Sněmovna jako žvanírna? Kdo jsou poslanci, kteří roky téměř nepromluví

Parlament je žvanírna. To s oblibou prohlašuje premiér Andrej Babiš (ANO). Z analýzy CNN Prima NEWS však vyplývá, že ve Sněmovně je řada poslanců, kteří za poslední roky téměř nepromluvili. Většina jich je z hnutí ANO.

Statistiku vede poslanec ANO David Štolpa. Od října 2017, kdy se stal členem Sněmovny, na plénu promluvil jen jednou, a to, když se mu porouchalo hlasovací zařízení. „Pouze pro stenozáznam. Hlasoval jsem proti, chtěl jsem hlasovat pro. Nezpochybňuji hlasování,“ řekl v červnu 2017.

Štolpa navíc spolupředložil jen jeden návrh zákona – novelu o bankách. Redakce CNN Prima NEWS se jej zeptala, proč není víc aktivní a v čem podle něj spočívá práce zákonodárce. Na dotaz nereagoval.

Nejsem řečnický typ, přiznává Ivan Jáč

V závěsu za ním jsou další zástupci hnutí ANO. Pouze dvakrát za posledního dva a půl roku promluvili Přemysl Mališ, Eva Matyášová a Ivan Jáč.

„Nejsem úplně řečnický typ, který by to vyhledával,“ přiznal Jáč. „Ale uvědomuji si, že bych měl někdy vystoupit. Někdy to nevyjde, někdo vás předběhne a ten váš názor řekne a pak nemá moc velký význam to opakovat, když se tam pořád přemílají ty stejné věci,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Jáč.

Snaží se prý pracovat praktičtěji. Během koronavirové krize například pomáhal domovu pro seniory v České Kamenici. „Dovezl jsem tam produkty z vlastní zemědělské farmy, například brambory, domácí vajíčka, domácí šťávy a kompoty, nakoupil jsem nějaké ovoce a čokoládové pochoutky,“ popsal Jáč. Podle něj je taková činnost důležitější než plamenné projevy na plénu Sněmovny.

„Zajisté nejsem jediná, která málo vystupuje na plénu. Je tomu tak proto, že většinou je již řečeno vše podstatné poslanci s přednostními právy. Také nemohu vystupovat ke všem bodům, protože se necítím kompetentní na rozdíl od některých poslankyň a poslanců, kteří jsou odborníky na vše a vystupují zejména před kamerami a aby měli zápočet ve statistice,“ vysvětlila CNN Prima NEWS Matyášová.

Uvítala by prý změnu jednacího řádu, aby již nebylo možné přednášet až několikahodinové příspěvky, které nikdo neposlouchá. Stejně jako někteří její kolegové vidí hlavní práci v projednávání zákonů ve výborech.

Mezi výřečné poslance se neřadí ani Alexandr Černý z KSČM, který od října 2017 hovořil pouze třikrát. Stejně tak třikrát promluvila poslankyně ANO Iva Kalátová. Ta se však do Sněmovny dostala až v dubnu 2019. Za tu dobu byla spolupředkladatelkou dvou návrhů zákonů.

Je to divadlo, hodnotí Ondřej Babka

U pultíku mockrát nebyl ani zákonodárce ANO Ondřej Babka. V dolní komoře usedl v červenci 2019 a od té doby hovořil pouze dvakrát. „Já jsem náhradník, jsem tu sedm měsíců, takže se zatím otrkávám,“ vysvětlil CNN Prima NEWS Babka.

V nízkém počtu vystoupení na plénu podle něj hraje důležitou roli fakt, že je vládní poslanec. „Když bychom měli jako vládní poslanci vystupovat ke všemu, tak by se jednání Sněmovny neskutečně protáhlo,“ tvrdí Babka.

Vystupování u řečnického pultíku označil za „takové divadlo“. Dodal, že někdy je až únavné, když každý vystupuje. „Je to spíš o práci ve výborech a v regionech. Tohle není jediná práce,“ myslí si Babka. Podotýká, že když chtějí voliči znát jeho stanoviska, mohou si je přečíst na sociálních sítích.

Šéfovi poslaneckého klubu ANO Jaroslavu Faltýnkovi téměř nulová aktivita některých jeho stranických kolegů nevadí. „Je nás 78 poslanců, takže se to nedá srovnávat například s poslanci STAN, kterých je šest. Ale já nesleduji, kdo kolikrát vystoupí. Důležitá je účast na plénu a na výborech,“ napsal CNN Prima NEWS Faltýnek.

Faktem je, že Ondřej Babka má na schůzích Sněmovny téměř 99% účast, David Štolpa dorazil na 92 % jednání.

Tagy:
Andrej Babiš CNN Prima NEWS Jaroslav Faltýnek poslanci Parlament hnutí ANO David Štolpa Ondřej Babka ANO 2011 Poslanecká sněmovna ČR Parlament České republiky Ivan Jáč Eva Matyášová