SPÁLENIŠTĚ: Kradl ředidlo za pár tisíc, skončil ve vězení a má zaplatit 157 milionů

CNN Prima NEWS slaví 4. narozeniny a chystá několik novinek

Spáleniště, Severochema - 23.11. v 15:30

Byl 29. květen 2017, poledne. Tehdejší šéf libereckých hasičů šel zrovna na oběd s ostatními z vedení, když si všiml kouře na obzoru, zatím nebyl nijak velký. Jakmile mu ale dala servírka do ruky jídelní lístek, začaly chodit esemesky, z obědu sešlo a další jídlo viděli hasiči až o mnoho hodin později.

Hořela totiž Severochema, a jak už název napovídá, právě v téhle firmě byly chemikálie, které hoří opravdu dobře. Nádoby s petrolejem nebo ředidly v žáru explodovaly jedna za druhou a brzy bylo jasné, že hasiči bojují s jedním z největších a nejhorších požárů v Libereckém kraji všech dob.

ČTĚTE DÁLE: Museli umírat lidé? Na problémy v Alzheimercentru v Roztokách hasiči upozorňovali roky

Štěstím bylo, že před příjezdem hasičů se všichni dostali do bezpečí, s příjezdem prvních jednotek bylo ale jasné, že hasičům může jít o život, při každém výbuchu se schovávali před tlakovou vlnou. Velitelé zvolili jasnou taktiku. Co nejblíže k ohni dali takzvané monitory – zjednodušeně jde o stříkačky, u kterých nemusí být lidská obsluha – úkol byl chránit velké nádrže s chemikáliemi a hlídat, aby se plameny nedostaly na další budovy.

„Ze začátku jsme s ohněm prohrávali a několikrát jsme se museli stahovat,“ vzpomíná Luděk Prudil, tehdejší šéf libereckých hasičů. Kvůli rozsahu požáru bylo potřeba enormní množství vody a pěny, a protože plameny, výbuchy i kouř stoupaly do vysoké výšky, nebylo možné si na pomoc vzít vrtulník. Taktika se ale nakonec ukázala jako správná. Protože se plameny nedostaly k dalším chemikáliím, nakonec ohni došlo palivo – jinými slovy, když vyhořelo všechno, co už bylo zasaženo, plameny se neměly čím živit a tak se podařilo oheň zastavit. Práce libereckých hasičů si všimli i ve světě a za jejich práci, kterou odvedli při požáru chemičky, se dostali mezi nejlepších deset hasičských zásahů z celého světa.

A důvod, proč začalo hořet? Jeden ze zaměstnanců kradl ředidlo za pár tisíc korun. Krutě se mu to nevyplatilo. Musel jít na tři roky do vězení a zaplatit škodu 157 milionů korun.

Tagy:
Matěj Rychlý požár katastrofa Liberecký kraj věznice podcast ředidlo Roztoky Severochema videopodcast Spáleniště... příběhy hasičů trestná činnost, právo a spravedlnost katastrofy, nehody a mimořádné události