Čtrnáct členů malé náboženské sekty v Austrálii bylo shledáno vinnými z neúmyslného zabití osmileté Elizabeth Struhsové, která zemřela poté, co jí kvůli nezlomné víře v boží uzdravení odepřeli inzulin potřebný k léčbě cukrovky. Místo toho, aby vyhledali lékařskou pomoc, když dívka umírala, obraceli se k modlitbám a zpěvu. Po její smrti se dál modlili, přičemž doufali, že Bůh zasáhne a vzkřísí ji z mrtvých, píše CNN.
Soudce Martin Burns při vynesení rozsudku uvedl, že smrt osmileté dívky byla „nevyhnutelná“ poté, co jí skupina nepodala inzulin ani nevyhledala lékařskou pomoc, když v lednu 2022 šest dní umírala ve svém domě v Toowoombě západně od Brisbane. Mezi obviněnými jsou i její rodiče, píše CNN. Soud, který skončil ve středu, trval devět týdnů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Otec použil nemluvně k odmetání sněhu z auta. Hloupá výzva spustila lavinu rozhořčení
V rozsudku Burns uvedl, že Elizabeth byla až do své smrti „šťastným dítětem“, o které „láskyplně pečovali... a které všichni členové církve, včetně obžalovaných, zbožňovali“. „Avšak kvůli svérázné víře v uzdravující moc Boha, která podle mínění jejích rodičů a ostatních členů církve neponechávala žádný prostor pro využití jakékoli formy lékařské péče nebo léčby, byla zbavena jediné věci, která by ji zcela jistě udržela při životě – inzulinu,“ napsal soudce.
Cukrovka prvního typu byla Elizabeth diagnostikována v roce 2019. Podle rozsudku zemřela 7. ledna 2022 na diabetickou ketoacidózu, tedy komplikaci způsobenou nedostatkem inzulinu.
Duchovní vůdce skupiny Brendan Stevens byl na začátku procesu vyzván, aby pronesl úvodní řeč. Soudu v ní řekl, že proces považuje za „náboženské pronásledování“.
Sektu tvořily zejména tři rodiny, které se v době dívčiny smrti scházely třikrát týdně. Členové se nehlásili k žádnému náboženskému vyznání, ale považovali se za křesťany, kteří se řídí biblí. Hlavním principem jejich víry byla uzdravující moc Boha. Odmítali konvenční medicínu, kterou někteří členové označovali za „čarodějnictví“.
Dívčin otec Jason Struhs vstoupil do církve v srpnu 2021 a následoval tak svou manželku Kerrie. Jen o několik měsíců později, 2. ledna, na církevním shromáždění prohlásil, že „Bůh uzdravil Elizabeth z její cukrovky“. Ten večer si Elizabeth píchla poslední dávku inzulinu. Druhý den ráno byla hladina glukózy normální a Struhs nabyl přesvědčení, že Bůh zasáhl. Řekl proto své dceři, aby glukometr odložila, protože „už ho nepotřebuje“.
Pět dní bez inzulinu
Glukometr měří množství glukózy v krvi a ukazuje, zda je potřeba dávka inzulinu. Elizabeth jej použila naposledy 3. ledna. V následujících čtyřech dnech se členové církve střídali v monitorování jejího stavu a seděli u jejího lůžka. Její stav se ale neustále zhoršoval. Stevens však opakovaně ujišťoval rodiče, že „Bůh zvítězí“.
Soudce Burns uvedl, že jakákoli víra, že Bůh zasáhne, „měla být vyvrácena“, když členové církve sledovali, jak Elizabeth upadá „do těžké nemoci“. Místo toho skupina vyzvala k modlitbám, zpívala a hovořila o boží dobrotě. Dokonce i poté, co dívka přestala 7. ledna brzy ráno dýchat, se skupina shromáždila kolem ní, zpívala a modlila se za to, aby ji „Bůh vzkřísil z mrtvých“.
Struhs nakonec 36 hodin po smrti své dcery zavolal záchrannou službu a ostatním řekl, že „i když Bůh Elizabeth ještě vzkřísí, nemohou nechat mrtvolu v domě“, uvádí se v rozsudku. Když do domu dorazila policie, zajistila místo činu a vykázala stoupence církve ven. Jedna z vyšetřovatelek soudu řekla, že viděla před domem asi dvacet lidí, kteří zpívali a modlili se.
Všech 14 osob, které byly shledány vinnými, bude odsouzeno 11. února.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Muž z Teplicka znásilňoval malou sestřenici a bratrance. Soud ho poslal na šest let za mříže