Špinavá voda, olověné trubky a chemikálie. V LA budou dýchat toxický vzduch i po požáru

Lidé v Los Angeles se vrací do čtvrtí, přes které se už přehnal ohnivý živel. List Washington Post ale upozornil, že by měli být lidé při návratu extrémně opatrní. Oheň totiž způsobil uvolnění řady toxických látek do ovzduší, kontaminovaná může být i pitná voda.

Za pouhý týden spálil oheň v Los Angeles a okolí zhruba 160 kilometrů čtverečních. Lidé se na mnoha místech vrací domů a seznamují se s rozsahem zkázy. I když jsou v některých oblastech plameny pryč, nebezpečí ve vzduchu zůstává.

ČTĚTE TAKÉ: Rána pro filmový svět. Při ničivých požárech v Kalifornii zemřela herečka Dalyce Curryová

Oheň totiž proměnil domy, auta a elektrické vedení v popel a do ovzduší se uvolňují toxické chemikálie, které se následně usazují v půdě.

„Rozhodně existuje velká pravděpodobnost, že kouř z těchto požárů způsobí trvalé zdravotní následky,“ řekl Jesse Berman, docent environmentálních zdravotních věd na fakultě veřejného zdraví Minnesotské univerzity.

Problémem nejsou jen spálené čistící prostředky, elektronika nebo kosmetika. Ve starších domech v oblasti Los Angeles se často vyskytují olověné trubky a protipožární izolace. Při spalování se z těchto materiálů uvolňují jedy do ovzduší, kde podle odborníků představují dlouhodobé riziko pro obyvatele, kteří se do svých domovů vrátí.

To všechno vytváří toxický mix, který je mnohem nebezpečnější než pouhý dým z lesních požárů. Ačkoli i ten je velmi nebezpečný.

„Lesní požáry vystavují lidi částicím, jako jsou saze, a větším částicím, jako je popel, které mohou mít řadu nepříznivých účinků na zdraví. Saze a další jemné částice, známé jako PM2,5, mohou proniknout hluboko do plic a dostat se do krevního oběhu, což způsobuje astma, srdeční choroby a tisíce předčasných úmrtí ročně,“ napsal list Washington Post.

Agentura Reuters upozornila na přetrvávající zhoršenou kvalitu vzduchu v Los Angeles.

Zpátky jen v ochranném obleku

Kouř a popel mohou také pronikat větracími otvory do domů, které neshořely. Majitele domů ve spálených oblastech také bude trápit nepříjemný zápach kouře, který je podle odborníků způsoben těkavými organickými sloučeninami, toxickými látkami, které znečišťují kvalitu vzduchu v místnostech. Lidé by tak před návratem měli zajistit, že ochrání svou pokožku a plíce.

„Ochranná vrstva oblečení, včetně dlouhých rukávů, brýlí, rukavic a masek, vytvoří dostatečnou vzdálenost mezi kůží a částicemi, aby se zabránilo přímému kontaktu,“ řekl Berman.

Přesto by podle něj zranitelné skupiny, včetně těhotných, dětí, starších lidí a osob s již existujícími onemocněními, neměly účastnit úklidových prací.

Situaci by podle odborníků mohl teď vylepšit pořádný liják, který by vzduch alespoň trochu pročistil. Někteří experti však tvrdí, že když přijdou deště, může popel kontaminovat dešťovou kanalizaci a vodovodní systémy, pokud se do nich dostane.

„Kvalita vody je obecně problém. Tu byste neměli pít. Převařování pomáhá především ničit mikroby, ale neodstraňuje všechny rizikové chemické substance. Kouř, popel a další látky se mohou usazovat ve vodních nádržích a pronikat do podzemních vod,“ míní Rima Habreová, docentka environmentálního zdraví a prostorových věd na University of Southern California.

Veškerá zdravotní rizika, která způsobuje oheň ve městě, nejsou prozatím dostatečně prozkoumána. Odborníci proto radí být při prohledávání postižených nemovitostí mimořádně opatrní.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Harry a Meghan navštívili rodiny postižené požáry. Jste skvělí, ocenil starosta královský pár

Tagy: