Soud potvrdil trest pro Peltu a Kratochvílovou. Bývalý šéf fotbalu stráví ve vězení 5,5 roku

Konec kauzy sportovních dotací: Pelta a Kratochvílová půjdou do vězení

Odvolací soud potvrdil trest pro bývalého šéfa FAČR Miroslava Peltu a někdejší náměstkyni ministerstva školství Simonu Kratochvílovou. Vyšší trest navrhoval státní zástupce Ondřej Trčka. Verdikt souvisí s manipulací sportovních dotací ministerstva školství. Pelta poputuje za mříže na pět a půl roku, bývalá náměstkyně stráví ve vězení šest let. Bývalý šéf FAČR po rozhodnutí soudu novinářům řekl, že „šťastný není“.

Žalobce uvedl, že tresty jsou na spodní hranici trestní sazby. Pro Peltu proto žádal délku trestu ve výši šesti let a pro Kratochvílovou šesti a půl roku. Dvojice se podle něj dopustila závažné trestné činnosti. Oba obžalovaní vinu od počátku odmítají.

ČTĚTE TAKÉ: Nové obvinění Feriho ze znásilnění. Sundal si kondom, uvedla dívka. Exposlanec podal stížnost

Prvoinstanční trestní senát rozhodl o potrestání, které ve středu potvrdil i pražský vrchní soud.

Pelta musí podle středečního verdiktu také zaplatit pět milionů korun, odvolací senát mu ale zrušil pětiletý zákaz působit ve vedení korporací. Kratochvílová dostala dvoumilionový peněžitý trest a šest let nesmí působit ve vedoucích funkcích veřejné správy, které zahrnují správu majetku.

Dvojice ovlivnila v roce 2017 přidělení peněz ministerstva školství 18 konkrétním žadatelům programu pro materiálně-technickou podporu sportovních klubů.

Šťastný nejsem, řekl Pelta

„Už jsem tady potřetí. Tak doufám, že budu potřetí úspěšný,“ řekl při příchodu na jednání novinářům Pelta. Podle jeho advokáta Bronislava Šeráka se bývalý fotbalový šéf cítí stále nevinen.

Právní zástupce Kratochvílové Petr Toman před jednáním uvedl, že městský soud svým minulým odsuzujícím rozsudkem nerespektoval rozhodnutí odvolacího senátu. Prvoinstanční soud podle Tomana neprovedl požadované dokazování. Žádal proto, aby odvolací soud jeho klientku osvobodil nebo případ vrátil a přidělil jinému soudci.

„Šťastný nejsem,“ řekl Pelta novinářům poté, co po zaznění verdiktu opustil soudní místnost. Zmínil i možnost odvolání, bližší informace ovšem neuvedl.

Kratochvílová dopoledne mluvila hlavně o tom, jak jí osmileté stíhání změnilo život. „Mohu navenek působit vyrovnaně, ale mám v sobě mrak, který mě sžírá,“ prohlásila. Uvedla, že se nyní zejména stará o nezletilou dceru.

Také Pelta řekl, že považuje trestní řízení za nepřiměřeně dlouhé. „Už bych si strašně přál, abychom mohli začít fungovat jako normální lidi,“ řekl. Dodal, že obžalovaní ale v případu obstrukce nedělali.

Aktéři se dopustili pokusu o tři trestné činy

Vrchní soud se zabýval případem potřetí. V minulém rozhodnutí uložil pražskému městskému soudu lépe vyhodnotit důkazy a závěry přesvědčivě odůvodnit. Podle předsedy odvolacího senátu Milana Štejra tak učinil. „Podle názoru vrchního soudu městský soud náležitě vysvětlil, na základě jakých důkazů považuje obhajobu obžalovaných za vyvrácenou,“ uvedl soudce.

Prvoinstanční soud podle Štejra správně rozhodl i o tom, jak dvojici potrestat. „Tresty odnětí svobody byly uloženy v rámci trestní sazby, blízko dolní hranice,“ sdělil. Peltovi a Kratochvílové přitížila zejména výše škody, prospělo jim naopak, že do doby trestné činnosti vedli řádný život a že už od spáchání skutků uběhla dlouhá doba.

Pražský městský soud vyšel z policejních odposlechů z bytu, kde se dvojice scházela, dále z výpovědí svědků i z listinných důkazů. Dvojici uznal vinnou z pokusu o tři trestné činy – zneužití pravomoci úřední osoby, porušení povinnosti při správě cizího majetku a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Pelta Kratochvílovou podle verdiktu k těmto skutkům navedl.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Žena v Ústí chtěla nožem vyvraždit zákazníky obchoďáku. Tragédii zabránila policie

Tagy: