Je to ten nejkrásnější okamžik. Adam Vojtěch se stal otcem, pochlubil se fotkou z porodnice
mouka
Výpis příspěvků ke štítku „mouka“
Svíčková za 58 korun v centru Brna či hotovky u bramborářů. Kam vyrazit za levným obědem?
I v době výrazného zdražování existují místa, kde se dá sehnat kvalitní oběd pod 100 korun. CNN Prima NEWS využila tipy od čtenářů a diváků a pokračovala v putování po místech, kam se vyplatí vyrazit za hotovým jídlem.
Nekula lákal na mouku v akci, lidé se mu vysmáli. Skandál, jako z 50. let, říká Balšínek
Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) je nejkomičtějším členem vlády, kterou svým chováním naprosto znemožňuje. Shodli se na tom politici i komentátoři poté, co šéf resortu na Twitteru zveřejnil informaci o mouce ve slevě v řetězci Lidl. Šéfredaktor Echo24 Dalibor Balšínek ve vysílání CNN Prima NEWS řekl, že to připomíná propagandu 50. let. Naopak lidovecký šéf Marian Jurečka svého ministra podržel.
Levnější pšenice, energie i pohonné hmoty, cena mouky ale neklesá. Experti vysvětlili proč
Levnější pšenice, energie nebo pohonné hmoty. To vše jsou podle ekonomů i ministra zemědělství důvody, proč by cena mouky měla klesat. Jenže ta zůstává vysoká, za kilo mouky platíme stále v průměru 22 korun, což je o 10 korun více než před dvěma lety. Mlynáři slibují, že zlevnění přijde, ale až po žních.
Poctivá práce podle tradičního receptu: Jak Tisou provoní čerstvý chléb z bukových necek
Upéct poctivý a skutečně dobrý chleba není nic jednoduchého. Své o tom ví každý, kdo to někdy zkoušel. V severočeské Tisé každý týden vzniká chléb vyráběný tradiční technikou, která už u nás není běžně k vidění, bez pomoci jakéhokoli přístroje. Povolená je jen pec, i ta ale musí být pěkně po staru vytápěná dřevem.
Energie i paliva zlevňují, pečivo nikoliv. Pekaři ceny omlouvají vysokými nájmy a inflací
Ceny energií jsou hluboko pod vládním stropem, ceny pohonných hmot klesají, podle zemědělců jsou sýpky plné obilí. Co z toho vychází? Že by rohlíky, housky a chleba měly být levnější. Jenže nejsou. Kroutí nad tím hlavou ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) i obchodníci. Pekaři a mlynáři ale říkají, že pro zlevňování nemají prostor. Energie jsou podle nich pořád příliš drahé, a navíc je drtí i vysoká inflace.
Více než polovina Čechů nakupuje v zahraničí, nejčastěji v Polsku. Kolik a na čem ušetří?
Podle průzkumu Asociace malých a středních podniků a živnostníků nakupuje v zahraničí více než polovina Čechů. Celkem ročně lidé v cizině utratí 55 miliard korun. A ve státním rozpočtu kvůli tomu chybí více než 10 miliard z DPH a spotřební daně. Nejčastější destinací je pro občany tuzemska Polsko, kde nakupoval i štáb CNN Prima NEWS.
Zakázané přípravky a nesplnění norem. Kvůli stopce ukrajinskému obilí může pečivo zdražit
Kvůli tomu, že část obilí, které dodává Ukrajina do Evropy, nesplňuje některé normy – a také kvůli ochraně vlastních zemědělců – pozastavilo například Polsko jeho dovoz do země. Podle ekonomů může taková situace znovu zdražit mouku a pečivo v Česku.
PŘEHLEDNĚ: Letošní Velikonoce jsou rekordně drahé. Za co všechno si připlácíme?
Po rekordně drahých vánočních svátcích budeme mít větší výdaje i o Velikonocích. Připlatíme si totiž za běžné pečení, sladkosti nebo i kraslice a pomlázky. I když začíná spousta Čechů své nákupy omezovat, ve výsledku zaplatí více peněz. Jak moc se ceny za poslední roky změnily a o kolik zdražily základní potraviny?
Některé potraviny zdražily v Maďarsku čtyřnásobně. Na vině je i zastropování cen
Potraviny v Česku sice rapidně zdražily, třeba v Maďarsku je ale situace mnohem horší. Ceny u některých výrobků tam vyskočily klidně na čtyřnásobek. Může za to opatření vlády, která zastropovala ceny u základních potravin. V Česku se mezitím vzácně shodují zemědělci i obchody, že jedinou cestou ke zlevnění je nižší sazba DPH.
PŘEHLEDNĚ: Zdražování vajec, mléka či mouky pokračuje. Kdy podle analytika drahota odezní?
Kdo alespoň čas od času brouzdá mezi regály v obchodech, ten to zná – mnohé potraviny nepřestaly zdražovat ani v novém roce. Týká se to zejména základních produktů, jako jsou mléko, mouka, sýr nebo brambory. Pro běžné zákazníky se jedná o nemilou zprávu, která jen tak neskončí. Mírné zdražování totiž budeme sledovat i v první polovině letošního roku. Pro CNN Prima NEWS to řekl agrární analytik Petr Havel. Podle něj určitý pokles ceny může přijít až po velikonočních svátcích.
Polovina Čechů kupuje jídlo pouze ve slevách. Řada domácností má jen na základní potraviny
Přibližně 28 procent českých domácností si může dovolit nakupovat jen základní potraviny. Vyplývá to z průzkumu společnosti KRUK, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. Více než polovina rodin vyhledává pouze zlevněné potraviny. Nejčastěji Češi za jídlo měsíčně utratí 5 000 až 10 000 korun.
Za cukroví letos zaplatíme až dvojnásobek. Některé pekárny přesto vyrábí víc než loni
Cena vánočního cukroví v pekárnách a cukrárnách letos meziročně stoupne až na dvojnásobek, a to hlavně kvůli růstu cen surovin a energií. Pekaři také očekávají výrazné snížení poptávky, protože lidé v mnohem větší míře nakupují levnější sortiment. Uvedl to výkonný ředitel Svazu pekařů a cukrářů v ČR Bohumil Hlavatý. Například pražská řemeslná pekárna Zrno Zrnko musela kvůli růstu cen energií zdražit o 40 procent a půlkilogramovou krabici cukroví prodává za 550 korun. Řetězec Globus nabízí 600 gramů cukroví ze svých pekáren za 349 korun.