Situace šelem z malé zoo v Kysuckém Novém Mestě se mění, místo utracení se pravděpodobně přesunou do jiné zoo. Uvedlo to slovenské ministerstvo zemědělství a rozvoje venkova (MPRV) s tím, že Regionální veterinární a potravinová správa (RVPS) nevydala žádné příkazy na jejich usmrcení. Informace přinesl web Tvnoviny.sk.
K situaci se ministerstvo snaží přistupovat empaticky. „Vnímáme skutečně citlivě, ale zároveň pragmaticky hledisko etického řešení problému z pohledu veterinární profese a s ohledem na zvířata. Státní veterinární a potravinová správa Slovenska a RVPS konají a musí konat vždy pouze legálně a ve smyslu platné legislativy,“ citovaly TVnoviny.sk. slovenské ministerstvo zemědělství.
ČTĚTE TAKÉ: Lev na Slovensku roztrhal majitele malé zoo na kusy. Napadl ho při krmení
Europoslanec Martin Hojsík (Progresívne Slovensko) a iniciativa Zvierací ombudsman vyzývají stát, aby hledal pro zvířata nové místo. „Kdy a kam by se mohla převézt, není otázkou RVPS, záleží to na majiteli/chovateli, jak rychle se podaří je přemístit poté, co bude nalezeno nové (vyhovující) umístění. A to vše při dodržení legislativních podmínek umožňujících daný přesun,“ konstatoval rezort.
Syn promluvil o děsivé smrti Jozefa, kterého roztrhal lev: Lidé se tragédií baví
Rodinní příslušníci Jozefa Bajaníka, kterého v úterý lev roztrhal na kusy, jsou zdrcení. Jeho syn pro web Žilinský Standard uvedl, že se s tragédií jen velmi těžko vyrovnávají, protože se zoologickou zahradou spojili svůj život. Slovenskou veřejnost také pobouřilo, že divoké šelmy byly zastřeleny, pravděpodobně z rozhodnutí policie.
K případu se poprvé veřejně vyjádřili i členové rodiny zesnulého chovatele, uvedly Tvnoviny.sk. Šelmy chtějí darovat jiným zoologickým zahradám, aby mohly v klidu žít. „Bude to tak lepší pro všechny,“ prohlásili.
Usmrcení by bylo nepochopitelné
S radikálním řešením problému se nechtěl smířit Hojsík, který dlouhodobě bojuje proti týrání zvířat, píše web Pravda. Podle něj je nepřijatelné, aby se kvůli selhání státu a provozovatelů zmíněného ranče zabíjely vzácné šelmy a další zvířata. „Je nepochopitelné, že orgán, který má zvířata chránit, tedy Státní veterinární a potravinová správa, nyní vyhrožuje usmrcením 16 šelem a dalších vzácných zvířat, pokud pro ně nenajde nový domov,“ uvedl.
Společně s neziskovou organizací Zvířecí ombudsman prý žádali příslušné orgány, aby zrušily případné příkazy k usmrcení zvířat, pokud byly vydány.
Slovenský ministr zemědělství Jozef Bíreš přišel podle webu Pravda s informaci, že chov zvířat na tomto ranči byl schválen pouze do roku 2019. „Poté majitel znovu požádal o schválení. Ale protože podmínky chovu nebyly vyhovující, dodnes ho neschválili,“ osvětlil Bíreš.
V malé zoo nešlo o ojedinělý útok. Než lev roztrhal Jozefa, tygr ženě málem ukousl ruku
Případ, kdy lev z minizoo v Kysuckém Novém Mestě na Slovensku napadl člověka, nebyl zřejmě ojedinělý. Jak upozornil slovenský web Nový Čas, už v minulosti došlo k podobnému incidentu. V roce 2019 tam tygr zaútočil na ženu, které ošklivě pokousal ruku.
Dodal, že v zařízení zůstalo dalších 16 tygrů a lvů. „O následném postupu se rozhoduje. Takové prostředí pro chov opravdu nemůže existovat. Buď budou zvířata prodána do jiných chovných zařízení doma či v zahraničí, která splňují podmínky, nebo budeme muset s některými zvířaty radikálně naložit. Protože pokud dojde k takové tragické situaci, většinou se může pud masožravce v různých obdobích opakovat,“ varoval ministr.
Povinnosti podle něj zanedbávají především chovatelé. Veterináři jim však nemůžou zvířata zabavit, protože je sami nemají kam umístit, informovaly Tvnoviny.sk. Zahájili proto správní řízení. Upozorňují, že je výhradně na odpovědnosti majitele, aby našel pro šelmy vhodné místo.
Rotvajleři na Plzeňsku zaútočili na malou dívku: