Slovenský soud uznal bývalého prezidenta Andreje Kisku vinným z daňového podvodu. Uložil mu trest dva roky vězení podmíněně a pokutu 15 tisíc eur. Obžaloba se týkala účtování nákladů na Kiskovu prezidentskou volební kampaň do účetnictví jeho rodinné firmy KTAG.
Také druhý obžalovaný Eduard Kučkovský vyvázl s podmínkou v kauze, která se týká nadměrných daňových odpočtů Kiskovy rodinné firmy KTAG v souvislosti s účtováním nákladů na Kiskovu předvolební prezidentskou kampaň. Oběma obžalovaným, kteří byli jednateli KTAG, hrozilo až 12 let vězení.
ČTĚTE TAKÉ: Přál bych si, aby Slovensko neřídili amatéři a břídilové bez zkušeností, řekl expremiér Fico
Obhajoba již oznámila, že se proti rozhodnutí Okresního soudu v Popradu odvolá, zatímco žalobce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou. Kiska byl zvolen hlavou státu v roce 2014 a pětiletý mandát mu skončil v roce 2019.
Měli jsme strašný strach, líčí po zemětřesení Slováci. Viděli, jak se zdi domu naklánějí
Slováci popisují strašný strach a škody, které pondělní zemětřesení v Prešovském a Košickém kraji zavinilo. Hasiči v Prešovském kraji podnikli sedm výjezdů a evakuovali minimálně 44 lidí. Pravděpodobně se jednalo o nejsilnější zemětřesení na Slovensku za posledních 80 let.
Pro případ, že by Kiska pokutu nezaplatil, určila soudkyně náhradní trest vězení v trvání dvou let. Stejně rozhodla i v případě Kučkovského, kterému uložila kromě jiného pokutu 10 tisíc eur (245 tisíc korun). Kiska byl v případu souzen jako organizátor, což je přitěžující okolnost při ukládání trestu.
Soudkyně se ztotožnila s tvrzením žalobce, že náklady na Kiskovu předvolební kampaň nesouvisely s podnikáním KTAG a ani se smlouvou, kterou Kiska s touto firmou uzavřel. Podle obžaloby KTAG tak neoprávněně uplatnila nárok na vrácení daně z přidané hodnoty v celkové výši přes 155 tisíc eur (3,8 milionu korun).
„Rozhodnutí soudu mě překvapilo, neočekávali jsme ho. Soud odmítl vyslechnout soudního znalce, nezohlednil některé výpovědi svědků. V rozhodnutí soudu jsem zachytil věty, které jsou na hony vzdálené od reality,“ řekl novinářům Kiska. Dodal, že udělal chybu, když se nesoudil s daňovým úřadem ohledně transakcí, které byly předmětem nynějšího trestního řízení.
Kiskův advokát: Při daňové kontrole se vždy něco najde
Kiska se hájil tím, že KTAG na základě zmíněné smlouvy platila náklady a zároveň přijímala výnosy z jeho přednáškové a vydavatelské činnosti. Tu vykonával už před zvolením hlavou státu a pak v této činnosti pokračoval po skončení prezidentského mandátu. Obhajoba tvrdila, že žalovaný skutek není trestným činem a že nenašla žádný verdikt soudů v podobné kauze, jako je Kiskův případ. KTAG spornou výši daně v minulosti i s penále doplatila. Kiska v minulosti zbohatl na prodeji podílů ve firmách zabývajících se katalogovým a splátkovým prodejem.
Otec Jána Kuciaka: Fico stvořil systém, který zosnoval Jankovu smrt. Teď může oddalovat soud
Než slovenská justice stačila usvědčit zosnovatele vraždy žurnalisty Jána Kuciaka, už je Robert Fico opět na cestě k premiérskému křeslu. „Nemyslím si, že by Fico měl nějaký aktivní podíl na likvidaci našeho syna Janka. Jako premiér měl ale přímou zodpovědnost na vytvoření systému, který k té vraždě nakonec vedl. Na propojení nejvyšších pater politiky s podsvětím a všehoschopnými lidmi, kteří rozhodovali také o lidských životech,“ říká 67letý Jozef Kuciak. Mrzí ho i Ficova výhra v obci Štiavnik, kde Janka vychoval a nakonec i pohřbil. „Sousedé vůbec nechápou souvislost vraždy s Ficovou érou,“ zamýšlí se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.
Podle Kiskova advokáta Petera Kubiny by středeční rozhodnutí popradského soudu v případě jeho potvrzení odvolacím soudem znamenalo, že každý podnikatel by měl být stíhán, pokud pochybí v daňovém přiznání. „Kdo někdy měl daňovou kontrolu, tak ví, že vždy se něco najde,“ řekl Kubina novinářům.
Bývalý slovenský prezident dříve tvrdil, že za jeho stíháním stojí nyní bývalý trojnásobný premiér Robert Fico, jehož strana Smer-SD na konci letošního září opět vyhrála parlamentní volby a dohodla se s dalšími dvěma stranami na vytvoření vládní koalice. Kiska se během svého prezidentského mandátu vymezoval vůči Ficovi, kterého také porazil v přímé volbě hlavy státu. Po středečním soudním verdiktu a po podpisu dohody stranami vznikající vládní koalice Kiska řekl, že Fico a další představitelé jeho strany si mohou otevřít láhev šampaňského a zapít další úspěch v boji za ovládnutí Slovenska.
Slovenská policie vyšetřování v kauze původně ukončila s odůvodněním, že trestnost činu zanikla. Obnovit vyšetřování daňového deliktu nařídila prokuratura.