Před 85 lety došlo u Nových Mlýnů na Břeclavsku k tragédii: 26. května 1936 se zde potopila pramice, která převážela přes rozvodněnou Dyji povoz se školáky z nedalekých Rakvic. V prudkém říčním proudu, který ještě posílila jarní bouřka, se tehdy utopily tři desítky malých dětí z rakvické školy. Pohřbu školáků se zúčastnily tisíce lidí. Tragédii na místě připomíná pomník.
Celkem 95 dětí se v osudný den vydalo na školní výlet na osmi selských povozech. Chtěly se pokochat pohledem na krajinu z pálavských kopců. Vozy dorazily do Nových Mlýnů ráno před osmou hodinou. Děti se měly nalodit na pramici a přejet Dyji. Plavidlo však bylo staré a ztrouchnivělé a řeka, tehdy ještě neregulovaná, navíc silně rozvodněná s hladinou o metr a půl vyšší oproti běžnému stavu.
Neznámé dopisy T. G. Masaryka a K. Čapka: Historik je objevil u dcery odbojáře
„Směl-li bych Vás pozvat na černou kávu a chvilku hovoru, kdykoliv by se Vám hodilo, stačí mě zavolat na číslo 54211,“ napsal spisovatel Karel Čapek v dopise z roku 1937 přednostovi Vojenské kanceláře prezidenta republiky Sylvestru Bláhovi. Dopis se zachoval v rodině Bláhovy neteře Dagmar Hamšíkové, kde ho v minulých dnech objevil historik Jan B. Uhlíř.
Na první převoz si trouflo jen sedm dětí vystrašených z divoké vody, na druhý patnáct. Potřetí už se na prám nahrnulo 52 dětí, společně s koňským spřežením. Deset metrů od břehu se ale pramice prudce naklonila, nabrala vodu a všichni spadli do vody. Prudká řeka je táhla k blízkému splavu. Málokdo uměl plavat. Dvaatřicet dětí nepřežilo, poslední tělíčko vydala Dyje po deseti měsících. Při zachraňování zemřel i kočí František Belech. Tří velmi emotivních pohřebních obřadů se účastnilo na pět tisíc lidí z Rakvic a okolí.
Směšné tresty
V září 1936 stanul před brněnským soudem řídící učitel Bohumil Horňanský a jeho dva kolegové, záhy ale byli viny za neštěstí zproštěni. Mlynář Josef Veverka, kterému prám patřil, byl odsouzen k pěti měsícům nepodmíněně a převozník Leopold Schuster, který přívoz provozoval, k deseti měsícům vězení.
Tragédii dnes připomíná pomníček na obecním hřbitově v Rakvicích a také pomník na místě tragédie, který nechal postavit prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Pamětní deska se nachází i na staré školní budově v obci.