Zemřel fotbalista Marián Čišovský
Šest let statečně bojoval čtyřicetiletý Marián Čišovský s nevyléčitelnou nemocí ALS. V neděli nad ránem svůj zápas prohrál. „Pořád věřil, že se najde nějaký lék,“ řekl pro CNN Prima NEWS člověk z okolí rodiny. Z jeho zpovědi běhá mráz po zádech.
Marián Čišovský zemřel doma, obklopen svou milovanou rodinou. Manželkou Martinou, se kterou by letos oslavili 15. výročí svatby, a dětmi Tinou, Marošem a Martinem. Všichni tušili, že nejsmutnější den v jejich životě se blíží.
„Poslední měsíce už to bylo pro všechny velmi, velmi kruté. Marián už nemohl vůbec nic. Jenom ležel a mrkal očima. Je strašný, co řeknu, ale pro všechny je to svým způsobem vysvobození. Všichni si prožili doslova peklo,“ popsal náš zdroj, který z důvodu piety nechtěl zveřejnit své jméno.
To poslední stadium bylo strašně dlouhé. Smekám před ním, jak to zvládal, smekám před jeho manželkou Martinou, která o něj do posledního okamžiku pečovala.
„Pořád věřil, že se najde nějaký lék, že to dobře skončí. Tu strašlivou diagnózu si snažil nepřipouštět. Pár měsíců nazpět už ale tušil, že to nevyhraje. To poslední a nejhorší stadium trvalo strašně dlouho. Smekám před ním, jak to zvládal, smekám před jeho manželkou Martinou, která o něj do posledního okamžiku pečovala s neskutečnou láskou a obětavostí,“ uzavřel.
Na Mariánovu smrt zareagovali na sociálních sítích jeho spoluhráči. „Číšo, odpočívej v pokoji... Dnes odešel legendární obránce a fantastický člověk. Dohlídni tam na Rajtyho s Bizim... Naše obrana z roku 2011 byla neuvěřitelná a nemůžu uvěřit, že jsem tu zůstal sám.. Upřímnou soustrast rodině,“ napsal na Instragramu David Limberský. Zmiňované parťáky potkal rovněž krutý osud. František Rajtoral a David Bystroň spáchali sebevraždu.
Co vlastně tato zákeřná nemoc způsobuje, popsala nedávno v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ředitelka organizace Alsa a klinická logopedka Eva Baborová. „Amyotrofická laterální skleróza neboli ALS je progresivní nervosvalové onemocnění, které postihuje motorické nervové buňky v mozku a míše. Pokud tyto neurony nefungují, mozek nedokáže ovládat svaly a jejich pohyby. Svaly tak postupně slábnou a atrofují. Nemocní přicházejí postupně o veškerý pohyb na těle, nakonec jim zůstávají pouze pohyby očí. To vše se děje při zachování psychických a mentálních schopností. Jedná se o nemoc, na kterou dosud neexistuje kauzální léčba, probíhá však velmi intenzivní výzkum.“
V ČR touto nemocí trpí zhruba 800 lidí. Každý rok přibývá zhruba 300 pacientů a přibližně stejný počet umírá. Nejčastěji postihuje muže starší padesáti let. Čišovský s nemocí bojoval 6 let.