Psí hrdinové: Podle lékařů by mohli vycítit COVID-19, výcvik potrvá několik týdnů

Že psi mají opravdu skvělý čich, který je až sto tisíckrát lepší než ten náš, víme. Proto se používají k vyhledávání drog, pohřešovaných lidí i odhalování nemocí. Tito čtyřnozí andělé byli už vycvičeni k tomu, aby odhalili rakovinu, malárii nebo Parkinsonovu chorobu, o tom jsme vás mimo jiné informovali i v našem článku. Teď se na ně spoléhá jako na zachránce lidstva před šíření pandemie. Momentálně se totiž ve Velké Británii přechází k testování toho, zda dokáží odhalit nový typ koronaviru.

Že psi mají opravdu skvělý čich, který je až sto tisíckrát lepší než ten náš, víme. Proto se používají k vyhledávání drog, pohřešovaných lidí i odhalování nemocí. Tito čtyřnozí andělé byli už vycvičeni k tomu, aby odhalili rakovinu, malárii nebo Parkinsonovu chorobu, o tom jsme vás mimo jiné informovali i v našem článku. Teď se na ně spoléhá jako na zachránce lidstva před šíření pandemie. Momentálně se totiž ve Velké Británii přechází k testování toho, zda dokáží odhalit nový typ koronaviru.

Medical detection dogs (organizace, která trénuje psy k odhalení lidských nemocí, dále jen MDD) to bude zkoušet společně s Durhamskou univerzitou a Londýnskou školou hygieny a tropické medicíny (LŠHTM), informoval o tom server BBC.

Doktorka Claire Guest z MDD řekla, že momentálně pracují na tom, jak bezpečně získat od pacientů pach tohoto pandemického viru. „Prakticky jsme si ale jistí, že psi dokáží Covid-19 odhalit,“ řekla pro BBC lékařka. Pokud se to prokáže, budou psi využívání k rychlé detekci osob. Samotná „akce" by mohla probíhat tak rychle, že se budou moci „testovat“ i lidé bez příznaků. „Toto testování by bylo neinvazivní a velmi rychlé. Oficiální testovací stanice by pak bylo možné využívat jen v případech, kdy by to bylo opravdu potřeba,“ dodala.

Profesor James Logan z LŠHTM potvrdil, že psi dokáží odhalit malárii s přesností větší než jsou standardy Světové zdravotnické organizace. „Každé onemocnění má svůj specifický pach,“ řekl Logan. Podle něho by psi mohli být připraveni za 6 týdnů a dokáží prý i odhalit, kdo z osob má horečku.

Profesor Steve Lindsay z Durhamské univerzity zase připustil, že by se psi mohli využívat i na letištích a odhalit tak ty, kteří by nevědomky mohli virus přenášet dál. Pomohlo by to tuto pandemii dostat pod kontrolu.

Uvidíme, zda se psí hrdinové k detekci viru nakonec opravdu využijí a zda by se tak virus odhaloval i u nás.

Tagy: