CNN Prima News malárie

malárie

Výpis příspěvků ke štítku „malárie“

Nový virus z Peru vzbudil pozornost vědců. Varují, na jaké příznaky je potřeba dávat pozor

O pozornost vědců zkoumajících člověku nebezpečné nemoci se hlásí nový virus. Odborná studie publikovaná v časopise Emerging Infectious Diseases informuje o objevení nové nákazy v Peru. Vědci zkoumali krev pacienta, který vyhledal pomoc lékařů kvůli horečce a ochromujícím bolestem hlavy, svalů a kloubů. Nákaza podle expertů koluje v džungli a je třeba ji sledovat, aby bylo možné chránit veřejné zdraví. Píše o tom britský Daily Mail.

Maďar: Češi si čím dál častěji z ciziny vozí exotické nemoci. Pomůže i repelent na letišti

Přibývá případů exotických nemocí, jako jsou malárie nebo horečka dengue. Jejich počty se již dostaly na předcovidovou hodnotu, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS epidemiolog Rastislav Maďar. Cestujícím do cizokrajných destinací proto doporučil, aby před odletem vyhledali ordinaci cestovní medicíny. Ta lidem například na míru doporučí, proti jakým onemocněním by se měli nechat naočkovat.

Malárie zabije dítě každé dvě minuty. Pomůže jen masivní očkování, tvrdí experti

Světová zdravotnická organizace (WHO) podpořila masivní očkování první schválenou vakcínou proti malárii. Vakcinace by podle ní mohla zachránit desetitisíce životů, zejména dětí v Africe. Na malárii, nemoc známou už od dob antiky, podle statistik WHO zemře na světě jedno dítě každé dvě minuty. Doporučení organizace očkovat představil na středeční tiskové konferenci šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Arsenal deklasoval Slavii i bez hvězdného útočníka Aubameyanga. Nakazil se malárií

Čekala se tuhá bitva o semifinále Evropské ligy, nakonec se večer v pražském Edenu proměnil v show jednoho týmu – londýnského Arsenalu. Gunners ve čtvrtfinálové odvetě utnuli jízdu Slavie vítězstvím 4:0. S týmem trenéra Jindřicha Trpišovského si hladce poradili, ačkoliv jim scházel útočník Pierre-Emerick Aubameyang. Gabonský reprezentant se v posledních dnech potýká s malárií.

Vědecké objevy v obrazech: Změna pohlaví komárů, dezinfekční diody, káva a hubnutí

Věda může lidstvo zachránit i vyhubit. Stála za objevem penicilinu i atomové bomby. Je velkým dobrodružstvím malých kroků. Denně v laboratořích i terénu přibývají malé poznatky, které mohou vyústit ve fenomenální objevy. Každý týden vám představíme výběr nejzajímavějších objevů na vědeckém poli, které by neměly uniknout vaší pozornosti.

Léčba koronaviru, kterou doporučoval Trump, souvisí s větším rizikem úmrtí

Lékařská studie prokázala, že pacienti nakažení koronavirem, kteří byli léčeni antimalariky, měli větší zdravotní komplikace. Objevovala se srdeční arytmie nebo dokonce úmrtí. Studie vyšla v lékařském časopisu The Lancet. Přitom americký prezident Donald Trump osobně doporučoval léčbu koronaviru právě těmito látkami proti malárii a prohlásil, že bere denní dávky hydroxychlorinu jako prevenci proti infekci. Na rozpor v tvrzení prezidenta USA a lékařských kapacit upozornila CNN.

Psí hrdinové: Podle lékařů by mohli vycítit COVID-19, výcvik potrvá několik týdnů

Že psi mají opravdu skvělý čich, který je až sto tisíckrát lepší než ten náš, víme. Proto se používají k vyhledávání drog, pohřešovaných lidí i odhalování nemocí. Tito čtyřnozí andělé byli už vycvičeni k tomu, aby odhalili rakovinu, malárii nebo Parkinsonovu chorobu, o tom jsme vás mimo jiné informovali i v našem článku. Teď se na ně spoléhá jako na zachránce lidstva před šíření pandemie. Momentálně se totiž ve Velké Británii přechází k testování toho, zda dokáží odhalit nový typ koronaviru.