
Tři oběti útoku na Dnipro
Z Ameriky letí směrem k Ukrajině hned dvě špatné zprávy najednou. Spojené státy daly podle listu The New York Times Kyjevu najevo, že v nejbližší době neuvažují o dalších dodávkách zbraní. Navíc podle agentury Bloomberg zvažují, že by uznaly ruskou kontrolu nad okupovaným Krymem.
Až Ukrajina vyčerpá balíček s dodávkami schválený v časech úřadování Joea Bidena, nemusí se od USA dočkat žádných dalších zbraní. Uvedl to deník The New York Times (NYT) s odvoláním na členy Kongresu obeznámené se situací.
ČTĚTE TAKÉ: Nejvyšší soud překazil Trumpově vládě deportace. Zadržované osoby zatím zůstanou v USA
„V Bílém domě ani v Kongresu se nevedou prakticky žádná seriózní jednání o dalším balíčku zbraní pro Ukrajinu,“ sdělili NYT členové Kongresu, kteří Ukrajinu podporují.
Evropští představitelé podle deníku tvrdí, že od Spojených států nedostali ani ujištění, že Washington bude pokračovat ve sdílení zpravodajských informací s Ukrajinou. To je přitom klíčové pro schopnost napadené země cílit na ruské jednotky a infrastrukturu.
„Když Bílý dům v těchto dnech mluví o svých vztazích s Ukrajinou, obvykle mluví o tom, co dostává, a ne o tom, co hodlá dát,“ napsal list.
Americký ministr zahraničí Marco Rubio v pátek uvedl, že Spojené státy ukončí úsilí zprostředkovat mír mezi Ruskem a Ukrajinou, pokud během několika dní nebude jasné, že je možné válku zastavit. USA podle Rubia musí od Ruska i Ukrajiny vědět, že o mír stojí.
Kyjev s podmínkami souhlasil, Moskva má podmínky
Kyjev již dříve bez podmínek souhlasil s americkým návrhem na celkové příměří. Moskva se takto jasně nevyjádřila. Opakovaně uvedla, že s myšlenkou souhlasí, zároveň však požaduje řešit takzvané prvotní příčiny konfliktu. Hovoří také o zrušení některých západních sankcí před ukončením bojů. Ukrajina zdůrazňuje, že budoucí mírová dohoda bude muset obsahovat bezpečnostní záruky pro případ dalšího ruského napadení.
Po únorové roztržce v Oválné pracovně mezi prezidentem Donaldem Trumpem a jeho protějškem Volodymyrem Zelenským vedou obě země nová jednání o dohodě o amerických investicích a přístupu k ukrajinskému nerostnému bohatství, vzácným zeminám a dalším těžebním projektům.
Jenže souběžně s tím zaznívají z Washingtonu hlasy, které Zelenskému nezní zrovna povzbudivě. Naposledy agentura Bloomberg v pátek přišla s informací, že Spojené státy zvažují, že by ve jménu snahy o dosažení mírové dohody uznaly ruskou kontrolu nad okupovaným Krymem.
Rusko nelegálně obsadilo ukrajinský poloostrov v roce 2014, mezinárodní společenství jeho vládu nad tímto územím neuznalo. Neučinil tak ani Kyjev. Podle agentury Bloomberg však ve Washingtonu ohledně této záležitosti ještě nepadlo definitivní rozhodnutí.
MOŽNÁ JSTE PŘEHLÉDLI: Záběry explozí a masakru u Torecku. Azov pohřbil okupanty v troskách rozbořených domů