
Sedm lidí uhořelo v restauraci v Mostě. Nyní za nelegální zahrádku padla pokuta 20 tisíc korun
Ústecký soud začal v pondělí projednávat případ padesátiletého automechanika. Ten podle obžaloby pohlavně zneužíval velmi mladé dívky ze sociálně vyloučené lokality v Předlicích. Podle spisu měl s holčičkami ve věku od deseti let sex v garáži. Štáb Krimi zpráv obžalovaného muže jako jediný natočil.
Alkohol. Ročně na něj umírají tisíce lidí, zvyšuje riziko výskytu rakoviny a jednoznačně hraje zásadní roli v případech domácího násilí. Experti brojí proti jeho dostupnosti, dopady na společnost jsou podle nich kolosální. A po politicích chtějí, aby omezili jeho dostupnost či upravili spotřební daň. Byli byste pro? Hlasujte v anketě uvnitř článku a přečtěte si, jaká opatření by odborníci zavedli ve snaze ochránit veřejné zdraví a omezit dopady návykových látek na společnost.
Neexistuje „bezpečné množství alkoholu“. Je to nervový jed, rozvrací rodiny a zvyšuje riziko rakoviny, varovali veřejnost experti z oblasti zdravotnictví na pondělní tiskové konferenci. Během ní představili také výzvu, v níž apelují na politiky k úpravě spotřební daně či výraznějšímu omezení dostupnosti alkoholu. Připomněli, že v jeho konzumaci patří Česko mezi nejhorší země na světě a ročně v souvislosti s jeho užíváním zemře až sedm tisíc lidí. Výzvu k ochraně veřejného zdraví a omezení dostupnosti alkoholu zaslali i premiérovi Petru Fialovi (ODS).
Nová nebezpečná droga si v Polsku vyžádala první oběti. Před jejím požitím varuje i česká Národní protidrogová centrála. Narkotikum rozhodně není radno podceňovat.
Když se řekne závislost, většinou si představíme osoby, které se potýkají s nadměrným užíváním alkoholu, nikotinu nebo jiných návykových látek. Věděli jste však, že i zvířata mohou trpět tímto zlozvykem? Například v zoologických zahradách, kde se mohou dostat do kontaktu s lidskými neřestmi, se u některých jedinců vyvinula silná touha po nikotinu. Zvířata v přírodě zase více holdují kvašenému ovoci, jedovatým rostlinám nebo houbám.
Jaroslav Brousil je nejen moderátorem CNN Prima NEWS, ale také zakladatelem neziskové organizace Wine for Help, jež pomáhá sourozencům vážně nemocných dětí, na které se často zapomíná. Sám totiž ví, jaké to je být takzvaným „skleněným dítětem“. Celé dětství strávil staráním se o svého mladšího bratra Jana, který trpěl metabolickou poruchou mukopolysacharidózou. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS otevřeně hovoří o tom, jaké to je žít ve stínu sourozence, který potřebuje veškerou pozornost rodičů. Upozorňuje na psychické dopady své zkušenosti a apeluje na rodiče tvrdou pravdou: „Musíte si uvědomit, že vaše nemocné dítě umře, ale ten zdravý sourozenec tu zůstane.“
Elektronické cigarety jsou možná ještě nebezpečnější než ty klasické. Vyplývá to z nové studie Manchester Metropolitan University, která jako první zkoumala dlouhodobé dopady jejich užívání. Takzvané vapování podle ní přispívá ke vzniku demence, srdečních problémů a může vést k selhání orgánů. National Health Service (britská „Národní zdravotní služba“) však stále tvrdí, že používání e-cigaret „je výrazně méně škodlivé než kouření,“ uvedl web Cambridge News.
Poruchy růstu, intelektu i chování, srdeční vady nebo deformity v obličeji. Fetální alkoholový syndrom je vrozené onemocnění, které ovlivňuje celý život dítěte. Prevence proti němu je přitom extrémně jednoduchá a stoprocentně účinná – syndrom se totiž rozvíjí u dětí, jejichž matky v těhotenství pily alkohol. Před následky u příležitosti probíhajícího Suchého února varuje nezisková organizace Loono.
Světová zdravotnická organizace (WHO) navrhuje, aby všechny lahve a plechovky s alkoholem nesly varovné štítky, podobné těm na cigaretách, které by upozorňovaly na riziko vzniku rakoviny. Tento krok má pomoci zvýšit povědomí o zdravotních následcích spojených s nadměrnou konzumací alkoholu a přispět k jejich snížení.
Kouření je jednou z hlavních příčin předčasných úmrtí a zdravotních komplikací. I přesto většina kuřáků pokračuje v této závislosti, i když by rádi přestali. Jak minimalizovat zdravotní rizika, pokud se přestat nedaří? Na toto téma hovořila v pořadu Ptejte se doktora profesorka Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku při VFN a 1. LF UK v Praze.
Dnes možná někdo z vás típne svou poslední cigaretu. V pořadu Ptejte se doktora jsme se tomuto tématu věnovali s přední odbornicí, profesorkou Evou Králíkovou, která působí v Centru pro závislé na tabáku na třetí interní klinice 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice.
Dva mladiství, kteří měli na konci ledna volat do restaurace v Třinci s výhrůžkou výbuchu, jsou podezřelí ze šíření poplašné zprávy. Policisté o tom informovali na svých webových stránkách. Oba mladíci se k činu doznali. V případě odsouzení jim hrozí až jeden rok odnětí svobody.