reklama

Špičák: Vyhazov kvůli odmítnutí očkování? Brutální praktiky, právní řád to neumožňuje

Český právní řád v současnosti neumožňuje, aby zaměstnanci dostali vyhazov, pokud odmítnou očkování. Tvrdí to Julius Špičák, poslanec za hnutí ANO a místopředseda poslaneckého výboru pro zdravotnictví. Z právního hlediska vnímá podobné praktiky jako brutální. „Co se týče povinného očkování, to se bez úpravy zákona neobejde,“ dodal v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

reklama

Čím dál více nejen amerických firem podmiňuje návrat do svých kanceláří očkováním proti nemoci COVID-19. Ve výčtu nechybí ani technologičtí velikáni jako Facebook či Google, kteří svá opatření zdůvodňují šířením delta varianty koronaviru. Podobný krok nedávno oznámil i Netflix – ten bude po amerických hercích a členech filmových štábů, kteří pracují v jejich blízkosti, vyžadovat očkování proti covidu.

Některé společnosti budou neočkované zaměstnance trestat neplaceným volnem, jiné jim hrozí přímo vyhazovem z práce. K takovému scénáři ale podle poslance Špičáka v ČR dojít nemůže, alespoň ne legálně.

„Jsou to praktiky, kterých se obávám, a je třeba je sladit s právním řádem. Ten současný ale něco podobného neumožňuje – pokud by k tomu došlo, bude tu spousta soudních doher,“ přiblížil svůj postoj na CNN Prima NEWS.

„Jsou to praktiky z našeho právního pohledu brutální a rozhodně je v současné době není možné v Česku uplatňovat. Jak ale vidíme, v okolních zemích se diskutuje o povinné vakcinaci určitých profesních skupin. To je tam skutečně na stole, ale v tuto chvíli nelze určit, jestli i u nás k takovému kroku přistoupíme, či nikoliv, byť se premiér (Andrej Babiš za ANO) vyjádřil celkem jednoznačně,“ dodal s upozorněním, že se veškerý postup bude odvíjet od epidemiologické situace.

Opatření pro školy budou nejspíše regionální

Pokud by k povinnému očkování přeci jen došlo, nejspíše by se to podle něj týkalo zdravotníků a sociálních pracovníků. Na plošnou vakcinaci obyvatelstva by bylo třeba zásahu do legislativy.

„Je to tak ožehavé téma, že se bez zákonné normy neobejdeme,“ doplnil Špičák v pořadu K věci. Při nízké mortalitě ale podle něj na povinnou vakcinaci nedojde na rozdíl od třetích dávek, které už byly zavedeny v Izraeli. „Nepochybně k tomu dospějeme,“ konstatoval během rozhovoru.

Poslanecké výbory již dříve také požádaly ministerstva zdravotnictví a školství, aby představila strategii pro návrat dětí do škol. Vzdělávací instituce dosud obdržely jen nepříliš konkrétní manuály, to by se ale mělo brzy změnit.

„Dostal jsem zprávu od ministra školství (Roberta Plagy za ANO), že strategie bude prezentována 16. srpna, tedy v pondělí po zasedání vlády. Myslím, že směřujeme k regionalitě, nikoliv tedy k paušálním uzávěrkám. Bude se zohledňovat regionální epidemiologická situace,“ sdělil Špičák na CNN Prima NEWS.

Ačkoliv nejsou známy podrobnosti chystaných opatření pro školy, uznává, že velký problém může nastat u dětí, které rodiče nebudou chtít očkovat, testovat ani po nich chtít respirátory či roušky ve školách.

„To je opravdu svízelná otázka. Chce to velkou přesvědčovací a pozitivní kampaň, aby se podíl těchto netestovaných dětí minimalizoval. Chce to velkou vstřícnost na obou stranách,“ okomentoval poslanec.

Tagy:

Hlavní zprávy

Táhnete nás z EU pod vliv Ruska, máte rusofilní řeči, vmetl Wagenknecht Ševčíkovi
Partie

Táhnete nás z EU pod vliv Ruska, máte rusofilní řeči, vmetl Wagenknecht Ševčíkovi

Ke střetu došlo i ve druhé části nedělní Partie Terezie Tománkové. V ekonomické debatě mezi senátorem Lukášem Wagenknechtem (Piráti) a Miroslavem Ševčíkem (Trikolora) vmetl pirátský zákonodárce svému oponentovi, že má rusofilní řeči. Podle Wagenknechta by Ševčík nejradši vyňal Česko z Evropské unie, čímž by zemi dostal pod vliv Ruska. Ekonom a kandidát Trikolory reagoval slovy, že takové výroky jsou směšné a pod ruský vliv Česko prý táhne Německo.

Maláčová: Největší hrozbou je ODS, přijdou poplatky za lékaře, školné či zdražování

ODS se připravuje na vládnutí s hnutím ANO a chystá se privatizovat nemocnice, zavést školné a celkově snižovat životní úroveň obyčejným lidem. V Partii Terezie Tománkové to řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Uvedla, že se místopředseda ODS Zbyněk Stanjura v kuloárech již představuje jako budoucí ministr vlády Andreje Babiše (ANO). Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová to však rezolutně odmítá.

Maláčová by rozdávala každému, říká Ševčík. Inflace podle něj vystoupá na 5 procent

Zvyšování minimální mzdy je pouze politické téma, uvedl k plánu ministryně práce Jany Maláčové na další zvyšování minimální mzdy ekonom a kandidát koalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků Miroslav Ševčík v Partii Terezie Tománkové. Zároveň uvedl, že se nárůst inflace nezastaví a do konce roku dosáhne pěti procent, což potvrdil také pirátský senátor Lukáš Wagenknecht.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert

Ta reportáž vzbudila obrovské emoce. Reportér CNN Prima NEWS v ní na kole demonstroval vládou schválený 1,5metrový rozestup, který budou muset řidiči při předjíždění cyklistů dodržovat – zákon má vejít v platnost v lednu. Přímo během experimentu reportéra srazil autobus. Na sociálních sítích pak čelil kritice. Lidé často napadali jeho odstup od okraje vozovky. Dopravní expert ale uvedl, že byl v pořádku.

reklama