Za znásilnění jen podmínka? Nešlo o jediný sporný verdikt, soudce vyvolával pobouření i dříve

Nepotrestané znásilnění otřáslo Českem

Česká veřejnost je v šoku z postupu krajského soudu v Brně v čele se soudcem Miroslavem Novákem. Ten zmírnil trest pro dřevorubce, který znásilňoval svou nevlastní dceru, na tříletou podmínku. Nejedná se však o první moment, kdy se soudce Novák dostal do zorného pole veřejnosti kvůli některým rozsudkům či zvláštním rozhodnutím.

Soudce zmírněním trestu vyvolal u veřejnosti vlnu rozhořčení. Lidé svůj vztek ventilují například na stránkách hodnocení soudců.

„Neschopnost vcítit se do oběti a nezodpovědně, a až dokonce cynicky vést případ znásilnění. Lidská hyena,“ píše například jeden z hodnotících. „Soudce, který de facto osvobodí člověka, který dva roky denně znásilňuje dítě s tím, že přece vlastně o nic nejde, nemá v této funkci co dělat,“ napsal další. Sám Novák zatím nereagoval na dotazy CNN Prima NEWS ani dalších médií, zda si za svým rozhodnutím stojí.

ČTĚTE TAKÉ: Zoufalý vzkaz dívky znásilňované otčímem: Soudci bych přála, aby s ním prožil noc

Odsouzení neviného

Není to však poprvé, kdy se Novák dostal kvůli svému výroku do hledáčku médií. Jako soudce okresního soudu ve Žďáru nad Sázavou rozhodoval případ znásilněné z počátku 90. let. Jana Šafránka odsoudil na základě doznání, které v průběhu soudu odvolal jako vynucené policií.

Šafránek si tak odseděl rok ve vězení. V roce 2006 se ale povedlo prokázat, že čin nespáchal a podařilo se najít skutečného pachatele znásilnění. Tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil v té době prohlásil, že byl přesvědčený o soudcově chybě, uplynula však již promlčecí lhůta pro kárné potrestání.

Kárnou žalobu si však Novák vysloužil u jiného případu, který skončil až u Ústavního soudu, jelikož se nechal zmocnit od svých příbuzných, aby mohli nahlížet do spisů, které se proti nim vedly. Ústavní soud rozhodl, že soudci nesmí být zmocněnci a nahlížet do spisů svých příbuzných.

Miliony za dojíždění

Soudce se také několik let soudil se státem o místo, kde pracoval. V roce 2008 byl totiž přeřazen do Jihlavy, proti čemuž následně protestoval. Novák podal v roce 2017 žalobu na stát, kde žádal 4,5 milionu korun kvůli dojíždění do práce. Čtyři miliony chtěl za újmu a půl milionu za samotné cestování.

Následně kvůli mediální pozornosti vyžadoval již pouze půl milionu za cestovné. Nakonec však dostal přiznáno pouze šest tisíc korun. Sedm tisíc však musel zaplatit za soudní výlohy.

Dívka poslala soudci vzkaz

Znásilněná dívka ze současného případu se dlouhodobě potýká s psychickými problémy. V současnosti je hospitalizována na psychiatrii po pokusu o sebevraždu. Zástupcům justice proto poslala ostrý vzkaz.

„Soudnímu znalci bych vzkázala, aby si zkusil jeden den být v mojí kůži. Prožívat den, jak ho prožívám já. A soudci bych přála jednu noc s ním. Aby zažil to, co jsem si musela necelé tři roky prožít já. Myslím, že by ten verdikt nemohl být takový,“ řekla dívka.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Zombie droga už zabíjí i v Česku. Smrt může nastat po prvním užití, varují experti

Tagy:
soud justice Ústavní soud České republiky soudce Miroslav Novák