reklama

Sochu obchodníka s otroky nahradila podobizna černošské demonstrantky

/ fotografií

Sochu obchodníka s otroky a filantropa Edwarda Colstona, kterou v Bristolu 7. června svrhl dav, ve středu ráno nahradila skulptura černošské demonstrantky. Jedná se o dílo umělce Marca Quinna, jehož inspirovala fotografie ženy, která na místě vyšplhala na prázdný podstavec. Nová socha bude zdobit britské město pouze dočasně.

reklama

Edward Colston, který žil na přelomu 17. a 18. století, je pro někoho filantrop, pro jiné pouhý obchodník s otroky. Jeho sochu minulý měsíc svrhl rozlícený dav do řeky Avon. Jednalo se o součást protestů proti rasismu a policejnímu násilí. Jedna z demonstrujících, Jen Reidová, se při návratu z demonstrace postavila na prázdný podstavec po bronzové soše.

„Kamarád mi ukázal na Instagramu fotku Jen, jak stojí na podstavci v Bristolu se zaťatou pěstí v pozdravu Black Power (hnutí aktivní od pozdních 60. let zdůrazňující rasovou hrdost, pozn. redakce). Moje první myšlenka byla, že by bylo skvělé vytvořit její sochu,“ řekl britský umělec. „Je to tak silná fotka. Cítil jsem, že musí být navždy zhmotněna,“ dodal.

Zisk z prodeje sochy půjde na charitu

Sochař se domluvil s Jen Reidovou, že vytvoří její sochu z černé pryskyřice. Své dílo popsal jako „ztělesnění Jeniných ideálů a zkušeností z minulosti, přítomnosti a její víru v lepší budoucnost“. Socha nese název A Surge of Power 2020 (Příval síly 2020).

Socha demonstrantky však nenahradí Colstonovu podobiznu natrvalo, umělec nedostal k jejímu vztyčení od města povolení. Pokud se dílo prodá, zisk dostanou dobročinné organizace, které si vybere sama Reidová, tvrdí Quinn. Ta mimo jiné usiluje o to, aby se černošská historie nově zařadila do osnov britských škol.

K tématu

„Neumístili jsme s Jen sochu na podstavec jako trvalé řešení, je to spíše první podnět, který, jak doufáme, pomůže přitáhnout pozornost k tomuto zásadnímu a palčivému problému,“ říká Quinn. „Chceme neustále upozorňovat na nepřijatelný problém institucionalizovaného rasismu, proti němuž by měl bojovat každý,“ doplňuje umělec.

Reidová přiznala, že po desetitisícové demonstraci cítila nepřekonatelnou touhu vyšplhat se na podstavec. „Když jsem tam stála a zvedla ruku v pozdravu Black Power, bylo to naprosto spontánní, vůbec jsem o tom nepřemýšlela,“ sdělila.

„Touto sochou se stavím za svou matku, dceru, za černé lidi, jako jsem já,“ řekla Reid o tom, proč souhlasila s vytvořením své podobizny. „Je to o tom, že černé děti ji tam uvidí. Je to něco, na co mohou být pyšné, díky čemu se mohou cítit přijaté, protože sem patříme,“ řekla.

S nápadem na novou sochu přišel i Banksy

Již dříve přišel s nápadem, jak využít prázdný podstavec, streetartový umělec Banksy. Ten na svém Instagramu zveřejnil skicu, na níž je původní Clostonova socha doplněna o lana kolem krku, s jejichž pomocí ji demonstranti spouštěj do vody.

„Mám nápad, který potěší ty, jimž socha chybí, i ty, kteří ji nepostrádají,“ napsal. „Vytáhneme ho z vody, dáme ho zpátky na podstavec, upevníme mu lano kolem krku a přidáme pár bronzových soch demonstrantů v životní velikosti, kteří ho shazují dolů,“ napadlo slavného umělce. „Všichni budou šťastní. Slavný den bude mít svou připomínku,“ zakončil příspěvek. Banksy svou skutečnou identitu tají, traduje se o něm však, že je právě z Bristolu.

Socha Edwarda Colstona stála v centru města od roku 1895. Kontroverze ji provázely již dlouho a vzniklo několik petic za její svržení potom, co se začalo diskutovat o Colstonově obchodování s otroky. Colston byl členem parlamentu za Torye (dnešní konzervativci) a členem Královské africké společnosti, která měla v Británii monopol na obchod s otroky. Mezi lety 1689–⁠90 byl zastupujícím guvernérem této organizace. Na druhou stranu mnozí připomínají jeho značné finanční příspěvky na charitu. Colston aktivně podporoval například školy, chudobince, nemocnice nebo kostely.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Politika

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Vláda ANO a ČSSD potřebuje hlasy komunistů, aby Sněmovnou prošel státní rozpočet na příští rok. KSČM se, stejně jako vloni a předloni, cuká. Letos je situace ještě o něco vyhrocenější. Může to být naposled, kdy mají komunisté takový vliv na chod státu. V kuloárech se mluví o tom, že komunistům jde o tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Šéf KSČM Vojtěch Filip to odmítá.

Vláda

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

  • Aktualizováno

Rozvolňovat podle regionů, jak o tom mluvil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), se nebude. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to považuje za příliš rizikové. Celorepublikové skóre, které má hodnotu 57, zlepšuje Praha. Bez hlavního města by Česká republika měla zůstat ve čtvrtém stupni.

reklama
45 tun kokainu ročně do hlavních evropských přístavů. Europol rozbil pašeráckou síť
Do lavic se v pondělí vrátí jen žáci ZŠ. Rozvolňování pro školy platit nebude
Někteří už neotevřou, ztráty ve fitness dosahují k miliardě, varuje profesní komora
reklama
reklama
Vzpoura proti opatřením pokračuje. Šeberák znovu otevřel, o víkendu se chystá další bar

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Bartoš: Hraje se o budoucnost země. Jsem připraven být důstojným premiérem
Maturanti jsou opět zmatení. Do školy se vrátili jen naoko a podobu zkoušek neznají
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama