Sněmovna o daňovém balíčku
Během ledna 2021 se zruší superhrubá mzda. Poslanci v úterý kývli na senátní návrh daňového balíčku. Zaměstnancům tak zůstanou tisíce korun v peněženkách navíc. Sazby daně z příjmu fyzických osob budou 15 procent a 23 procent, sleva na poplatníka se zvýší o tři tisíce.
Pro schválení senátní verze daňového balíčku hlasovalo 70 ze 104 přítomných poslanců. Sněmovna se kvůli pandemii koronaviru schází v polovičním počtu. Pro novelu zvedli ruce poslanci ANO, ODS a SPD, dva z pěti lidovců, komunistka Miloslava Vostrá jako jediná z KSČM a čtyři nezařazení zákonodárci.
Daňový balíček počítá se zrušením superhrubé mzdy a s dvěma sazbami z příjmu fyzických osob 15 procent a 23 procent. Zvýšená sazba by platila pro část příjmů zhruba nad 140 tisíc korun měsíčně.
S tím počítala i původní sněmovní verze. Předlohy se lišily ve slevách na dani na poplatníka. Sněmovnou původně prošel návrh, aby byla sleva příští rok ve výši 34 125 korun. Přišel s tím pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík.
Senát ale novelu vrátil do Sněmovny a sumu snížil, sleva pro příští rok by tak měla být 27 840 korun, v roce 2022 ve výši 30 840 korun.
Debata trvala přes čtyři hodiny a místy byla velmi emotivní. Pirátský poslanec Ferjenčík prohlásil, že taková verze daňového balíčku není férová.
„Premiér Babiš vypouští o daňovém balíčku hoaxy, že všichni dostanou stejně. Není to pravda. Lidé s minimální mzdou získají zhruba tisícovku měsíčně. Lidé s poslaneckými platy dostanou zhruba sedm tisíc. To teda není všem stejně,“ zlobil se Ferjenčík. Podle něj by měla být sleva na poplatníka vyšší.
Kdo bude od roku 2021 pobírat minimální mzdu 15 200 Kč, nově dostane o 990 korun čistého měsíčně více, vychází z výpočtů webu Podnikatel.cz. Kdo aktuálně dostává 29 333, každý měsíc vydělá navíc 1 745 korun. Lidé s průměrnou mzdou 34 077 korun si přilepší o 1 978 korun.
Proti slovům Ferjenčíka se ohradila ODS, která daňový balíček pomohla prosadit vládnímu hnutí ANO. „Je to populistický argument, vybrat si poslance. Týká se to 4,5 milionu lidí a návrh pomůže hlavně střední třídě,“ řekl šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.
Ať poslanci pošlou peníze charitě, vzkazuje Fiala
Podle předsedy ODS Petra Fialy je Ferjenčíkův argument arogantní. „Pokud někdo bude tvrdit, že člověku nepomůže 12 tisíc za rok v peněžence navíc, je to arogantní. Pomůže to nízkopříjmovým skupinám, pomůže to všem. Není to tak, že stát někomu dává. Stát jenom méně bere,“ prohlásil Fiala.
Pokud má někdo z poslanců pocit, že bude mít zbytečně víc peněz, může je podle Fialy poslat například charitě. „Nechme zkrátka na lidech, aby si o svých penězích rozhodovali sami,“ řekl Fiala.
Proti daňovým změnám se ostře vymezil exministr financí a šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. „Jste jen populisté, které mohu mít lidsky rád, mohu si vás lidsky vážit, ale nemůžu si vás vážit v rozpočtové politice. Je to tak zoufale nekompetentní, že nikdo by se takhle nezachoval, jedinec ani rodinná firma,“ hřímal na plénu.
Zrušení superhrubé mzdy prosazovala i ODS, která bude spolu s TOP 09 a KDU-ČSL ve volbách kandidovat v koalici. Občanští demokraté i topka tvrdí, že rozpory v názorech na daně nevadí, protože toto volební období partaje kandidovaly samostatně.
Proti zrušení superhrubé mzdy se stavěla i ČSSD, která je v koalici s hnutím ANO. Podle sociálních demokratů je daňový balíček nespravedlivý a zadluží Českou republiku. „Je to souboj o charakter našeho státu. Nemůžeme si myslet, že přijde vláda, která zvedne lidem daně. Není to na dva roky, je to na dlouho. Až do té doby, že někdo sebere odvahu a daně zvedne. Některá vláda to bude muset udělat,“ varoval šéf ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček.
Státní kasa přijde o 99 miliard
K přijetí senátní verze, která se hlasovala jako první, stačily hlasy nadpoloviční většiny přítomných poslanců. Pokud by senátní verze neprošla, dolní komora by hlasovala o původním znění. K přijetí by bylo potřeba minimálně 101 poslanců.
Sněmovní verze daňového balíčku by vyšla státní kasu na 130 miliard korun ročně. Senátní daňový balíček by měl mít podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) příští rok dopad do veřejných financí zhruba 98,7 miliardy korun a o rok později asi 120 miliard korun.
Šéfka státní Schillerová apelovala na přijetí senátní verze daňového balíčku. „Razantní snížení daňové zátěže pomůže 4,5 milionu zaměstnancům, daňový balíček pomůže rozběhnout naši ekonomiku. Pomůže to v krizi,“ prohlásila ministryně.
Daňový balíček zároveň zavádí stravenkový paušál. Zaměstnanci by tak místo stravenek mohli dostávat peníze, které by nepodléhaly odvodům a daním.
Předloha nyní míří k prezidentu Miloši Zemanovi. Ten už avizoval, že návrh ani nepodepíše, ani nevetuje. V takovém případě by měl začít platit, ale spíše později než od 1. ledna, což zkomplikuje především vedení účetnictví a úpravu informačních systémů podnikatelů. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček CNN Prima NEWS řekl, že Zeman svůj názor nezmění.