reklama

Sníh a náledí komplikují dopravu v celém Česku. Silný vítr zastavil lanovku na Sněžku

Silnice v Ústeckém a Libereckém kraji jsou v neděli sjízdné jen s velkou opatrností. (ilustrační snímek)
Zdroj: Profimedia.cz

Silnice v Ústeckém a Libereckém kraji jsou v neděli sjízdné jen s velkou opatrností. Na horských cestách leží uježděná vrstva sněhu, řidičům proto hrozí smyk. Sněží však i v nížinách. Kvůli silnému sněžení jsou uzavřeny silnice v Oseku na Teplicku, Lomu na Mostecku a cesta z Litvínova na Klíny v Krušných horách. Česko trápí i silný vítr, kvůli němu byl uzavřen horní úsek lanovky na Sněžku.

reklama

Silničáři v Ústeckém a Libereckém kraji mají v provozu veškerou techniku. Výstrahu před náledím v Libereckém kraji vydali hasiči už v sobotu. Z Litvínova na Klíny řidiči bez řetězů na kolech neprojedou, kvůli tomu je silnice z města do horského střediska dočasně uzavřena. Stejně je tomu i v případě cesty z Oseku do Dlouhé Louky, odkud vedou běžecké tratě po Krušných horách.

K tématu

Na cestě k hraničnímu přechodu Hora Svatého Šebestiána na Chomutovsku uvízlo už v sobotu několik kamionů. Sněhové jazyky se objevují nejen v Krušných horách, ale také na Šumavě. Policisté doporučují vyjíždět do hor pouze se zimní výbavou.

Sypače křižují hlavní silnice v obou krajích. Pluhy potkají řidiči v horských úsecích. Nebezpečí hrozí také kvůli těžkému sněhu padajícímu ze střech a stromů. U Úštěku na Litoměřicku spadly dvě borovice do cesty a další jsou podle informace policie nahnuté. Strom spadl do vozovky také u obce Tuhaň v okrese Česká Lípa.

V Libereckém kraji v okrese Semily řešili policisté ráno nehodu u obce Chuchelna, kde se osobní auto několikrát převrátilo na střechu a skončilo mimo vozovku. Nehoda se obešla bez vážného zranění.

Silničáři varují před sníženou dohledností

Sněžení komplikují od rána také sjízdnost na silnicích v Moravskoslezském kraji. Kvůli přeháňkám silničáři varují před sníženou dohledností.

Na chemicky ošetřovaných vozovkách ležel po nočním sněžení rozbředlý sníh, na inertních úsecích pak uježděná nebo nová vrstva sněhu. Například na cestách nižších tříd na Opavsku mohla vrstva nového sněhu dosahovat až sedmi centimetrů.

Zpočátku dne sněžilo více, během neděle pak místy. Večer budou srážky ustávat. Teploty mají na horách klesnout k –4 °C.

Silný vítr zastavil horní část lanovky na Sněžku

Kvůli silnému větru byl v neděli odpoledne zastaven horní úsek kabinové lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Spodní část lanovky z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu zůstala v provozu. Vítr omezil provoz lanovky i v sobotu, kdy dopoledne stály oba úseky a odpoledne byl mimo provoz horní úsek. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině.

Lidé, kteří se vydají do Pece pod Sněžkou a chtějí se následně svézt lanovkou až na Sněžku, mají smůlu. Kvůli silnému větru je uzavřena.
Lidé, kteří se vydají do Pece pod Sněžkou a chtějí se následně svézt lanovkou až na Sněžku, mají smůlu. Kvůli silnému větru je uzavřena.
Zdroj: twitter.com

Na hřebenech Krkonoš leží 70 až 100 centimetrů sněhu. Po mírném oteplení se v neděli opět ochladilo a na povrchu sněhové pokrývky se vytvořila krusta. Stále platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pěti. „Pod krustou je sněhová pokrývka stále vlhká až mokrá. Zde se mohou vyskytnout laviny klouzavé,“ uvedl lavinový specialista Horské služby Krkonoše Robert Dlouhý.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Zahraničí

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Chaos, pláč, mrtví a podle agentury AFP až 500 raněných. Tak vypadá situace po sérii výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a vládnoucí zoufalství, také mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, jejichž původ zatím není jasný, uvedly zahraniční tiskové agentury.

Hamáček chtěl v ulicích krev, snaží se před volbami ukázat svaly, tvrdí Volný
Obušky, dýmovnice, nadávky. V centru Prahy se demonstrovalo proti opatřením
Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač
Policisté po demonstraci zadrželi poslance Lubomíra Volného
reklama
reklama
Schillerová: Datum rozvolnění nevím. Ekonomika by měla jet od druhé poloviny roku

Partie

Domácí zpravodajství

Druhé léto s covidem? Lepší než minulé nebude, mutace řádí i v teple, varuje Prymula
Blatný: Kdyby vznikalo druhé ministerstvo zdravotnictví, rezignuji
Další články
reklama
reklama