců koz tibetských je kvůli klimatickým změnám v ohrožení. Náhorní plošina Čhangthang v severozápadním Tibetu se otepluje. To způsobuje, že kozy nemají dostatečně kvalitní srst, ze které se vyrábí vůbec nejkvalitnější kašmír. Z něj lidé vyrábějí pašmínu, které se také říká diamantová tkanina a jedná se o nejjemnější, nejměkčí a nejteplejší kašmír na světě. Kvůli oteplování pastevci přicházejí o práci a tím i o svou kulturu žití.

Scénka jako z komedie: Newyorské metro překvapila nezbedná kůzlata. Zachránil je populární americký komik

Většina Newyorčanů by jistě v pondělí ráno zůstalo v posteli, než se trmácelo metrem do práce. Taková kůzlata, na to mají ale jiný názor. Dvojice těchto roztomilých zvířátek narušila na několik hodin provoz metra linky N v Brooklynu. Ztracená kůzlata nakonec zachránil komik Jon Stewart, známý z amerického pořadu The Daily Show. O netradičním newyorském kolapsu informoval server BBC.