reklama

Invaze v srpnu 1968 byla ospravedlňována zvacím dopisem. Tady je jeho text i historie

Okupace Československa Sovětským svazem, která odstartovala 21. srpna 1968, se později obhajovala tzv. zvacím dopisem. Pětice československých komunistů ho adresovala přímo nejvyššímu představiteli SSSR Leonidu Iljiči Brežněvovi. Samotný dopis ale dlouhou dobu nebyl k nalezení, v archivu se našel až na začátku 90. let – s poznámkou, aby se bez souhlasu sovětského vůdce neotvíral.

reklama

Československo ve středu Evropy i zájmů

Geografická poloha předurčuje Československo k údělu jakési třecí plochy mezi Východem a Západem, jejichž vztahy se vyostřily po 2. světové válce. Následně došlo k polarizaci světa na demokratickou a totalitární část. Československo se po únoru 1948 zařadilo do druhé kolonky, v 60. letech ale začalo uvolňování směrem k demokratizaci společnosti, pro které se vžil název Pražské jaro.

Přímo v KSČ tak vedle sebe v té době existovala dvě navzájem znesvářená křídla – konzervativní komunisté a reformátoři, kteří se snažili o postupné uvolňování. To ale tvrdé jádro straníků značně znepokojovalo. Měli proto sepsat tzv. zvací dopis, který se k tehdejšímu vůdci SSSR Leonidu Brežněvovi dostal v bratislavském hotelu Sorea. Dne 3. srpna 1968 mu byl předán poté, co se Sovětům nepovedlo přesvědčit československé partnery k bližší spolupráci se Sovětským svazem.

Necelý měsíc před invazí vojsk Varšavské smlouvy se Brežněv pokusil tehdejšího tajemníka ÚV KSČ Alexandra Dubčeka, který se stal symbolem Pražského jara, ve slovenském městečku Čierna nad Tisou přesvědčit, aby reformní proces v Československu zastavil. Brežněvova přítomnost ukazuje na to, jak velkou důležitost Sověti jednání přikládali. Dubček se ale umluvit nenechal a následky jsou obecně známé – srpnová okupace a 23 let trvající pobyt sovětských vojsk na našem území.

Určité spekulace a časové souslednosti naznačují, že příprava invaze nebyla tak spontánní „internacionální pomocí“, jak se snažila tehdejší nomenklatura veřejnost přesvědčit.

Dlouhá desetiletí se také spekulovalo, zdali v pozadí byla opravdu prosba o pomoc, jak režim prezentoval, tedy zdali někdo z československých politiků skutečně požádal Moskvu o zásah. Důkazy o tzv. zvacím dopisu či dopisech (později se ukázalo, že byly dva – Antonín Kapek měl napsat jeden soukromý) totiž dlouho chyběly.

Bez souhlasu neotvírat

Dopis byl nalezen až 15. července 1992 v archivu prezidenta SSSR. Rukou Konstantina Černěnka, který se v roce 1984 stal generálním tajemníkem SSSR (funkce na úrovni prezidenta země – pozn. red.), byla na dopise připsána poznámka „Uložit v archivu politbyra. Bez souhlasu neotvírat. Konstantin Černěnko“.

Pravost podpisů na zvacím dopise, jehož text je uvedený níže, byla potvrzena grafologickým rozborem a zkoumáním, které proběhlo v Moskvě, neboť Rusové odmítli vydat, či byť jen zapůjčit, originál do Prahy. Samotné odeslání dopisu bylo vlastizrádným jednáním nejen podle současných, ale s největší pravděpodobností i podle tehdejších zákonů. Přesto za něj nebyl nikdo z pětice podepsaných odsouzen.

Dopis nalezený v archivu nese datum 25. září 1968, což je nejspíše datum založení do složky. Invaze samotná proběhla 21. srpna 1968 a její příprava zabrala poměrně velký čas. Bylo totiž nutno potají koordinovat akce vojsk několika zemí sdružených do Varšavské smlouvy, aby obsadila území Československa, které bylo také jedním z členů. Utajení bylo velmi úspěšné, neboť západní země byly rychlým vývojem zcela zaskočeny. Významný člen Ústředního výboru KSČ a jeden z autorů zvacího dopisu Vasil Biľak, který od začátku vystupoval proti reformistům ve straně, ve své knize vzpomínek přiznává, že o připravované invazi věděl.

Jak zakroutit krkem

Další z tehdejších čelných představitelů KSČ Antonín Kapek, který pod dopis také připojil svůj podpis, v pražské Lucerně v roce 1970 vysvětloval čin takto: „Dvacet let existence buržoazní československé republiky bylo velkou školou naší strany jak po vzoru ruských bolševiků zakroutit naší buržoazii krkem. Buržoazie se však jen proto, aby se utiskovaný lid nestal pánem hodnot, které svýma rukama vytvořil, raději nakonec zaprodala hitlerovskému fašismu. A byl to zase, jak nám známo, jedině Sovětský svaz, sovětský lid, který byl odhodlán v duchu Leninova odkazu nám v nejtěžší chvíli pomoci, a také po celou dobu fašistické okupace pomáhal… Za této situace vyplývající z internacionálního přístupu bratrských socialistických zemí v čele se Sovětským svazem s cílem zachránit pro náš lid socialistické vymoženosti, o která po celá desetiletí s velkým úsilím bojoval a pro které přinášel těžké oběti, byl vstup spojeneckých vojsk Varšavské smlouvy bezpodmínečně nutným zásahem.“

Projev zazněl při příležitosti Měsíce československo-sovětského přátelství a měl obhájit stranickou linii a vpád vojsk Varšavské smlouvy. Věta o „zakroucení krkem“ byla připomínkou výroku Klementa Gottwalda z roku 1948, který použil tatáž slova.

Nikdo z autorů zvacího dopisu už nežije. Antonín Kapek si po revoluci v roce 1989 vzal život. Alois Indra byl v únoru 1990 vyloučen z KSČ a v srpnu téhož roku zemřel. Drahomír Kolder zemřel v roce 1972 a při vzpomínce během zasedání Federálního shromáždění bylo konstatováno, že „v krizovém období let 1968 a 1969 se významně podílel na porážce pravicových sil“ a posmrtně mu byl udělen Řád republiky. Oldřich Švestka působil ve vrcholných politických orgánech až do své smrti v roce 1983 a Vasil Biľak zemřel roku 2014 ve věku 96 let.

Posuďte sami

V 80. letech minulého století měly pracovní kolektivy odsoudit text Charty 77, aniž by ji četly. Aby se nedělo něco podobného a každý si mohl na zvací dopis udělat vlastní názor, zveřejňujeme jeho doslovné znění.

Vážený Leonide Iljiči,

s vědomím plné odpovědnosti za naše rozhodnutí se na Vás obracíme s následujícím prohlášením. Náš v podstatě zdravý polednový demokratický proces, náprava chyb a nedostatků minulosti i celkové politické řízení společnosti se vymykají postupně ústřednímu výboru strany z rukou. Tisk, rozhlas a televize, které jsou prakticky v rukou pravicových sil, ovlivnily veřejné mínění natolik, že se do politického života naší země začínají nyní bez odporu veřejnosti zapojovat živly nepřátelské strany. Rozněcují vlnu nacionalismu a šovinismu a vyvolávají antikomunistickou a protisovětskou psychózu.

Náš kolektiv – vedení strany – se dopustil řady chyb. Nedokázali jsme správně obhájit a realizovat marxisticko-leninské normy stranického života, především principy demokratického centralismu. Vedení strany už není dále schopno úspěšně se hájit před útoky proti socialismu, není s to organizovat proti pravicovým silám ani ideologický, ani politický odpor. Sama existence socialismu v naší zemi je ohrožena. Politické prostředky a prostředky státní moci v naší zemi jsou nyní už do značné míry ochromeny. Pravicové síly vytvořily příznivé podmínky pro kontrarevoluční převrat.

V této těžké situaci se obracíme na vás, sovětské komunisty, vedoucí představitele KSSS a SSSR, s prosbou o poskytnutí účinné podpory a pomoci všemi prostředky, které máte k dispozici. Jedině s vaší pomocí lze dostat ČSSR z hrozícího nebezpečí kontrarevoluce.

Uvědomujeme si, že pro KSSS a SSSR by tento poslední krok k ochraně socialismu v ČSSR nebyl snadný. Proto budeme ze všech sil bojovat vlastními prostředky. V případě, že by však naše síly a prostředky byly vyčerpány nebo nepřinesly pozitivní výsledky, považujte toto naše prohlášení za naléhavou prosbu a žádost o vaši akci a všestrannou pomoc. Vzhledem ke složitosti a nebezpečnosti vývoje situace v naší zemi vás žádáme o maximální utajení tohoto našeho prohlášení. Z tohoto důvodu píšeme osobně přímo Vám v ruštině.

Alois Indra, Drahomír Kolder, Oldřich Švestka, Antonín Kapek, Vasil Biľak

Tagy:

Hlavní zprávy

Rekordní nárůst počtu nakažených ve školách. PCR testy odhalily oproti minulému týdnu dvojnásobek
Koronavirus

Rekordní nárůst počtu nakažených ve školách. PCR testy odhalily oproti minulému týdnu dvojnásobek

Po pondělním testování ve školách se podle ministerstva zdravotnictví potvrdilo PCR metodou 16 627 případů nákazy koronavirem. Je to víc než dvojnásobek proti minulému týdnu. Mezi žáky odhalily PCR testy 15 178 nakažených a mezi pedagogy 1 449. Růst je podle úřadu důsledkem naprosté dominance nové koronavirové varianty omikron, jejíž podíl na všech nových nákazách už podle Státního zdravotního ústavu činí víc než 98 procent. Metoda PCR potvrdila výsledky zhruba 59 % pozitivních antigenních testů.

Čeští skokané na lyžích odletí na olympijské hry bez hlavního trenéra Bajce. Má covid

Čeští skokané na lyžích se musejí minimálně v začátku olympijských her, které startují 4. února, obejít bez hlavního trenéra Vajsi Bajce, který má stále pozitivní testy na koronavirus. Do jeho pozice se posune asistent, jedenačtyřicetiletý Jan Matura, který ukončil aktivní kariéru v květnu 2017 a reprezentoval ještě s Romanem Koudelkou, nejstarším a nejúspěšnějším skokanem současného kádru.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

V Pittsburghu se zřítil most krátce před návštěvou Bidena. Ten měl mluvit o údržbě silnic

V americké městě Pittsburgh se v pátek zřítil silniční most, a to jen pár hodin před návštěvou Joea Bidena. Prezident má ve městě hovořit mimo jiné o balíku investic do infrastruktury, který zahrnuje finance na údržbu silnic a mostů. Podle šéfa městských hasičů Darryla Jonese utrpělo deset lidí zranění, z nichž tři byli odvezeni do nemocnice. Nikdo však není v ohrožení života.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Putin hovořil s Macronem. NATO neřeší zásadní obavy Moskvy, stěžovala si ruská hlava státu

Ruský prezident Vladimir Putin v pátečním telefonickém rozhovoru upozornil francouzskou hlavu státu Emmanuela Macrona, že odpovědi Spojených států a NATO na bezpečnostní požadavky Ruska nezohlednily zásadní obavy Moskvy. S odvoláním na Kreml o tom informovala agentura TASS. Oba státníci se podle ní dohodli na pokračování dialogu mezi Moskvou a Paříží o problematice bezpečnosti v Evropě.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Muž blízký Langerovi zřejmě bude policejním prezidentem. Komise ho doporučila, řekl Rakušan

Poradní komise doporučila vicepremiérovi Vítu Rakušanovi (STAN) jako budoucího policejního prezidenta současného náměstka policejního prezidia Martina Vondráška. Ministr vnitra to potvrdil ve vysílání CNN Prima NEWS. Vondrášek byl jediný kandidát, který se do nabídkového řízení přihlásil. Podle některých kritiků by však jeho jmenování mohlo způsobit politizaci policie.

reklama