
Pospíšil končí jako radní a náměstek, chce se věnovat dceři. Do Sněmovny kandidovat bude
V Česku loni opět přibylo sociálně vyloučených obcí. Celkem jich je už přes 500. Žije v nich vysoký podíl lidí v exekucích, s dávkami na bydlení i bez práce. Mnoho dětí tam také nedokončí ani základní školu. Vyplývá to z Indexu sociálního vyloučení, který od roku 2016 sleduje Ministerstvo pro místní rozvoj. Mezi obce dlouhodobě ohrožené sociálním vyloučením patří i Rotava na Sokolovsku. Podle tamních obyvatel chybí hlavně pracovní příležitosti. Dojíždět musejí i za lékaři nebo třeba do lékárny.
Kromě odpadků, štěnic a výkalů našli úředníci v pondělí při kontrole sociálně vyloučené lokality Předlice v Ústí nad Labem mladou dívku s mužem, kteří společně přežívají ve staré garáži. Město jim nabídlo pomoc při hledání nového bydlení. „Je to všechno na bázi dobrovolnosti,“ uvedla vedoucí odboru sociální péče Ústí nad Labem Lenka Jaremová. Rozsáhlé kontroly v Předlicích probíhají už od minulého roku a policie momentálně připravuje velké drogové zátahy.
Na rozsáhlé kontroly do takzvané „no go zóny“ v ústeckém sídlišti Mojžíř vyrazili v pondělí zástupci hasičů, strážníků i stavebního úřadu. Městu už došla trpělivost s některými problematickými majiteli zdejších bytů, kteří se o ně nestarají, ale za nájemné inkasují přemrštěné částky.
Slum v garážích v ostravských Mariánských Horách přišel o letitého psího starousedlíka. „Prodloužila jsem Rexovi život o tři měsíce, paní z útulku ho chtěla nechat utratit už na začátku března,“ vypráví 51letá Dagmar Paláková. V garáži bez oken a s plechovými vraty žije skoro 17 let, německý ovčák jí dělal společnost přes 10 roků. „Když teď Rexík zemřel, bez psa mám v garáži strach, v poslední době tu přibývá narkomanů. Zatím štěně vlčáka nemůžu sehnat,“ stýská si. A případného dárce ujišťuje: „Nebojte se, u mě se bude mít každý pes dobře, dám mu první i poslední.“