reklama

Psí hrdinové: Podle lékařů by mohli vycítit COVID-19, výcvik potrvá několik týdnů

Pes cvičený k odhalení COVID-19/ Medical detection dogs
Zdroj: Pexels.com

Že psi mají opravdu skvělý čich, který je až sto tisíckrát lepší než ten náš, víme. Proto se používají k vyhledávání drog, pohřešovaných lidí i odhalování nemocí. Tito čtyřnozí andělé byli už vycvičeni k tomu, aby odhalili rakovinu, malárii nebo Parkinsonovu chorobu, o tom jsme vás mimo jiné informovali i v našem článku. Teď se na ně spoléhá jako na zachránce lidstva před šíření pandemie. Momentálně se totiž ve Velké Británii přechází k testování toho, zda dokáží odhalit nový typ koronaviru.

reklama

Že psi mají opravdu skvělý čich, který je až sto tisíckrát lepší než ten náš, víme. Proto se používají k vyhledávání drog, pohřešovaných lidí i odhalování nemocí. Tito čtyřnozí andělé byli už vycvičeni k tomu, aby odhalili rakovinu, malárii nebo Parkinsonovu chorobu, o tom jsme vás mimo jiné informovali i v našem článku. Teď se na ně spoléhá jako na zachránce lidstva před šíření pandemie. Momentálně se totiž ve Velké Británii přechází k testování toho, zda dokáží odhalit nový typ koronaviru.

Medical detection dogs (organizace, která trénuje psy k odhalení lidských nemocí, dále jen MDD) to bude zkoušet společně s Durhamskou univerzitou a Londýnskou školou hygieny a tropické medicíny (LŠHTM), informoval o tom server BBC.

Doktorka Claire Guest z MDD řekla, že momentálně pracují na tom, jak bezpečně získat od pacientů pach tohoto pandemického viru. „Prakticky jsme si ale jistí, že psi dokáží Covid-19 odhalit,“ řekla pro BBC lékařka. Pokud se to prokáže, budou psi využívání k rychlé detekci osob. Samotná „akce" by mohla probíhat tak rychle, že se budou moci „testovat“ i lidé bez příznaků. „Toto testování by bylo neinvazivní a velmi rychlé. Oficiální testovací stanice by pak bylo možné využívat jen v případech, kdy by to bylo opravdu potřeba,“ dodala.

Profesor James Logan z LŠHTM potvrdil, že psi dokáží odhalit malárii s přesností větší než jsou standardy Světové zdravotnické organizace. „Každé onemocnění má svůj specifický pach,“ řekl Logan. Podle něho by psi mohli být připraveni za 6 týdnů a dokáží prý i odhalit, kdo z osob má horečku.

Psí čich je výjimečný
Psí čich je výjimečný

Profesor Steve Lindsay z Durhamské univerzity zase připustil, že by se psi mohli využívat i na letištích a odhalit tak ty, kteří by nevědomky mohli virus přenášet dál. Pomohlo by to tuto pandemii dostat pod kontrolu.

Uvidíme, zda se psí hrdinové k detekci viru nakonec opravdu využijí a zda by se tak virus odhaloval i u nás.

Tagy: nemoc testování psi
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Partie

Vydržme šest měsíců, vyzývá Zeman. Lehce dementní odmítači očkování změní názor

Vydržme šest měsíců, vyzývá Zeman. Lehce dementní odmítači očkování změní názor

Za necelý rok se koronavirem u nás nakazilo přes 1,2 milionu lidí, zemřelo jich přes 20 tisíc a v nemocnicích leží ve vážném stavu asi 1500 pacientů. Podle prezidenta Miloše Zemana se ale naše země nenachází uprostřed národní katastrofy. „Jsme v situaci, kdy, i když někteří lamentují, se tato katastrofa blíží svému konci,“ řekl Zeman v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Prozradil také, zda by se nechal očkovat ruskou vakcínou Sputnik V.

Příběhy z první linie

Umírat tolik lidí jsem ještě neviděl. Děsím se, co přijde, říká záchranář z Plzeňska

Umírat tolik lidí jsem ještě neviděl. Děsím se, co přijde, říká záchranář z Plzeňska

Nikdy mu před očima neumíralo tolik lidí, jako právě teď. Covidová pandemie pořádně zamávala i se životem záchranáře z Rokycan, který vedle směn v sanitce pomáhá též na urgentním příjmu v plzeňské nemocnici a na ARO jednoho ze západočeských špitálů. V dalším z Příběhů první linie na CNN Prima NEWS anonymně vypráví, jak si člověk zvyká na smrt kolem sebe. Mluví o bezmezné únavě. I o tom, že brečí jak pacienti, tak zdravotníci.

Šéf Senátu: Jsou zde dva miliony lidí, kteří lezou po kolenou. Vláda pro ně nemá plán
Zeman potvrdil vládní rošádu Běhounka za Blatného. Prozradil také, kdo nahradí Petříčka
Češi mění názor na esport, těší gamera T9Lakyho. Hru FIFA občas psychicky nedáváte
reklama
reklama
Zavření okresů prezident Zeman vítá. Ať jsou vojáci při kontrolách přísní, vyzývá

Partie

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
Další články
reklama
reklama