Soud poslal jednadvacetiletou Megan ze slovenských Michalovcí nepodmíněně na sedm let do vězení za obchody s drogami, do níž byla zapletena. Mladá matka tak musela opustit svého teprve ročního syna. Podle právníka Martina Ribára soudci nezohlednili polehčující okolnosti.
Podle webu Pluska.sk se Megan musela v úterý ráno dostavit do věznice v Košicích. Ročního syna Alexise nechala u své matky. „Má smutný výraz a často se očima ztrácí v dálce. Dosud byl v Meganině blízkosti čilý a usměvavý,“ řekla webu matka odsouzené Beata Pradová.
Megan se o svém těhotenství dozvěděla den před policejní razií, která odhalila její účast v obchodě s drogami. Vzápětí skončila v poutech. Přestože se k trestné činnosti přiznala a spolupracovala s policií, těhotná strávila ve vazbě pět měsíců.
Soud dívce uložil trest v délce téměř sedmi let. Na rozdíl od sousedních zemí nemá Slovensko nastaveny podmínky pro výkon trestu odsouzené tak, aby s ní mohlo být její dítě. „Mám pocit, že soudci pracují jako stroje. Chybí jim lidskost. U pachatelů, kteří se dopustili trestného činu poprvé, by mělo být prioritní nalezení způsobu jejich integrace do společnosti. Proč stát utratil miliony eur za monitorovací náramky, když je nepoužívá?“ vyjádřila se k případu Pradová.
Podle právníka je trest příliš tvrdý
Známý právník Martin Ribár, který založil sdružení Za demokracii a právní stát, poukazuje na to, že se Megan trestného činu dopustila velmi mladá, což nebylo v rozsudku zohledněno. Považuje za zvláštní, že mladá matka, která spolupracovala s vyšetřovateli, byla odsouzena k tolika letům. V případech politicky exponovaných kauz jsou podle něj kajícníci vždy odsouzeni k podmíněným trestům za spolupráci při mnohem závažnějších činech.
„Od roku 2005 se připravuje novela zákona o výkonu trestu odnětí svobody, aby mohla být zřízena specializovaná oddělení pro matky s nezletilými dětmi. Dosud se tak nestalo. Potřeba změnit celou koncepci výkonu trestu a péče o odsouzené ve Slovenské republice se zdá být nevyhnutelná,“ dodal.