Dva muži obžalovaní z vraždy maltské novinářky Daphne Caruanaové Galiziaové dostali tresty každý 40 let vězení, informuje agentura AFP. Krátce předtím se bratři Alfred a George Degiorgiové k činu přiznali v naději, že dostanou mírnější trest. Novinářka zemřela při výbuchu bomby v autě v říjnu 2017 zřejmě kvůli své investigativní práci.
Vražda tehdy třiapadesátileté Caruanaové Galiziaové způsobila šok i v zahraničí a na Maltě opakovaně vyvolala masové demonstrace, které koncem roku 2019 přerostly v protivládní protesty, pod jejichž tlakem v lednu 2020 rezignoval i tamní premiér Joseph Muscat. Ten sám v kauze nebyl ani podezřelý.
Vyšetřování masakru u gaybaru v Bratislavě. Může jít o terorismus, uvedla policie
Vražda dvou lidí u gaybaru v Bratislavě bude podle policie vyšetřována jako čin z nenávisti pro sexuální orientaci obětí, možná půjde o terorismus.
Jeden z obviněných však vypověděl, že do zosnování vraždy byl zapojen i šéf úřadu vlády Keith Schembri. Ten koncem roku 2019 z funkce odstoupil a loni byl obviněn z korupce, podvodu a praní špinavých peněz, o zapojení do vraždy novinářky ale nejsou žádné důkazy.
V případu vraždy Caruanaové Galiziaové jsou obžalovaní další lidé v oddělených procesech. Vincent Muscat už vinu přiznal loni a dostal trest 15 let vězení. Muscat a Degiorgiové byli obžalováni kvůli tomu, že bombu do novinářčina auta nainstalovali. Zatčeni byli v prosinci 2017.
S vyšetřovateli spolupracoval i další obviněný lichvář a provozovatel ilegálních heren Melvin Theuma, který za informace vedoucí k objasnění případu dostal v roce 2019 prezidentskou milost. Podle Theumy si vraždu novinářky objednal podnikatel Yorgen Fenech, který byl zatčen v roce 2019 a čeká na soudní proces. Fenech vinu odmítá. Po svém zatčení právě on obvinil Schembriho, že se na objednání vraždy podílel.
Caruanaová Galiziaová, která psala o korupci a praní špinavých peněz v prominentních podnikatelských kruzích a o vazbách podnikatelů na vysoké politiky, zemřela 16. října 2017. Páté výročí její smrti si v neděli na Maltě připomenou pietním shromážděním, jehož se zúčastní i předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová, která z Malty pochází.