Sněmovna prodloužila nouzový stav do 22. ledna. Menšinové vládě ANO a ČSSD pomohly hlasy komunistických poslanců. Opoziční partaje návrh nepodpořily. Nouzový stav platí v Česku od 5. října. Tak dlouhé trvání nouzového stavu kritizuje opozice.
Debata ve Sněmovně byla opět dlouhá a vášnivá. Poslanci řečnili přes čtyři hodiny. Předseda STAN Vít Rakušan vyzval ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), aby dal lidem vánoční dárek v podobě fungujícího testování, trasování a chytré karantény. Systém PES se podle něj vládě rozsypal pod rukama.
„Piráti již dvakrát nouzový stav nepodpořili. Vláda nepředstavila ucelený plán řešení krize ani plán očkování. Vláda nás nepřesvědčila, že koná v zájmu občanů, vláda se neřídí ani svým vlastním systémem PES,“ kritizoval šéf Pirátů Ivan Bartoš.
Předseda SPD Tomio Okamura ohlásil, že hnutí prodloužení stavu nouze nepodpoří. „Vláda by měla více investovat do ohrožených skupin a měla by jim zajistit ochranu. Ostatní nechme žít a pracovat při základních opatřeních," řekl. Vládní restrikce i komunikaci má za zmatečnou. Stát podle Okamury nepodává pomocnou ruku lidem, kteří přišli o příjmy. "Když se bude vypínat ekonomika, nebudou peníze na zdravotnictví ani na sociální služby," varoval.
Pro KDU-ČSL je podle předsedy Mariana Jurečky ochrana životů lidí na prvním místě. „Pokud mluvíme o životech lidí, musíme mluvit i o živobytí lidí," zdůraznil. Lidé, kteří budovali své podnikání, se letos dostali podle něho do extrémně složité situace, kdy už podruhé museli zavřít. Jsou zoufalí a říkají, že už žádné úspory nemají, uvedl.
Babiš: Opozice je pokrytecká
Prodloužení nouzového stavu kvůli vývoji epidemie koronaviru je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nezpochybnitelné a důležité, pokud v Česku nemá nastat chaos a nemají být ohroženy životy občanů. Premiér to dnes řekl poslancům při obhajobě žádosti vlády, která chce nouzový stav prodloužit o 30 dní do 22. ledna. Vyčetl opozici to, že minulým žádostem vlády o prodloužení nouzového stavu nevyhověla.
Babiš také obvinil opozici z pokrytectví. Zdůvodnil to tím, že opozice požaduje po vládě její podporu živnostníkům, ale nepodpořila státní rozpočet na příští rok, v němž je desetimiliardový příspěvek živnostníkům. „Děláte pravý opak. Ty vaše řečičky, to nikdo nebere vážně,“ řekl Babiš. „Všechno děláte proti lidem, protože děláte proti vládě, prohlásil. Podle něj pouze vláda dělá něco pro občany, opozice o tom jen mluví.
Blatný: Prodloužení nouzového stavu je nezbytné
Prodloužení nouzového stavu o 30 dní je podle Blatného neradostné, ale kvůli vývoji epidemie koronaviru v Česku nezbytné. Není vyloučeno to, že opatření proti nemoci bude nutné zpřísnit už během vánočních svátků, řekl dnes poslancům Blatný, který zastoupil omluveného premiéra Andreje Babiše (ANO).
Bez účinných opatření bude podle ministra v Česku koncem roku 11 000 nakažených denně a 7000 hospitalizovaných, z toho 1000 na jednotkách intenzivní péče. Přijímaná opatření mají zabránit zahlcení zdravotnického systému, který je nyní v křehké stabilitě, uvedl Blatný.
„Jsme na jedné lodi, vím to. Je mi z toho smutno a plně si to uvědomuji, ale musíme stále dělat opatření, která bolí. A abychom je mohli dělat, potřebujeme k tomu nouzový stav. Jiná možnost není,“ uvedl ministr.
Vláda může o nouzovém stavu rozhodnout sama na prvních 30 dnů, pak už je k prodlužování nutný souhlas Sněmovny. Zjednodušeně lze říct, že nouzový stav dává vládě větší pravomoci něco přikázat či omezit provoz restaurací a obchodů nebo volný pohyb osob.
„Nouzový stav je zcela zásadním zásahem do práv a svobod a lidé mají nárok vědět, proč kabinet například vyžaduje zákaz nočního vycházení,“ řekl šéf Pirátů Ivan Bartoš. Česko se v současnosti řídí opatřeními podle čtvrtého stupně protiepidemického systému PES, zákaz vycházení platí od 23:00. V případě přechodu do nejpřísnějšího, pátého stupně rizika, to bude o dvě hodiny dříve.
Bartoš také kritizoval, že dosud vláda Sněmovně nepředložila novelu krizového zákona, v níž by se počítalo i s takzvaným stavem ohrožení, při němž by kabinet neměl tak zásadní pravomoci zasahovat do života občanů.
„Pokud tedy vláda konkrétně nevymezí a řádně nezdůvodní, do kterých práv a svobod občanů hodlá v příštím období zasahovat, Piráti prodloužení nouzového stavu nepodpoří,“ dodal Bartoš.