Stomatolog Roman Šmucler opustil vedení nemocnice Na Pleši a chce prodat vlastnický podíl, který mu v ní náleží, informovaly Seznam Zprávy. Jeho 40procentní podíl by však mohl být neprodejný. V nemocnici navíc vyšetřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu podvodnou kauzu. Šmucler mezitím zopakoval svůj názor na koronavirovou pandemii, kvůli neustálým otázkám, zda nechce slova odvolat, se prý cítí jako Jan Hus.
Z údajného podvodu v souvislosti s nemocnicí Na Pleši obvinili policisté téměř 60 osob v polovině letošního roku. Jedná se převážně o zdravotnický personál z řad lékařů a sester, ale i o některé pacienty středočeské nemocnice, která se zaměřuje hlavně na onkologii a rehabilitaci. Obvinění čelí také samo zařízení jako právnická osoba. Mezi obviněnými není Šmucler ani nikdo jiný z vedení.
Podle policie se podvod týká vykazování neexistujících hospitalizací, které způsobilo pojišťovnám škodu ve výši 19 milionů korun. Šmucler nyní tvrdí, že o ukončení působení v soukromé nemocnici uvažoval již předtím, než policie zveřejnila informace o údajné trestné činnosti. Nepřál si prý, aby se nemocnice stala součástí „politické hry“.
Seznam Zprávám však Šmucler naznačil, že nakonec neodešel z vlastní vůle, ale spíše na přání majoritního vlastníka, kterým je Sudop Invest, část významné podnikatelské skupiny Sudop, jež se zabývá zejména projektovou a inženýrskou činností v dopravě.
„Nechtěl jsem z místa jednatele odejít a popravdě jsem se chtěl i razantněji bránit. Ale jsem snadný cíl pro novináře a politiky. Nemocnice má teď své COVID centrum a snaží se. Bez Šmuclera budou mít více klidu na práci,“ uvedl.
Měsíc nezaplatit zaměstnancům nevadí
Že je nemocnice schopna se angažovat ve zvládání pandemie, potvrdil i zástupce Sudopu ve zdravotnickém zařízení Jan Hromádka. „Nemocnice teď nabízí své plicní oddělení následné péče pro doléčení pacientů s těžším průběhem nemoci COVID-19,“ sdělil. Vztahy se Šmuclerem komentovat nechtěl. Stomatolog by svůj podíl rád prodal, ale neví, zda najde kupce – vzhledem k tomu, že je minoritní.
Z letní valné hromady vyplývá, že podle Hromádky Šmucler nemocnici poškodil svými veřejnými prohlášeními k trestní kauze vyšetřované Národní centrálou proti organizovanému zločinu. Odmítl se prý také podílet na úvěrování nemocnice, když jí banka obstavila účet. „Uvedl, že nepovažuje za fatální problém, pokud by došlo k měsíčnímu skluzu ve výplatě mezd zaměstnancům nemocnice,“ stojí v zápise.
Jsem jako Jan Hus, za výroky si stojím
Kromě výroků o podvodech v nemocnici se Šmucler v poslední době zviditelnil hlavně kontroverzními tvrzeními ohledně koronaviru. Nedávno spolu s kardiologem Janem Pirkem či psychiatrem Radkinem Honzákem adresoval vládě otevřený dopis, v němž žádal zrušení drastických opatření.
Skupinu lékařů následně ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) a šéf České lékařské komory Milan Kubek vyzvali, aby se k tématu už nevyjadřovala, neboť epidemiologii nerozumí a způsobuje, že část společnosti exponenciální růst nákazy zlehčuje. Lékaři infekčních nemocnic pak apelovali přímo na Šmuclera, aby jim raději šel pomoci.
Stomatolog však tvrdí, že svou pomoc už nabízel. „Byl jsem se ptát ve dvou pražských nemocnicích, ale řekli mi, že moji pomoc nepotřebují a že epidemii dobře zvládají,“ uvedl pro Rádio Impuls. „Na JIP bych šel sloužit klidně hned zítra, to není žádný problém. Covidových pacientů jsem zažil spoustu. Ale abych předepisoval remdesivir, to je absurdní. A to, že se mají mobilizovat i neodborníci, to je nesmysl. To by totiž mohli umírat lidé,“ myslí si.
Ve vysílání Impulsu se také přirovnal k Janu Husovi, protože se ho stále někdo ptá, zda by některá ze svých prohlášení o epidemii nechtěl odvolat. Ze všemi si prý stojí.