CNN Prima News justice

justice

Výpis příspěvků ke štítku „justice“

Zprávu o smrti Stalina někdo vyryl na ešus. Putin je další zlo, říká 91letý vězeň komunismu

V lágrech na Jáchymovsku musel v padesátých letech těžit uran pro Sovětský svaz. A teď Rusko hrozí Evropě jaderným úderem. „Od časů Stalina se mnoho nezměnilo, protože komunismus neumřel, ta mrtvola pořád žije,“ říká 91letý Leo Žídek. Muž odsouzený v roce 1953 za velezradu na osm let, přitom pouze plánoval útěk přes železnou oponu. Náhlé úmrtí sovětského diktátora J. V. Stalina (5. března 1953) prožil ve vazební věznici. „S jeho koncem přišla naděje, že komunismus přece padne,“ vzpomíná. Nepadl.

Pavlův „řád a klid“ se po roce bortí, tvrdí Diviš. Je dobrý úředník, ne aktivista, říká Hilšer

Prezident Petr Pavel by rád zosobnil heslo „řád a klid“, jeho motto se ale začíná postupně hroutit. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl bývalý kandidát na prezidenta Karel Diviš (Svobodní). Hlavu státu kritizoval mimo jiné za prodlevy při jmenování ústavních soudců. Naopak podle senátora Marka Hilšera (STAN), který také neúspěšně usiloval o prezidentské křeslo, Pavel naplňuje svá předsevzetí a v úřadu se chová spíše jako dobrý úředník než jako prezident aktivista.

Šéfka libanonského tribunálu: Terorismus lze vidět i jako formu obrany, definici nemáme

Mezinárodní trestní justice nikdy nevyřeší vše a je často nepochopená. Kromě toho její efektivitě nepomáhá ani finanční náročnost, délka některých procesů nebo rozdílnost právních systémů jednotlivých zemí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to uvedla předsedkyně Zvláštního tribunálu pro Libanon Ivana Hrdličková. Podle ní je jednou z třecích ploch také definice terorismu.

Fremr a spol.: Chartista ještě 34 let po revoluci zápasí s kostlivci komunismu v justici

Někdejší chartista, disident a jeden z hybatelů 17. listopadu 1989 Petr Pazdera Payne nečekal, že ještě 34 let po sametové revoluci budou mezi špičkami justice zůstávat lidé, kteří za komunismu soudili odmítače povinné vojenské služby, emigranty a jiné tehdy nepohodlné osoby. „Považuji za zvrácené, že nejvyšším státním zástupcem je předrevoluční vojenský prokurátor a komunista Igor Stříž, který posílal do vězení mladé muže odmítající kvůli svému přesvědčení základní vojenskou službu,“ říká Payne.

Kauza Čapí hnízdo pokračuje. Odvolací soud zrušil osvobozující rozsudek kvůli závažným chybám

Vrchní soud v Praze zrušil zprošťující rozsudek v kauze Čapí hnízdo kvůli nedostatečně a chybně provedeným důkazům. Ve středu to uvedl web Česká justice, který má verdikt odvolacího soudu k dispozici. Původní rozsudek městského soudu podle odvolacího senátu obsahuje závažná pochybení. Případem se bude muset městský soud znovu zabývat. Skutečnost, že prvoinstanční soud bude kauzu Čapí hnízdo řešit znovu, považuje expremiér a šéf hnutí ANO Babiš za absurdní a kauzu za nekonečnou.

Zpochybňování justice kvůli kamarádovi? Schwarzenberg čelí kritice za výrok o Ferim

Exministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) čelí kritice na sociálních sítích kvůli čtvrtečnímu vyjádření pro CNN Prima NEWS, v němž hodnotil vyústění kauzy bývalého spolustraníka Dominika Feriho. „Je mi ho líto. Žádná justice není podle mé zkušenosti zcela nezávislá,“ řekl spoluzakladatel TOP 09. Obvodní soud pro Prahu 3 potrestal Feriho za dvě znásilnění a jeden pokus o něj tříletým vězením. Rozhodnutí není pravomocné, exposlanec se proti němu ihned odvolal.

Schwarzenberg k Feriho rozsudku: Je mi ho líto. Žádná justice není zcela nezávislá, dodal

Je mi ho líto. Těmito slovy reagoval exkluzivně pro CNN Prima NEWS zakladatel strany TOP 09 a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Diplomat také glosoval, že žádná justice nemůže být zcela nezávislá. Zda má Feri šanci uspět s odvoláním, nedokáže posoudit. Schwarzenberg v době, kdy aféra odstartovala, pobouřil veřejnost prohlášením, že nejmladší poslanec v historii Česka neudělal nic nenormálního.

Zpověď oběti totalitního soudce: Znásilnili mě kartáčkem, močili na mě, Fremr do justice nepatří

Alexander Eret, v roce 1988 odsouzený soudcem Robertem Fremrem na šest a půl roku do vězení, poskytl exkluzivní rozhovor pro CNN Prima NEWS. „O úloze Roberta Fremra v kauze Olšanské hřbitovy jsem předsedu Vrchního soudu v Praze Luboše Dörfla písemně informoval již na počátku roku 2021 a Dörfl mi i poměrně obsáhle odpověděl. Není tedy pravda, co Dörfl tvrdí nyní, že o procesu nic nevěděl,“ říká mimo jiné Eret. Prezident Petr Pavel totiž navrhl Roberta Fremra na ústavního soudce z podnětu předsedy Vrchního soudu v Praze Luboše Dörfla. Hlavě státu však tato instituce ani náznakem nenapověděla, že Fremr vedl v létě roku 1988 možná poslední monstrproces v Československu.