Po celém světě bude méně sněžit. Vyplývá to z nejnovější analýzy amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA). Za úbytkem sněhových srážek stojí klimatická změna, tvrdí vědci. Kvůli oteplování planety nahradí sníh déšť. Tento trend s sebou však přinese spoustu nových hrozeb, píše CNN.
V nejbližší době více extrémních zimních bouří a hodně sněhu, uvádí poslední předpověď pro severovýchod USA zveřejněná stanicí CNN. To je však podle vědců jen předzvěst faktu, že sněhu bude v budoucnu ubývat. „Pravděpodobnost výskytu extrémních sněhových srážek se s globálním oteplováním zvyšuje, protože s ohříváním atmosféry se zvyšuje její schopnost být zásobárnou vlhkosti. Dochází k protichůdné reakci,“ vysvětlil CNN Justin Mankin, klimatolog z americké Dartmouth College.
ČTĚTE TAKÉ: Smrtící lavina v „íránských Alpách“. Zemřelo pět horolezců, tragédii natočili jejich kolegové
„Při dalším oteplování se bude stále více sněhu měnit v déšť. Můžete to nějakou dobu přehlížet, ale zákony termodynamiky prostě zvítězí,“ upřesnil klimatolog Brian Brettschneider.
Podle jeho nové analýzy došlo od roku 1973 k poklesu ročních sněhových srážek na celém světě o 2,7 procenta. Trend je zvláště patrný ve středních polohách severní polokoule, kde je výrazné přímé sluneční světlo.
Na jaře a na podzim, kdy sněží a zároveň svítí slunce, bílá barva sněhu odráží sluneční paprsky. Funguje tak jako ochranná clona. Bez ní více slunečního světla pohlcuje zemský povrch, což vede k intenzivnějšímu ohřevu atmosféry.
Méně sněhu, méně vody
Méně sněhových srážek může ohrozit i zásoby vody. Napadaný sníh se totiž během zimy hromadí do trvalých pokrývek zemského povrchu. Fungují jako přírodní zásobárna vody – uvolňují tající sníh, když je voda hůře dostupná. „Ukázkovým příkladem je Kalifornie, kde v létě neprší. Voda, která odtéká z tajícího sněhu později v sezóně, je naprosto nezbytná pro všechny tamní ekosystémy,“ vysvětlila pro CNN profesorka environmentálního inženýrství Jessica Lundquistová z Washingtonské univerzity.
Podle Mankina je problém mnohem složitější než konstatování, že méně sněhu znamená méně dostupné vody. Záleží na lokalitě a řadě dalších faktorů, jedním z nich je například typ sněhu. Lehký nadýchaný sníh bude mít nízký obsah vody, zatímco v hustém těžkém sněhu bude vody více.
Úbytek sněhu však stále představuje pro lidstvo velký problém – Mankinova starší studie zjistila, že ohrozí až dvě miliardy lidí, které jsou na tajícím sněhu závislé. Jsou především z oblastí jižní Asie, Středomoří (včetně Španělska, Itálie a Řecka) nebo severní Afriky. „Nemusí to být všude nutně nepřekonatelný problém, ale je to velká výzva pro tamní management,“ upřesnil Mankin.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zřícené letadlo přímo u nákupního centra. Svědek popsal podivný manévr před tragédií v Texasu