reklama

Neznámé dopisy T. G. Masaryka a K. Čapka: Historik je objevil u dcery odbojáře

„Směl-li bych Vás pozvat na černou kávu a chvilku hovoru, kdykoliv by se Vám hodilo, stačí mě zavolat na číslo 54211,“ napsal spisovatel Karel Čapek v dopise z roku 1937 přednostovi Vojenské kanceláře prezidenta republiky Sylvestru Bláhovi. Dopis se zachoval v rodině Bláhovy neteře Dagmar Hamšíkové, kde ho v minulých dnech objevil historik Jan B. Uhlíř.

reklama

Dopis spisovatele Karla Čapka byl sepsán 21. února 1937 a přednosta kanceláře Bláha si ho přečetl den či dva poté. Dalších 84 let však list zřejmě nikdo znova neotevřel, až nyní badatel Uhlíř. „Čapek byl v dopise evidentně vyzván Hradem, aby se pokusil o propagaci armády,“ odhaduje historik po prostudování nálezu.

Telefon Karla Čapka: 54211

Slavný spisovatel na výzvu Hradu odpověděl velmi opatrně: „Bojím se toho, že by apel našich vojáků k spisovatelům mohl mít praktické výsledky nulové nebo jen nepatrné, a to bych nepřál ani naší armádě a její krásné snaze o zvýšení branné hodnoty národa, ani naší literatuře, která by takto prohrála kus svého poslání.“

Karel Čapek nicméně přednostu Vojenské kanceláře prezidenta republiky Sylvestra Bláhu požádal o osobní schůzku, na které by projednali podrobnosti: „Směl-li bych Vás pozvat na černou kávu a chvilku hovoru, kdykoliv by se Vám hodilo.“ A k prosbě přidal i kontakt: „Stačí mě zavolat na číslo 54211.“ I dnešnímu čtenáři Čapkova dopisu se ovšem na tohle číslo chce zatelefonovat, co kdyby to Mistr zvedl…

„Že se Čapek s Bláhou nakonec sešli, to víme. V jeho pozůstalosti je zachováno opulentní menu z tehdejší nejprestižnější pražské restaurace na Barrandovských terasách, signované právě Čapkem. Obsah jejich rozhovoru však zůstane navždy tajemstvím,“ vypráví Jan B. Uhlíř.

U dcery popraveného v Plötzensee

Badatel Uhlíř objevil Čapkův dopis v rámci výzkumu, kterým mapuje osudy odbojářů popravených za války v berlínské věznici Plötzensee a o němž pravidelně a exkluzivně informuje CNN Prima NEWS. Uhlíř ze stejných důvodů v minulých dnech navštívil i 90letou Dagmar Hamšíkovou z Prahy, jejíž otec Josef Hamšík byl v Plötzensee popraven 8. dubna 1943.

Špičkový vojenský pilot a učitel létání Hamšík působil po okupaci v řadách odbojové skupiny Obrana národa a pomohl k přechodu do zahraničí stovkám vojenských pilotů i pozemního personálu. „A tito uprchlíci se posléze ve Francii, Anglii a později i v Sovětském svazu postavili německému letectvu jako důstojní protivníci,“ informuje historik.

U paní Hamšíkové ovšem Uhlíř překvapivě narazil nejen na pozůstalost jejího otce, ale i na archiv Sylvestra Bláhy. Tedy již zmíněného přednosty Vojenské kanceláře prezidenta republiky, a to za Masaryka i za Beneše. „Bláha byl strýcem paní Dagmar. Její otec i Bláha si totiž za manželky vybrali dvě sestry Hartmannovy z Mariánských Lázní. To už je ale na jiný dojemný příběh, jak se důstojníci československé armády oženili se sudetskými Němkami, a ty pak podporovaly protinacistický odboj,“ líčí historik.

Dopisy od TGM a jeho rodiny

Scénář k tomuto srdceryvnému válečnému snímku Uhlíř psát nemíní, na to mu nezbývá čas. Pozůstalost po generálu Bláhovi nyní po částech předává Vojenskému ústřednímu archivu, s čímž majitelka archiválií ráda souhlasila. „Archiv tento krok kvituje s vděčností, protože si je vědom mimořádné historické hodnoty materiálu. Jde o velmi cenný soubor doplňující obraz první republiky,“ říká Uhlíř nad pozůstalostí.

K nejcennějším nálezům patří také nikdy nezveřejněné dopisy z pera prezidenta T. G. Masaryka, jeho syna Jana i dcery Alice. „Když takto cenné archiválie zůstanou v soukromých rukách, vždycky nakonec hrozí, že s odchodem pozůstalých likvidační firma všechno vyhodí do popelnice,“ říká badatel. A doufá, že na základě zachráněných materiálů vznikne diplomová práce, odborná studie či biografie: „Oba pánové – Hamšík i Bláha – by si to zasloužili. Jejich pohnuté osudy přesahují horizonty našich životů.“

Masaryk o návštěvách nemocných

Jan B. Uhlíř do několika dopisů z pera rodiny „tatíčka Masaryka“ nechává nahlédnout i redakci CNN Prima NEWS. A je to vzrušující pocit, luštit rukopis prezidenta T. G. Masaryka, jenž píše nemocnému přednostovi vojenské kanceláře Bláhovi.

Dopis hlava státu datovala k 18. červenci 1929 a mimo jiné v něm zvažuje smysluplnost návštěv nemocných těsně po operaci. „Dostávám o Vaší nemoci denně zprávy a až budete silnější, Vás navštívím. Neudělal jsem to posud, protože podle mých zkušeností pacientu po takové operaci je nejzdravější klid. U nás lidé mají milý úmysl navštěvování nemocného, ale není to správné.“

Masaryk měl zkrátka osobitý přístup i k zažitým konvencím, jakou jsou návštěvy churavých. Jeho dcera Alice napsala Sylvestru Bláhovi ve stejné době, nemocnému po žaludeční operaci ale doporučila klasické postupy, aby „dodržoval dietu a pořádně žvýkal“. O stav operovaného se v jiném nalezeném dopise zajímal i Jan Masaryk: „Od začátku jsem byl optimistou – ovšem hned po operaci to moc slavně nevypadalo.“

Hlásí se příbuzní obětí

Seriál o bádání Jana B. Uhlíře, jenž zkoumá osudy popravených v berlínském vězení Plötzensee, vyvolal řadu reakcí. „Těší mě, že moje snaha o připomenutí dávno zapomenutých osudů více než šesti set popravených občanů Československa v Plötzensee má nečekaný ohlas. Zájem příbuzných obětí je nefalšovaný,“ míní Uhlíř.

Historika na základě textů zveřejněných CNN Prima NEWS oslovili příbuzní popravených z Prahy, Brna, Letovic, Vysokého Mýta i z jiných míst. Ozval se i antropolog Jan Cvrček, prasynovec popraveného sokolského odbojáře a statkáře Gustava Andrese z Břízy pod Řípem, který byl v Berlíně sťat 8. září 1943. „Panu Cvrčkovi jsem poskytl kopie devadesáti stran soudního spisu, včetně Andresových fotografií pořízených gestapem. Na oplátku jsem dostal k dispozici snímky a další rodinné archiválie tohoto hrdiny ještě z doby před zatčením,“ informuje badatel.

Mašín promluvil, ale ne hned

Setkání s příbuznými popravených se nyní pro historika stala téměř každodenní součástí výzkumu: „Pozůstalí jsou většinou šokováni, že se soudní spisy vůbec zachovaly. Je to pro ně sice smutné, ovšem nesmírně zajímavé čtení.“ Uhlíř totiž zkoumá německé soudní spisy uložené v Archivu bezpečnostních složek v Praze, kterým historikové dosud nevěnovali pozornost.

V šanonech nachází například nikdy neodeslané dopisy rodinám z cely smrti a ve výslechových protokolech také mnoho nových informací, jež významně doplňují dosavadní historické poznání. Výzkum zapomenutého archivu z Plötzensee oslovuje nejen kolegy historiky, ale i nakladatele: „Před několika málo dny jsem dostal nabídku na komplexní knižní zpracování osudů popravených, a to v české i německé jazykové mutaci,“ prozrazuje Uhlíř.

Historik v německých soudních spisech narazil třeba na dvacet stran výslechových protokolů podepsaných legendárním odbojářem Josefem Mašínem, o kterém se dosud tradovalo, že na gestapu nikdy nepromluvil, tudíž ani nepodepsal žádný protokol. „Dlužno dodat, že Mašín sice hovořil, ale až s takovým odstupem po zatčení, že nikoho dalšího asi neohrozil. Nezbytnou lhůtu pro mlčení, kterou odboj stanovil na tři dny, překonal podle dochovaných výslechových protokolů zhruba padesátkrát.“

Satisfakce pro děti popravených

Zkoumané německé soudní spisy byly za komunismu přístupné jen pro příslušníky StB a nejvyšší funkcionáře KSČ, po listopadu 1989 se pak na existenci archivu téměř zapomnělo. „Příbuzným popravených teď můj výzkum dává také impuls k navazování dávno přervaných rodinných vazeb. Přál bych si ukázat, jak moc naši současnost stále ovlivňují události staré 80 let,“ říká Jan B. Uhlíř a přemítá o toku času z hlediska zorného úhlu věčnosti.

Pro 90letou dceru gilotinou zavražděného Josefa Hamšíka je to pořád bolestná událost, na kterou nelze zapomenout. Uhlířův nejnovější výzkum proto velmi oceňuje i přední český historik Robert Kvaček, jenž mluví o satisfakci, které se dočkaly alespoň dosud žijící děti popravených odbojářů.

Tagy:
voják dopisy Tomáš Garrique Masaryk Karel Čapek odborář Sylvestr Bláha

Hlavní zprávy

Vojtěch: Za nízkou proočkovanost můžou dezinformace. Před volbami je šířili i politici
Koronavirus

Vojtěch: Za nízkou proočkovanost můžou dezinformace. Před volbami je šířili i politici

Očkování v Česku se během léta zadrhlo. Zatímco některé západní státy, které mají proočkováno kolem 80 procent populace, mohou rušit covidová opatření, Česko se kvůli skokově rostoucím číslům chystá zavádět přísnější pravidla. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) mohou za nízkou proočkovanost v Česku především dezinformace, které byly šířeny rovněž některými politickými subjekty.

ON-LINE: Hrad svolal další brífink. Promluví konečně o Zemanově zdravotním stavu?
Miloš Zeman

ON-LINE: Hrad svolal další brífink. Promluví konečně o Zemanově zdravotním stavu?

 • Aktualizováno
 • Prezident Miloš Zeman je v nemocnici už téměř dva týdny. Jeho kancelář svolala na čtvrteční 15. hodinu tiskový brífink. Při předchozích vyjádřeních kancléř Vratislav Mynář ani Zemanova manželka Ivana zdravotní stav prezidenta nekomentovali. Šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) tvrdí, že podle zprávy, kterou dostal od Ústřední vojenské nemocnice, není Zeman schopen vykonávat svou funkci.

  Česko zachvátila panika jménem AdBlue. Proč kapalina zdražuje a k čemu je potřeba?
  Doprava

  Česko zachvátila panika jménem AdBlue. Proč kapalina zdražuje a k čemu je potřeba?

  Náklady na silniční dopravu stoupají v posledních týdnech a měsících o desítky procent, a to téměř ve všech aspektech. Zdražují paliva, samotná vozidla, energie, náklady na lidské zdroje a vyšší jsou i úroky. Nyní ale může dojít k nejhoršímu: Nedostatek kapaliny AdBlue může zastavit provoz všech nákladních vozidel i autobusů. A na silnice nevyjedou ani řidiči osobních vozů vyrobených podle normy Euro 6.

  Z pěti grilovaných kuřat jsou po inflaci dvě. Nastupuje vláda sebevrahů, varuje ekonom

  Za 10 eur jste v roce 1967 koupili v Rakousku pět grilovaných kuřat, dneska necelá dvě, upozornil na rostoucí inflaci názorně ekonom Jiří Schwarz v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS. Podle něj může být nastupující vláda Petra Fialy vládou sebevrahů, protože bude tlačena ke snížení výdajů, k rozpočtové odpovědnosti a bude mít malý manévrovací prostor k tomu, aby v jejím funkčním období bobtnaly výdaje. Bude zkrátka nepopulární.

  Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

  Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

  Nadějný ragbista zemřel při nehodě. Jeho kamarádi pak dojali zdrcenou vdovu s dětmi

  Zejména ragbyová komunita na Novém Zélandu se na začátku týdne ponořila do smutku. V pouhých 25 letech zemřel při autonehodě reprezentant All Blacks Sean Wainui. Nejtěžší chvíle nyní prožívají manželka a dvě děti, které po sobě mladý hráč zanechal. Právě jim se snaží pomáhat nejen klub, za který Wainui hrával, ale také přátelé i fanoušci. Na počest známého ragbisty předvedli emocionální a slavný maorský tanec haka.

  Kontroly covid pasů fungují. Francie během léta zvýšila proočkovanost o 20 procent

  Zavedení přísných kontrol covid pasů – jak očkování, tak testů – se zatím ukazuje jako nejúčinnější cesta k proočkování co největší části populace. Jako příklad lze uvést Francii, která neočkovaným velmi znepříjemnila život od poloviny července a přes masové protesty donutila od té doby přibližně 20 procent všech Francouzů k vakcinaci. Aktuálně tak má Francie naočkovaných 75 % obyvatel a řadí se k zemím, které mohou rozvolňovat. Vydá se Česko stejnou cestou?

  Pyrotechnika s tvrdými tresty. Nesmysl, i hráči mají rádi světlice, říká exšéf kotle Slavie

  Senát v příštím týdnu téměř jistě schválí tvrdší tresty za použití pyrotechniky na fotbalových stadionech. Brzy tedy na hříšníky budou čekat pokuty až ve výši 100 000 korun. Změně nerozumí Lukáš „Strašák“ Vala, který roky vedl kotel fotbalové Slavie Praha. Už si udržuje odstup a má nadhled, proto pro CNN Prima NEWS říká, že v případě ohlušujících dělbuchů to chápe. Ale vadí mu přísný pohled na vizuální pyrotechniku, například světlice, které podle jeho slov i hráči oceňují.

  Babiš v případě aktivace článku 66 může zastavit své trestní stíhání. Mečiar to udělal

  Pokud by byl prezident Miloš Zeman zbaven svých pravomocí a ty by se rozdělily mezi premiéra a předsedu či předsedkyni Sněmovny, Andrej Babiš by mohl rozhodnout o zastavení svého vlastního trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo. V minulosti se o to pokusil třeba slovenský premiér Vladimír Mečiar, a přestože to soud nakonec zrušil, získal tím odklad vyšetřování o více než deset let.

  PŘEHLEDNĚ: Jak budou probíhat kontroly v restauracích a kdo může na test zdarma?

  Kvůli rapidně se zhoršující epidemické situaci v Česku vláda přikročila ke zpřísnění koronavirových opatření. Nově bude muset personál restaurací a dalších podniků kontrolovat certifikáty svých hostů. Dále skončí pojišťovnou hrazené testování na COVID-19 pro dospělé, zkrátí se platnost provedených testů i doba karantény a v neposlední řadě se obnoví povinnost nosit respirátory ve všech vnitřních prostorech. Přinášíme vám přehled nově schválených vládních restrikcí.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Trestní stíhání, čínský dopis pro Kuberu či nepovolená zabijačka. Kdo je Vratislav Mynář?

  Trestní stíhání kvůli dotaci na penzion, výhružný dopis pro Jaroslava Kuberu či chybějící bezpečnostní prověrka. To jsou jen příklady kontroverzí spojených s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem. Tomu teď navíc přibylo „na účet“ také zatajování zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. Ten podle lékařů z vojenské nemocnice není schopen vykonávat pracovní povinnosti a Mynář to věděl. Přesto o tom neinformoval ani nejvyšší ústavní činitele, ani veřejnost.

  Vyznamenání od Zemana by měli dostat Prymula, Trávníček i Gott. Kdo ocenění odmítl?

  Předávání státních vyznamenání 28. října by se mělo odložit, slavnostní ceremonie se tak zřejmě epidemiolog Roman Prymula nebo herec Pavel Trávníček nedočkají. Vše bude záviset na zdravotním stavu Miloše Zemana. Redakci CNN Prima NEWS to řekl premiér Andrej Babiš (ANO), který ve středu také podepsal seznam oceněných. Možnost, že by se vyznamenávání ujal hradní kancléř Vratislav Mynář, předseda vlády odmítl. Pražský hrad se má k podobě ceremoniálu vyjádřit do konce týdne.

  Vašáková: Situaci v ČR určují neočkovaní. Lidé věří věcem, které nemají hlavu ani patu

  Lidé více slyší na dezinformace a mnohdy věří věcem, které racionálně nedávají hlavu ani patu. Koronavirový scénář v České republice proběhne tak, jak jej určí neočkovaní, uvedla náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové upozornila, že COVID-19 je v tuto chvíli neléčitelná nemoc, proto je prevence zásadní.

  reklama